СподелиИзраелски учени успяват да предотвратят влошаването на паметта при опитни

...
СподелиИзраелски учени успяват да предотвратят влошаването на паметта при опитни
Коментари Харесай

Учени откриха как да се предотврати влошаването на паметта

Сподели
Израелски учени съумяват да предотвратят утежняването на паметта при опитни животни, което дава нови вероятности за ранно разкриване и попречване на признаците на Алцхаймер, съобщи израелската новинарска организация ТПС.

Проучването на Телавивския университет разкри способ, който може да открие Алцхаймер по време на сън или упойка в предсимптоматичен етап до 20 години преди появяването на признаците на деменция. Това ранно разкриване може да докара до гражданска война в методите за лекуване и да усъвършенства доста резултатите за пациентите.

Проучването разпознава необикновена мозъчна интензивност в хипокампуса (ключов район в мозъка за паметта и ученето) по време на упойка и сън. Тази нараснала интензивност, която е резултат от дестабилизирането на невронните мрежи, предшества появяването на признаците на Алцхаймер. Като се насочват към малко ядро в таламуса, отговарящо за регулирането на положенията на сън, учените съумяват да подтиснат тази необикновена интензивност и да предотвратят утежняването на паметта при животни.

„ Още 10-20 години преди появяването на известните признаци на утежняване на паметта и когнитивния крах в мозъка на пациентите постепенно и последователно настъпват физиологични промени “, сподели Шири Шуоб, която е началник на изследването.

„ Налице е струпване на амилоид-бета отлагания и анормални натрупвания на тау протеин, понижаване на размера на хипокампуса и други Нещо повече, към 30 % от хората, при които при аутопсията е открита патология, типична за заболяването на Алцхаймер, не са развили типичните признаци на заболяването през живота си. Следователно наподобява, че мозъкът има, въпреки и лимитирана, дарба да се защищава от уврежданията на заболяването “, изяснява тя.

Професор Инна Слуцки съобщи, че „ потреблението на дълбока мозъчна стимулация за угнетяване на това ядро освен потиска епилептичната интензивност по време на упойка, само че и предотвратява загубата наизуст по-късно “.

Дълбоката мозъчна стимулация е процедура, употребена за лекуване на разнообразни неврологични признаци, изключително тези, свързани с двигателни нарушавания като заболяването на Паркинсон, есенциален тремор, дистония и някои случаи на епилепсия. Тя включва имплантиране на електроди в избрани области на мозъка и свързването им с устройство, сходно на пейсмейкър, което генерира електрически импулси. Тези импулси контролират необикновената мозъчна интензивност и оказват помощ за облекчение на признаците.

Учените означават, че лекуването с дълбока мозъчна стимулация, приложено по време на предсимптоматичната фаза, дейно защищава животните от загуба на паметта по време на симптоматичната фаза на Алцхаймер. Това допуска евентуална лечебна тактика за интервенция в ранните стадии на развиване на заболяването.

„ Физиологичните промени в мозъка настъпват доста преди появяването на признаците на Алцхаймер. Нашето изследване демонстрира, че мозъкът има механизми за предотвратяване от уврежданията на заболяването, въпреки и лимитирани “, сподели Шуоб.

Проучването хвърля светлина и върху връзката сред патологията на Алцхаймер и постоперативната когнитивна дисфункция (ПКД) – положение, публикувано при възрастни хора, които са претърпели интервенция. ПКД може да се прояви като нарушавания в паметта, вниманието и скоростта на мисленето. Симптомите са сходни с тези на заболяването на Алцхаймер, само че са краткотрайни и не престават седмици или месеци според от възрастта на пациента, анестезията, други медикаменти и други фактори. Проучванията биха могли да доведат до по-добри резултати при хирургични интервенции, изключително при възрастните хора.

Сега учените се стремят да трансфорат своите открития в клинични изпитвания с присъединяване на хора.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР