Специално за Bulgaria wants you, един от най-уважаваните специалисти в

...
Специално за Bulgaria wants you, един от най-уважаваните специалисти в
Коментари Харесай

Какви права имат работещите бременни жени и майки според Кодекса на труда


Специално за Bulgaria wants you, един от най-уважаваните експерти в областта на обществената политика, разтълкува тематиката за правата на работещите бременни дами и майки съгласно Кодекса на труда.

Автор на публикацията е доктор Христина Христова, която е ръководител на Института за фамилна политика. Тя е някогашен министър на труда и обществената политика, депутат в интервала 2005-2009г., наблюдаващ и народен представител в Европейския парламент. Доктор по Социология и учител в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “.

Жените имат право на заплатен отпуск заради бременност и раждане в размер на 410 дни за всяко дете, от които 45 дни наложително се употребяват преди раждането /чл.163/.

Работничка или служителка, при която е настанено дете съгласно ограниченията за протекция от Закона за протекция на детето също има право на отпуск в размер на разликата от възрастта на детето в деня на настаняването му до приключване на полагащия се отпуск за раждане.

Бащите също имат право на отпуск , когато са в брак с майката или имат общо домакинство, в размер на 15 дни при раждане на детето от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

Друг отпуск, за който има право бащата със единодушието на майката е след навършване на 6-месечна възраст на детето. Бащата може да употребява остатъка от 410 дни , в случай че работи на трудов контракт. Когато бащата е незнаен или е умрял, отпускът може да се употребява от един от родителите на майката, в случай че работи на трудов контракт. Освен, че се изплаща компенсацията в размер на 90% от работната заплата , отпускът се признава за трудов стаж.

Ако майката прекъсне отпуска си до 1-годишна възраст на детето, с обезщетение 90% от работната заплата и стартира работа й се заплаща половината от компенсацията .
Снимка: iStock

Жената, която сама кърми детето си, има право на заплатен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти на ден. След навършване на 8-месечна възраст на детето отпускът за кърмене е 1 час на ден.

Ако дамата има недоносено дете отпускът за кърмене е 3 часа на ден до навършване на 8-месечна възраст на детето и 2 часа на ден след навършване на 8-месечна възраст.

Ако майката на дете до 2-годишна възраст заболее тежко или почине, съответната част от отпуска се употребява от бащата. С негово единодушие отпускът може да се употребява от един от неговите родители или от родителите на майката, в случай че работят по трудово правно отношение.

След потребление на отпуска до 1-годишна възраст, майката има право на спомагателен отпуск за развъждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст. Със единодушието на майката, този отпуск може да се употребява от бащата или от един от техните родители, в случай че работят по трудово правно отношение. В момента компенсацията е 650 лева

Всеки от родителите, в случай че работят по трудово правно отношение има право да употребява неплатен отпуск в размер на 6 месеца за развъждане на дете до 8-годишна възраст . Всеки от родителите може да употребява отпуск до 5 месеца от другия родител.
Снимка: iStock

С цел съвместяване на трудовите и фамилните отговорности, при завръщане на работа след отпуск по майчинство, служащият или служителят имат право да предложат на работодателя изменение на продължителността и разпределението на работното време за избран интервал.

При оповестено изключително състояние или изключителна епидемиологична конюнктура работодателят е задължен да позволи използването на заплатен годишен отпуск или неплатен отпуск, в случай че настояването е от: бременна жена; майка на дете до 12-годишна възраст или на дете с увреждане, без значение от възрастта м; уединен татко на дете до 12-годишна възраст или на дете с увреждане, без значение от възрастта му. Времетраенето на този отпуск се признава за трудов стаж.

Работодателят е задължен да позволи платения годишен отпуск на майки с деца до 7-годишна възраст през лятото или съгласно желанието им през друго време на годината.

Работодателят не може да задължава бременни дами и кърмачки, както и дами в напреднал стадий на лекуване ин-витро да правят работа , която излага на заплаха здравето им .

Работодателят не може да командирова бременна жена, жена в напреднал стадий на лекуване ин-витро и майка на дете до 3-годишна възраст без нейното документално единодушие.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР