СподелиСъединените щати смятат, че Русия за първи път е изстреляла

...
СподелиСъединените щати смятат, че Русия за първи път е изстреляла
Коментари Харесай

Какво знаем за „експерименталната“ балистична ракета на Русия?

Сподели
Съединените щати считат, че Русия за първи път е изстреляла балистична ракета със междинен обхват при офанзивата си против Украйна в четвъртък. Европейски анализатори считат, че сходна ескалация може да има последствия за европейската противоракетна защита.

Ето какво знаем до момента за изстреляната ракета:
Какъв е типът на тази „ пробна балистична ракета?
Американската войска съобщи, че дизайнът на съветската ракета се основава на съветската междуконтинентална балистична ракета (ICBM) RS-26 „ Рубеж “ с по-голям обхват.

Новата ракета е пробна и Русия евентуално има единствено дребен брой от тях, обявиха американски чиновници.

Пентагонът сподели, че ракетата е била изстреляна с стандартна бойна глава, само че Москва може да я модифицира, в случай че желае.

„ Със сигурност може да бъде преоборудвана да носи разнообразни типове стандартни или нуклеарни бойни глави “, заяви представителят на Пентагона Сабрина Сингх.

Джефри Луис, специалист по оръжия в Института за интернационалните проучвания Мидълбъри в Калифорния, сподели, че по-рано, съветският президент Владимир Путин е загатнал, че Русия ще приключи създаването на система за балистични ракети със междинен обхват (IRBM) откакто Вашингтон и Берлин се съгласиха да разположат американски ракети с огромен обхват в Германия от 2026 година.

Сабрина Сингх добави, че новият вид на ракетата се счита за „ пробен “ от Пентагона. „ За първи път виждаме да се употребява на бойното поле… Ето за какво го считаме за пробен. “

Източници от Съединени американски щати и Обединеното кралство показаха, че евентуално ракетата, изстреляна против Днепър, е пробна балистична ракета със междинен обхват на деяние (IRBM), която има научен обсег  под 5500 км. Това е задоволително, с цел да доближи Европа, само че не и Съединени американски щати.

Военновъздушни сили на Украйна в началото обявиха, че ракетата е междуконтинентална балистична ракета.

Заради това, че изстрелването на IRBM може да задейства избрани аларми, Москва е уведомила Вашингтон авансово, настояват американски чиновници.
Ще засегне ли ракетният удар на Русия НАТО?
Тимъти Райт от Международния институт за стратегически проучвания счита, че създаването на нови ракети от Русия може да повлияе на решенията на страните от НАТО във връзка с това какви системи за противовъздушна защита да закупят, както и какви нападателни качества да преследват.

Нова американска отбранителна база за балистични ракети в Северна Полша към този момент провокира гневни реакции от Москва. Американската база в Редзиково е част от по-широкия противоракетен щит на НАТО и е предопределена да прихваща балистични ракети с дребен до междинен обхват.

Все отново Путин бе безапелационен, че изстрелването на новата IRBM не е отговор въз основата в Полша, а по-скоро на скорошни украински удари със западни оръжия на далечни дистанции в съветска територия.

След утвърждение от администрацията на президента Джо Байдън, Украйна удари Русия с създадени от Съединени американски щати Atacms на 19 ноември, с английски ракети Storm Shadow и създадени от Съединени американски щати Химари на 21 ноември, съобщи Путин.
Какво сподели Владимир Путин за новата ракета?
Руският президент призна в телевизионно послание към нацията, че Москва е поразила украински боен обект с нова балистична ракета и загатна нейното име –„ Орешник “ (лешника).

Той сподели, че разполагането й „ е отговор на проектите на Съединени американски щати за произвеждане и разполагане на ракети със междинен и дребен обхват в Европа “ и че Русия ще „ отговори уверено и симетрично “ при положение на ескалация.

Москва сподели, че е атакувала цех за ракети и защита в централния украински град Днепър, където е основана ракетна и галактическа компания Пивденмаш, известна като Южмаш за руснаците.

„ Смятам, че Съединените щати направиха неточност, като едностранно нарушиха контракта за очистване на ракетите със междинен и дребен обхват през 2019 година под подправен предлог “, сподели съветският президент.

Съединени американски щати публично се отдръпнаха от контракта с Русия от 1987 година (INF) през 2019 година, откакто обявиха, че Москва нарушава съглашението – обвиняване, което Кремъл отхвърля.

Източник: „ Гардиън “.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР