СподелиИвайло Яйджиев e старши изследовател къмИнститута за европейски политики (ИЕП).

...
СподелиИвайло Яйджиев e старши изследовател къмИнститута за европейски политики (ИЕП).
Коментари Харесай

Защо чакането за конвергентния доклад е ненужно?

Сподели
Ивайло Яйджиев e старши откривател къмИнститута за европейски политики (ИЕП). Интересите му са съсредоточени в ръководството на финансови пазари, интернационалните институции и европейската интеграция. Работата му в ИЕП е ориентирана към Брекзит, Европейския банков съюз, икономическото ръководство на еврозоната, рецесията в Южна Европа и тяхното отражение върху България. Докторант към Училището за държавно ръководство “Блаватник ” в Оксфордския университет. Работил за Министерството на защитата, Администрацията на президента и Европейската комисия. Бивш зам.-министър на финансите.

Еврото още веднъж е в дневния ред, тъй че ето моите два евроцента (3.91 ст.) по тематиката.
– Изпълняваме ли прословутия инфлационен аршин?
Да, с последните данни за декември 2024 г (излезли в средата на януари). Въпреки че единствено ЕЦБ и Европейска комисия могат да дадат формалната оценка имаме условия за искане на така наречен конвергентен отчет като начало на формалния развой за взимане на решение.
– А за какво се споделя, че не го изпълняваме? Какво е това за 0,1%?
Критерият е за ценова непоклатимост. Тя се показва в несъмнено число въз основата на междинното аритметично от последните 12 месеца в трите страни с най-„ положително “ достижение (в момента Литва, Финландия, Италия). От това се махат страни със характерни фактори, които не подхождат на общата динамичност. Ако се гледа единствено първата част на знака, фактически сме 0,1% от горната страна сега.
– Е добре, значи не изпълняваме?
Не, не значи. Процесът на изваждане на страните е част от самия аршин, не някакво ‘заобикаляне’ или ‘политическо решение’, и е постоянна процедура с правила. Например правилото, че инфлацията на страната, която не се включва, би трябвало да е с повече от 1,5% по-ниска от тази в еврозоната. Такъв сега е казусът с Литва, която в случай че бъде сменена със идната в листата ще ‘стопи’ тази оставаща 0,1% разлика даже и със сегашните данни.
– А след месец-два по какъв начин наподобяват нещата? Пак ли няма да изпълняваме?
Това е постепенно движещ се средносрочен аршин (виж графика). Например още от март-април 2024 година беше очевидно, че към края на 2024 година ще осъществим инфлационния аршин, +/- 1 месец. Освен в случай че няма голям неочакван в оставащата 1 седмица от януари, би трябвало нашият „ резултат “ да продължи да спада механично, а този на референтната стойност да се движи (леко) нагоре. Така че след 3 седмици евентуално и този финален 0,1% ще сме го ‘наваксали’ и горната полемика ще е непотребна.
– Добре, а можем ли да желаеме конвергентен отчет?
Да, можем, а и би трябвало. Самият отчет не става от през днешния ден за на следващия ден. Например Латвия през 2013 година поисква подобен отчет и го получава след 3 месеца. Ако през днешния ден желаяме отчета, евентуално няма да го получим известно време, и в отчета ще бъдат включени данни за февруари и може би дори март 2025 година Които – виж горе – евентуално ще оказват помощ. Ще е неточност обаче да седим месеци наред в обстановка да изпълняваме всички отговорности, само че да не желаяме да получим полагащите се привилегии.
– Нямаше ли и там някакви други аршин?
Да, имаше. И те са изпълнени. Както самите Европейска комисия и ЕЦБ споделиха през 2024 година всичкото належащо законодателство е приведено в сходство. Нямаме проблем с недостига за 2024 година (и се допуска, че за 2025 година ще бъде гласуван недостиг от най-много 3% също). Нямаме проблеми и с лихвени проценти и със стабилността на обменния курс (т.нар. ЕРМ2).

Така че да обобщим – и последните механически спънки пред влизането в еврозоната падат. Не е правилно съгласно мен да се споделя, че не изпълняваме критерия или да не желаеме отчет през днешния ден (който все едно ще излезе след още някой и различен месец). Но в случай че казусът е в действителност в този 0,1%, тогава след към 3 седмици би трябвало новото държавно управление да може да натисне бутона за конвергентен отчет. И в действителност е задължено за това с решение на Народното събрание.
– Бонус въпрос: Вярно ли е, че ПП-ДБ са пречили за еврозоната?
Ами водачите на Европейски Съюз през март 2024 година – след два кабинета с присъединяване на ПП-ДБ – записват публично, че „ приветстват напредъка на България към еврозоната “ в своите изводи. Такова изявление си остава казус за тях. Така че очевидно те са видяли прогрес към еврозоната в последните 2-3 години.

*Текстът е оповестен във профила на създателя. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР