СподелиОблечени в черни ризи с Железен кръст, дузина мъже маршируваха

...
СподелиОблечени в черни ризи с Железен кръст, дузина мъже маршируваха
Коментари Харесай

На „лов“ за чужденци: Нова вълна от антимигрантски настроения пълзи из Европа

Сподели
Облечени в черни ризи с Железен кръст, дузина мъже маршируваха през центъра на Рейкявик, търсейки внимание в оживена петъчна вечер. В Полша и Нидерландия доброволчески групи патрулираха по немската граница, подготвени да връщат всеки търсещ леговище, на който попаднат. В Белфаст сходни групи обикаляха след залез, настоявайки мигранти и цветнокожи да демонстрират документите си за идентичност.

Всяка от тези групи, част от нова вълна антимигрантски самоорганизирани „ патрули “, зародили в последните месеци из Европа, се пробва да се показа като някаква защитна мощ. Но откриватели предизвестяват, че дейностите им постоянно изострят проблемите със сигурността, всяват боязън и зареждат крайнодесните придвижвания.

„ Повечето от това е символика. Те не стопират миграцията. Не вършат улиците по-сигурни, “ споделя Торe Бьорго, професор в Университета в Осло и някогашен шеф на Центъра за проучване на екстремизма, написа The Guardian.

„ Това е шоу за медиите и постоянно за политически цели, тъй като крайнодесните организации го употребяват за гласност и набиране на нови членове. “

Европа от дълго време е виждала талази от сходни антимигрантски групи, които се появяват постоянно, когато дебатът за миграцията се изостри. Това лято не беше изключение: в испанската област Мурсия десетки мъже с палки излязоха по улиците, с цел да „ ловуват “ хора с непознат произход; в Белфаст се разпростира акция на заплашване против цветнокожи.

В Полша самопровъзгласили се „ цивилен патрули “, от време на време наброяващи стотици, се събираха по немската граница с изказванието, че стопират търсещи леговище да минават.

В Нидерландия се появи сходно придвижване – към дузина души с жилетки и фенери в края на юни патрулираха покрай немската граница при селата Тер Апел и Селинген. Те спирали коли и желали документи.

Правозащитни организации и държавни управления разказват тези дейности като учредени на боязън и подсилени от дезинформация. Преди безредиците в Испания, расистките известия в обществените мрежи са скочили с 1500%, съгласно данни на централното държавно управление.

Варшавската фондация „ Хелзинки “ за правата на индивида свърза дейностите в Полша с „ радикализиращ се политически разказ, който показва миграцията като опасност, подхранвайки публичния боязън и съмнение към институциите “.

И въпреки че тези групи може да работят от боязън, те постоянно и го предизвикат.
Има малко доказателства, че вършат хората да се усещат по-сигурни – по-скоро противоположното, “ споделя Бьорго. „ Част от участниците са известни нарушители и насилници, тъй че те по-скоро всяват боязън, в сравнение с възприятие за сигурност. “
За някои това е метод да се „ пребрандират “. Проучване в Норвегия от 2016 година открива, че доста членове на такива групи имат престъпно минало – домашно принуждение, опиати, обири. „ Това е метод да подобрят имиджа си в общността. Демонстрация на неустрашимост и протекция над дамите “, споделя Бьорго.

Последни данни от Исландия и Северна Ирландия демонстрират, че наказани нарушители не престават да са съществена част от тези придвижвания. В Исландия ръководителят на полицейския профсъюз Фьолнер Сеемундсон споделя, че полицията е известена, че патрули са отправяли закани към хора, които ги подлагат на критика, в това число дами, на които било казано, че би трябвало да бъдат „ вечно заглушени “.
Идеята, че хора могат да вземат закона в свои ръце, е притеснителна “, споделя той пред локалния уебсайт Vísir. „ Има многочислени образци, че това приключва зле. “
Въпреки малобройността си, тези групи имат огромно въздействие в обществените и обичайните медии, което им разрешава да оформят усещанията за миграцията, съгласно социолога доктор Матийс Гардение от Университета „ Пол-Валери “ в Монпелие.

Той самичък е следил това преди десетина години, когато е изследвал сходни групи в Кале и Дувър. „ Не бяха доста, само че във Англия изображенията им в интернет се гледаха милиони пъти. После таблоидите и другите медии започнаха да обръщат внимание. “

Това внимание бързо се трансформирало във въздействие: „ Те използваха патрулите, ограниченията за „ сигурност “, с цел да показват бежанците – хора, избягали от войни, без нищо, чакащи да преминат – не като обект на филантропична грижа, а като опасност за сигурността. И това може да повлияе съществено на публичното мнение, “ споделя той.

По този метод самоназначените патрули стават част от по-широка система, която поддържа тезата, че миграцията би трябвало да се взема решение единствено със стени и огради.

„ Този развой стартира преди да се появят тези групи “, споделя Гардение. „ Но те го укрепват и зареждат тези, които желаят границите да бъдат солидно охранително оборудване “.

В последна сметка, до момента в който групите маршируват по улиците на Европа, създавайки наличие и заглавия, крайнодесните са тези, които печелят най-вече, споделя Гардение.

„ Техните патрули, действия, всичко, което вършат, създава зрелищни облици – образно шоу за обществените мрежи. А това въздейства върху публичните настройки и тласка хората да гласоподават за крайната десница “.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР