Спекулациите на тема Славянска азбука“ не са от вчера. Те

...
Спекулациите на тема Славянска азбука“ не са от вчера. Те
Коментари Харесай

Проф. Пламен Павлов: Нямаме ясна стратегия за отстояване на българската азбука

Спекулациите на тематика " Славянска писменост “ не са от през вчерашния ден. Те са част от една пропагандна война, която е  както за вътрешна приложимост в страни като Русия, Република Северна Македония, ненапълно Сърбия и Гърция, по този начин и за офанзиви против България. Това сподели историкът проф. Пламен Павлов в предаването " Денят на фокус “ на Радио " Фокус “. 

Науката е безапелационна: и глаголицата, и кирилицата са писмености, основани за българите и българските славяни във Византия. " Това ясно проличава от всички модерни житийни извори, отдадени на Светите братя и на техните възпитаници “, уточни той.  

Кирил и Методий са основатели на българския книжовен и богослужебен език. Свети Константин Кирил Философ благодарение на брат си основава така наречен глаголица – истинска книжовност, употребена в България, а и в други страни, повече от два века, изясни историкът. " Налага се обаче кирилицата, която е основана от техните възпитаници и българските интелектуалци в столицата Плиска и Велики Преслав. На процедура източникът на кирилската писменост, която изрично би трябвало да бъде наречена " българска “ писменост, а не с нереалното определение " славянска “, е интелектуалният кръг към княз Борис-Михаил, към цар Симеон Велики. Това ясно проличава от надписа от скалния манастир при село Крепча покрай Опака, Поповско, откъдето има десетина кирилски надписа. Между тях е най-ранният датиран кирилски надпис от октомври 921 година “, изясни проф. Павлов. 

Още през ХІХ славистиката назовава езика, кодифициран от братя Кирил и Методий, старобългарски език, уточни той. " Спорове няма, има спекулации “, добави историкът.  

Нямаме ясна тактика за отстояване на българската писменост, съобщи Пламен Павлов. " Всичко е оставено като отговорност на българските учени, изключително езиковедите. Трябва хората, които заемат високи политици в Министерство на културата, в образованието, да имат визионерски взор за бъдещето. Ние я докарахме до там да вършим нещата ден за ден, което е в тотално несъгласие с това, което са мислели Светите братя Кирил и Методий и техните възпитаници, княз Борис-Михаил, Симеон Велики, цар Петър, цар Самуил, които са били визионери и са виждали нещата в далечна вероятност “, акцентира проф. Павлов.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР