Спешно предупреждение до обаждащите се на тел. 112 !
Спешно предизвестие до обаждащите се на тел. 112! Звъните на тел. 112? Прочетете това преди вероятно да ви глобят с до 20 000 лв.!
Глобата за погрешни или заблуждаващи сигнали, при които се отзоват службите за незабавно реагиране, е от 10 до 20 хиляди лв..
Фалшиви сигнали за звук, пожари в жилищни здания и домашно принуждение са измежду най-популярните, които са получавали в пожарната и полицията тази година.
На подаден сигнал за черен пушек, виждащ се около пътя към село Доктор Йосифово, потеглят пожарникарите от Монтана. След по-малко от 10 минути идват на място. Оказва се, че във плантация до пътя служащи са запалили ненужни движимости.
Сигналът, подаден до пожарната, се дефинира като подправен, само че доброжелателен.
„ Хората, които подават сигнала не могат да обяснят, какво гори. Първо беше, че гори двор, по-късно, че гори гора, а то се оказа, че хората чистят отпадъци ”, изяснява Ивайло Дамянов, пожарникар.
От началото на годината единствено в област Монтана в пожарната са получени 23 подправени сигнала. 21 от тях се дефинират като доброжелателни и два като злонамерени, съобщи Нова телевизия.
„ Имало е обстановки, при които жител вари буркани в гараж и излиза пушек от гаража, а в това време външен жител следи дима и алармира. Нашите сътрудници отиват и виждат, че казанът е ограден, няма никаква заплаха, пушекът се вижда и това е лъжовен доброжелателен сигнал ”, изясни Иван Иванов- шеф бранш „ Пожарогасителна и избавителна активност ”- Монтана.
А през това време, някъде може да има незабавна потребност от пожарникарите.
112 в България„ Молбата ни е постоянно, когато има събития, които постановат нашата интервенция, жителите да бъдат правилни, точни и да не се злоупотребяват с нашата институция, тъй като в този миг може да има нужда от нас ”, съобщи Иванов.
Националната система 112 включва шест центъра за приемане и обслужване на незабавни повиквания към телефон 112, които са построени във всеки от регионите за обмисляне, избрани със закона за районното развиване – София, Русе, Монтана, Бургас, Кърджали и Варна.
Районен Център 112 – Монтана Районен Център 112 – Русе Районен Център 112 – Варна Районен Център 112 – София Районен Център 112 – Кърджали Районен Център 112 – БургасПилотният пример на телефон 112 започва през юли 2007 година в столицата. С неговото уголемение от 3 юли 2008 година той обхвана и областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград. От 3 юли 2008 година в действителна експлоятация е център 112 – Русе, който обслужва областите Русе, Силистра, Разград, Велико Търново и Габрово. Центъровете 112 в Монтана и Бургас отвориха порти на 28 август 2008 година и обслужват Северозападния регион за обмисляне (областите Монтана, Враца, Видин, Плевен и Ловеч) и Югоизточен регион на обмисляне (областите Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол). Със стартирането на районните центръве 112 в Кърджали и Варна на 30 септември 2008 година, телефон 112 в България има 100% национално покритие и е наличен от всяка точка на страната.
Центровете 112 са взаимнозаменяеми. Системата е 100% хомогенна, което прави допустимо всеки център да приема повиквания от всяка точка в страната (включително географски области отвън съответния регион за планиране). Гражданите се обслужват по еднакъв метод във всички центрове, което прави системата 112 доста гъвкава в два случая. Първо, в случай че няма свободни оператори в един център, позвъняванията се пренасочват автоматизирано към свободни оператори в различен център. Второ, в случай че един от центровете не е наличен заради щета, позвъняванията към него се пренасочват към различен център.
Данните за местоположението на повикващия се дават от телекомуникационните оператори. В центровете 112 се получава информация за местоположението на повикващия автоматизирано сега на приемане на повикването от оператор (call taker), посредством “push ” способ. Точността за мобилните оператори е на равнище клетка.
Единният телефонен номер 112 беше въведен паралелно със съществуващите национални номера за незабавни повиквания, които ще продължат да действат, до момента в който 112 стане известен измежду българските жители. Въвеждането на 112 оптимално улеснява хората, тъй като икономисва време, запас и при потребност те мъчно се ориентират кой от незабавните номера 150, 160, 165 или 166 да изберат. В системата 112 са включени Министерството на вътрешните работи – Полиция, Пожарна сигурност и отбрана на населението; Министерството на здравеопазването – Спешна здравна помощ и НМКЦ; Министерството на превоза – Морска администрация „ Морско избавяне ” и Български червен кръст – Планинска избавителна работа.
От юли 2007 година телефон 112 в България има народен знак – непокътнат графичен знак, визуализиращ по високохудожествен метод визията за реализиране на бързи контакти при пораждане на изключителни обстановки. Логото на телефон 112 е на младия графичен дизайнер Георги Павлов от Сливен и е определено всред 120 плана на 53 създатели.
От 30 септември 2011 година незабавните повиквания от телефони 150, 160 и 166 – Спешна здравна помощ, Полиция и Пожарна сигурност и отбрана на популацията – са пренасочени към телефон 112. Те не престават да действат, само че когато бъдат набирани, позвъняванията постъпват в центровете 112.
От 30 март 2018 година в Националната система 112 е внедрена услугата eCall. При настъпили пътно-транспортни катастрофи конфигурирано в автомобила устройство, автоматизирано или ръчно изпраща сигнал към незабавния телефон 112 с данни за местоположението, посоката на придвижване, марката на автомобила и други информация. Системата съкратява времето за реакция на незабавните служби и избавя човешки животи.
Достъпът на жители със слухови и/или говорни увреждания до телефон 112 е обезпечен посредством модерно софтуерно и функционално решение – мобилни приложения за смарт телефони и таблети с операционни системи Android и iOS, както и web основано приложение за стационарни и портативни компютри, налично на адрес 112.mvr.bg. Услугата обезпечава непрестанен, бърз и безвъзмезден достъп до 112 на граждания със слухови и/или говорни увреждания, намиращи се на територията на Република България. Услугата е налична от края на м. януари 2019 година
AML e функционалност, вградена в операционната система на смарт телефоните. При повикване към незабавния телефон 112, смарт телефонът разпознава незабавното позвъняване и автоматизирано задейства услугата си за местонахождение, открива позицията и изпраща информация с точните координати посредством текстово известие до телефон 112. Функционалността е налична от началото на 2022 година
Източник: Нова телевизия, Министерство на вътрешните работи
Още вести четете в: Крими & Темида За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News