СподелиНа климатичната конференция на ООН (КОП29) в Азербайджан бе постигнато

...
СподелиНа климатичната конференция на ООН (КОП29) в Азербайджан бе постигнато
Коментари Харесай

Климатичната конференция КОП29 в Азербайджан приключи със спорно споразумение

Сподели
На климатичната конференция на Организация на обединените нации (КОП29) в Азербайджан бе реализирано съглашение за даването на по 300 милиарда $ годишно на по-бедните страни за битка с измененията в климата, съобщи Българска телеграфна агенция, цитирайки Ройтерс.

По-голямата част от това финансиране ще идва от богатите страни.

Няколко разрастващи се страни, принадлежащи към Глобалния юг, и деятели за запазване на околната среда осъдиха съглашението, само че то беше похвалено и предпазено от Съединени американски щати, Германия и други.

В ранните утринни часове на деня делегатите на КОП29 се споразумяха да дават годишно 1,3 трилиона $ на по-бедните страни, с цел да им оказват помощ в битката с изменението на климата, от които към 300 милиарда $ би трябвало да дойдат от богатите, индустриализирани страни.

Споразумението за 300 милиарда $ за най-богатите страни е „ смешка “ и „ засегнатост “, съобщи представителят на Нигерия на договарянията.

Представителят на Индия стачкува, заявявайки, че не може да се съгласи с решението, защото уговорките са прекомерно ниски.

Критиките не могат да трансформират съглашението, което е в действие. Въпреки това мненията евентуално ще бъдат вписани в протокола. Домакинът на КОП29 Азербайджан бързо заключи решаващия текст, оставяйки няколко страни да се усещат изоставени и подценени.

Представителят на Боливия изрази страдание, че разрастващите се страни са оставени сами да се оправят с тежкото си състояние в климатичната рецесия. Той съобщи, че навлизаме в ера, в която всеки ще се интересува само от спасяването на себе си.

Индустриализираните народи носят историческа отговорност за световното стопляне и по тази причина помощта за климата не е благотворителна акция, а „ правно обвързване “, добави той.

Световната организация за битка с изменението на климата „ Грийнпийс “ осъди съглашението, заявявайки, че договарящите са отстъпили пред ползите на страните производителки на нефт.

„ На хората им е писнало, разочаровани са “, съобщи в изказване Джаспър Инвентор, началник на делегацията на „ Грийнпийс “ на КОП29. Той назова съглашението по-богатите страни да дават 300 милиарда $ на по-бедните за потребностите им, свързани с климата, „ извънредно незадоволително “ и добави, че той и други ще чакат КОП30, конференцията в Белем, Бразилия, идната година, с цел да поправят договорката.

„ Няма да се откажем “, акцентира той.

Експертът по климатична политика на „ Грийнпийс “ Трейси Карти означи, че финансовата цел не дава никакви гаранции, че сметката няма да бъде покрита от заеми или частно финансиране, а не от „ безплатно обществено финансиране, от което разрастващите се страни обезверено се нуждаят “. Тя и други представители на „ Грийнпийс “ приканиха промишлеността за рандеман на изкопаеми горива да заплати.

Фред Неджу, панафрикански политически пълководец на „ Грийнпийс “ – Африка, направи едни от най-острите мнения, като назова съглашението „ климатичен колониализъм “. Той съпостави сумата от 1,3 милиарда $ с това да предложиш на някого „ пипета, с цел да изпълни океана “.

„ Надявах се на по-амбициозни резултати – както във връзка с финансирането, по този начин и на смекчаването на последствията – с цел да отговорим на мащаба на огромното предизвикателство, пред което сме изправени, само че постигнатото съглашение обезпечава основа, върху която да се надгражда “, съобщи генералният секретар на Организация на обединените нации Антонио Гутериш в обява в „ Екс “.

Парите би трябвало да бъдат изпратени незабавно, тъй като доста мощно задлъжнели разрастващи се страни, наранени от бедствия и изостанали в революцията на възобновимата сила, се нуждаят от тях незабавно.

КОП29 се планираше да завърши в петък, само че продължи повече от плануваното, защото имаше различия сред договарящите при търсенето на консенсус за финансирането на битката с климатичните промени през идващото десетилетие.

В един миг делегати от небогати и дребни островни страни се отдръпнаха от полемиките, с цел да стачкуват против подготвяното финансово съглашение.

Климатичната конференция засегна централната тематика за финансовата отговорност на индустриализираните страни, които в исторически проект са употребявали повече изкопаеми горива, което е довело до излъчвания на парникови газове.

На конференцията проличаха също по този начин разликите сред богатите държавни управления, които са лимитирани от строги бюджети вкъщи, и разрастващите се страни, които би трябвало да се оправят с последствията на бурите, наводненията и сушата.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР