СподелиНа 6 ноември се навърши една година от управлението на

...
СподелиНа 6 ноември се навърши една година от управлението на
Коментари Харесай

Една година управление: Какво успя да свърши столичният кмет Васил Терзиев

Сподели
На 6 ноември се навърши една година от ръководството на новия кмет на София Васил Терзиев. Кандидатът на „ Продължаваме промяната – Демократична България “ (ПП-ДБ) и „ Спаси София “ събра 175 044 гласа, което го сложи преди всичко в балотажа.

За мястото в конкуренцията участваше и претендентът на „ Левицата “ Ваня Григорова.

С избора на Терзиев за кмет на София беше комплициран завършек на 17-годишно ръководство на ГЕРБ в столицата. С това обаче той трябваше да се сблъска с гневен отпор.

През тази една година, с изключение на с наследството, Терзиев трябваше да се изправи и пред поредност от проблеми – митинги на работещите в градския превоз, против организацията на придвижването в столицата и ремонта на основни булеварди, опасността за прекъсване на столичното парно тъкмо в навечерието на отоплителния сезон, както и поредност от лъжливи изказвания за приемане на бежанци в центровете за настаняване. Към тази поредност можем да прибавим и безредиците, които Министерство на вътрешните работи позволи на два основни митинга и с двама разнообразни министри.

Единият митинг беше на футболните агитки против управлението на БФС. Тогавашния министър Калин Стоянов отхвърли да поеме отговорност за упражненото полицейско принуждение над протестиращите. Той хвърли виновността за неприятната организация на управлението на общината, а за него се застъпиха от Бойко Борисов и Делян Пеевски. По-късно Калин Стоянов се появи в листите на ДПС-Ново начало и поведе открита политическа война против партиите, издигнали Терзиев за кмет на София.

Яростната опозиция против новото управление на столичната община докара до това, че в Столичния общински съвет ГЕРБ много сполучливо сътрудничат с Българска социалистическа партия и ИТН за реализиране на задачите си, както и да прокара ползите си и внедряването на свои фрагменти в общинските предприятия.

Посочените политически обединения саботираха предлагането на Васил Терзиев и ПП-ДБ-СС новите шефове на основни общински компании – „ Метрополитен “, Център за градска подвижност, Столичния авто- и електротранспорт, „ Топлофикация София “ и „ Софинвест “, да бъдат определени с състезания. Вместо това постановиха краткотрайни бордове, плод на подмолни сделки, без управлението на Столична община да е наясно какви са тези 26 индивида в тях.

В съпротивата против Терзиев ловко се включват и поредност от държавни институции. Така да вземем за пример Агенция „ Пътна инфраструктура “ няколко месеца отхвърляше да съгласува ремонта на мостовото оборудване на детелината на Околовръстния път в София. Няколко месеца бяха нужни, с цел да се разменя преписка и да се прецизира чия благосъстоятелност е оборудването. Случаят бе употребен от ГЕРБ за офанзиви против неспособността на Терзиев да взема решение проблеми.

По сходен метод държавното сдружение „ Булгаргаз “ реши внезапно, тъкмо ден преди старта на отоплителния сезон, да наложи запор на сметки на столичната топлофикация, която е задлъжнявала към държавния газов снабдител в продължение на повече от 10 години. Очакванията бяха Терзиев да реши тези проблеми за един ден.

В отбелязването на тази една година Терзиев би трябвало да се оправи и с нов проблем. Партньорите му от „ Спаси София “ заплашиха с отдръпване на поддръжката си. На конференция водачът на групировката Борис Бонев съобщи, че може да се работи на по-бързи обороти.

Не успяхме да оправдаем упованията на този стадий. Използвахме тази година, с цел да подготвим нещата за втората година, която е основна за оценката на нашето ръководство. Втората година ще покаже дали самолетът ще излети, или ще остане вечно на пистата “, заключи Бонев.

„ Ако не осъществим обещанията си, на идващите избори всички ще се провалим заедно “, добави той.

Бонев чака целите, които „ Спаси София “ са си сложили, да бъдат основата на всевъзможни диалози и да се избяга от прочувственото. В ръководството на един град, изключително когато 2 млн. души зависят от твоите дейности, страстта е неприятен консултант, съобщи Борис Бонев.

Ден по-късно столичният кмет отговори на нападките. Той регистрира една година от активността си.

Колкото и да е било мъчно и предизвикателно, се реализираха доста неща за града, плод на групов труд, в това число с поддръжката на нашите съперници, сподели той на брифинг.

Научихме, че даже тежките наследени проблеми имат решение според от това по какъв начин гледаме на нещата, означи столичният кмет. Той увери, че ще търси път към всички, които имат съзидателно отношение към столицата, добави той.

Като триумф в работата на столичната община бяха посочени строителството на бул. „ Рожен “, разширението на ул. „ Опълченска “ и ремонтирането на три пъти повече тротоари спрямо предходната година. Извършена е рационализация публичния превоз, ремонтирани са общински лечебни заведения и са разкрити нови обществени услуги. Ремонтирани са 63 детски площадки и 2000 пейки. Разкрити са 1000 места в детските градини, 200 000 лева са отпуснати на всеки един от 24-те региона на София за планиране.

София става по-зелена, засадени са 2000 огромни дръвчета и над 10000 фиданки, регистрира столичният кмет. Най-важна за нас е тематиката със сигурността. Бяха възобновени 800 камери, прибавиха се и нови, с цел да е умерено за популацията, изясни той.

Кметът означи още, че се обръща внимание и на обстановката с боклука – като сега в завода за боклуци се депонират единствено 10% от него.

„ От 90% депониране сега си изпълняваме обещанието за 10%. Сепарираме дейно и спестихме няколко милиона. Заради засиления надзор хванахме и нерегламентираните изхвърлени рискови болнични боклуци. Направено е доста и за противозаконните сметища “, сподели Терзиев.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР