Радина Кърджилова ще грабне „Икар”-а за женска роля
Спектакълът на Сатиричния спектакъл „ Майка Кураж и нейните деца “ по неувяхващата класика на Бертолт Брехт получи най-вече номинации за премиите „ Икар “ на Съюза на артистите в България – цели 5.
Те са за режисурата на Стоян Радев, за водеща женска роля на Албена Павлова като Майка Кураж, за поддържаща женска роля – за Никол Георгиева като нямата й щерка Катрин, за сценографията на Никола Тороманов (и костюмите на Свила Величкова) и за авторската музика на Милен Кукошаров. Самият Стоян Радев настрана има номинация и за куклен театър – за „ И ние играем Ромео и Жулиета “ в СКТ.
В категорията за най-хубава водеща женска роля конкуренцията ще е гневна: наред с Албена Павлова номинирани са Радина Кърджилова за знаковото й превъпъщение в Медея от Еврипид под режисурата на Деклан Донелан в Народния спектакъл и също по този начин забележителната в ролята на Анна Политковская Невена Калудова в „ Анна – непоправимата “ от италианеца Стефано Масини в РЦСИ „ Топлоцентрала “. Най-вероятно премията ще отиде у Радина Кърджилова, предвиждат потенциали.
При мъжете с водещи функции в номинации влиза величественото осъществяване на Самуел Финци като Шайлок във „ Венецианският търговец “ от Шекспир с режисьор Явор Гърдев в Народния. Компания му вършат Мак Маринов от „ Обществен зложелател “ от Ибсен под режисурата на Крис Шарков в МГТ „ Зад канала “ и младият Симеон Дамянав от „ Племе “ на Нина Рейн с режисьор Зафир Раджаб в спектакъл „ Българска войска “. С най-големи шансове за премия е Самул Финци.
Номинантите в категорията за постановка, с изключение на Стоян Радев, са Явор Гърдев („ Венецианският търговец “) и Зафир Раджаб („ Племе “).
Награда „ Икар 2025 “ за извънреден принос към българския спектакъл се присъжда на живата легенда Явор Милушев.
Източник: hotarena.net
КОМЕНТАРИ




