Надпревара за намиране на оцелели, докато броят на жертвите на земетресението в Мароко надхвърли 1300

...
Спасители, търсещи оцелели, копаеха из развалините на срутени къщи в
Коментари Харесай

Спасители, търсещи оцелели, копаеха из развалините на срутени къщи в отдалечени планински села на Мароко в събота, докато въоръжените сили бяха притиснати към действие след най-смъртоносното в страната земетресение за повече от 60 години.

Властите в събота обявиха тридневен национален траур след земетресението с магнитуд 6,8 по Рихтер, което уби повече от 1300 души и рани 1832, като много от тях останаха без дом.

Кралят на Мароко Мохамед VI нареди на въоръжените сили да мобилизират специализирани екипи за търсене и спасяване и хирургическа полева болница, според изявление на военните.

Земетресението, което удари планините Висок Атлас в Мароко късно в петък вечерта, нанесе щети на исторически сгради в Маракеш – най-близкият град до епицентъра – докато повечето от жертвите са докладвани в планинските райони на юг в провинциите Ал-Хауз и Тарудант .

В планинското село Тафегахте близо до епицентъра на земетресението на практика не са останали сгради. Традиционните глинени тухли, използвани от берберските жители на региона, се оказаха несъвместими с рядкото земетресение.

„Трима от моите внуци и майка им бяха убити – все още са под развалините“, каза 72-годишният селянин Омар Бенхана пред AFP. „Само преди малко всички играехме заедно.“

Епицентърът на земетресението е бил на дълбочина 18,5 км (11,5 мили) и се е случил на около 72 км (44 мили) североизточно от Маракеш, съобщи Геоложката служба на САЩ (USGS).

 

Лахсен Хадад, марокански сенатор и бивш министър, казва, че властите реагират бързо въпреки многото предизвикателства, включително труден терен.

„Мароканските власти … изпращат хора в болници в Маракеш. Имаше призив за даване на кръв. След земетресението в Ал Хосейма през 2004 г. [властите] съставиха мегаплан за бърза намеса,” каза той пред Al Jazeera.

Повече от половината от загиналите, 694 души, са загинали в провинция Ал-Хауз, където е регистриран епицентърът на труса.

В историческия Маракеш хората можеха да бъдат видени по държавната телевизия да се събират по улиците, страхувайки се да се върнат в сгради, които все още може да са нестабилни.


Известната градска джамия Кутубия, построена през 12 век, е повредена, но степента не е ясна веднага. Неговото 69-метрово (226-футово) минаре е известно като „покрива на Маракеш“. Мароканците също публикуваха видеоклипове, показващи щети на части от известните червени стени, които обграждат стария град, обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

Кралската мароканска футболна федерация обяви, че квалификационен мач за Купата на африканските нации срещу Либерия, който трябваше да се играе в събота в крайбрежния град Агадир, е отложен за неопределено време.

Червеният кръст каза, че мобилизира ресурси в подкрепа на Мароканския червен полумесец, но неговият директор за Близкия изток и Северна Африка, Хосам Елшаркауи, предупреди: „Очакваме много месеци, ако не и години отговор.“

Мароканските въоръжени сили ще разположат спасителни екипи, за да осигурят на засегнатите райони чиста питейна вода, хранителни запаси, палатки и одеяла, казаха властите.

„Наклон към дома“

В село Амизмиз, близо до епицентъра, спасители ровеха развалините с голи ръце.

Пред болница около 10 тела лежаха покрити с одеяла, докато скърбящи роднини стояха наблизо.

„Когато усетих, че земята се тресе под краката ми и къщата се накланя, се втурнах да изведа децата си. Но моите съседи не можаха“, каза Мохамед Азав пред агенция Ройтерс.

„За съжаление никой не беше намерен жив в това семейство. Бащата и синът са открити мъртви, а майката и дъщерята все още се издирват.”

Спасителите стояха на покритите с палачинки подове на една сграда в Амизмиз, на около 55 км (34 мили) южно от Маракеш, парчета килим и мебели стърчаха от развалините. Пред единствения отворен магазин се изви дълга опашка, докато хората търсеха провизии.

Подчертавайки предизвикателствата пред спасителите, падналите камъни блокираха пътя от Амизмиз до близкото село.

Журналистът Юнис Езухир каза пред Ал Джазира от Маракеш, че продължават усилията за разчистване на пътища, за да се стигне до повече оцелели в засегнатите райони в провинция ал-Хауз, особено Талат Н’Яакуб, малък град и селска община там.

„Този ​​път беше изправен пред свлачища. Това е планински път, но естеството на пътя е, че земята е кална почва, така че е крехка и при валежи или земетресения може да има голямо количество пръст и камъни, падащи от планините“, каза Езухир.

Трусове бяха усетени чак до Уелва и Хаен в Южна Испания. Световната здравна организация съобщи, че повече от 300 000 души са засегнати в Маракеш и околните райони.

Световна реакция

Когато се появиха новини за разгръщащото се земетресение в Мароко, заваляха реакции от международната общност.

Турция, където мощните земетресения през февруари убиха повече от 50 000 души, беше сред нациите, които изразиха солидарност и предложиха подкрепа.

Алжир, който прекъсна връзките си с Мароко през 2021 г. след ескалация на напрежението между страните, фокусирани върху конфликта в Западна Сахара, заяви, че ще отвори въздушно пространство за хуманитарни и медицински полети.

Въпреки изливането на предложения за помощ от цял ​​свят, мароканското правителство не е поискало официално помощ, необходима стъпка, преди външните спасителни екипи да могат да се разположат.

Трусът е регистриран на дълбочина от 18,5 км, обикновено по-разрушителен от по-дълбоките земетресения със същия магнитуд. Това беше най-смъртоносното земетресение в Мароко от 1960 г. насам, когато се смяташе, че земетресението е убило най-малко 12 000 души, според Геоложката служба на САЩ.


Източник: Ал Джазира и информационни агенции
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР