Социологически агенции предвиждат победа за нея срещу който и да

...
Социологически агенции предвиждат победа за нея срещу който и да
Коментари Харесай

Марин льо Пен печели следващите президентски избори във Франция, сочат проучвания

Социологически организации плануват победа за нея против който и да е претендент, само че напомнят, че до вота още има много време
Лидерът на крайната десница Марин льо Пен би могла да завоюва президентските избори във Франция през идната година, макар че тази седмица апелативният съд удостовери присъдата ѝ за корист с фондове на Европейски Съюз, сочат две социологически изследвания, представени от Ройтерс.

Много неща могат да се случат до първия тур на изборите на 18 април идната година, а социолозите акцентират, че това не е прогноза, а по-скоро моментна картина на актуалните изборни настройки.

И двете изследвания обаче - извършени от Ifop за LCI и Le Figaro и от Toluna Harris Interactive за M6 и RTL - демонстрират, че Льо Пен води в първия тур и ще бъде определена във втория тур на 2 май, както сочеха и множеството изследвания на публичното мнение преди присъдата.

Проучванията са извършени, откакто 57-годишната ветеранка и лидерка на крайната десница разгласи, че ще се кандидатира на изборите, след решението на апелативния съд, който я призна за отговорна в корист с пари на Европейски Съюз за възнаграждение на партийни чиновници, само че махна възбраната ѝ за присъединяване в избори, което ѝ разреши да бъде кандидатка.

За първия тур Ifop планува лидерката на антиимиграционното и евроскептично " Национално обединяване " (или " Национален общ брой " ) да води с 36%, което е усъвършенстване по отношение на резултатите от 32-34% в предходни изследвания на същата организация през последните месеци. Никой от съперниците ѝ не би получил повече от 19% в най-хубавия случай. Другото изследване демонстрира сходни резултати.

В балотажа, в който се изправят един против различен двамата претенденти, класирали се на първите две места в първия тур, и двете социологически организации плануват победа за Льо Пен. Става дума да вземем за пример за победа против някогашния министър-председател Едуар Филип, претендент от център-дясно, с 49 % съгласно изследването на " Харис Интерактив ", което е в границите на статистическата неточност.

И двете социологически организации дават на Габриел Атал, също някогашен министър председател при президента Еманюел Макрон, 45%, до момента в който в случай че против Льо Пен се изправи Жан-Люк Меланшон от крайната левица, той би изгубил с голяма разлика, получавайки едвам към една трета от гласовете.

В реакция на изследванията водачът на Социалистическата партия Оливие Фор съобщи, че Льо Пен е " страховит претендент ". Социалистите, както и доста други партии, смятат за срамно, че Льо Пен се кандидатира макар неоправдателната си присъда. Тя е обжалвала присъдата, а Върховният съд съобщи, че се стреми да постанови дефинитивно решение преди изборите.

Льо Пен беше посрещната с аплодисменти и освирквания, когато в сряда даде старт на президентската си акция. Докато стискаше ръце на уличния пазар в Ла Флеш в долината на Лоара, в западната част на Франция, някои я освиркваха с крясъци " Върни парите! " и " В пандиза! ", до момента в който други скандираха " Марин, президент! " — знак за напрежението, което може да чака страната.

Друго изследване, оповестено от социологическата организация Elabe за телевизия BFM TV в сряда, уточни някои от провокациите, пред които е изправена Льо Пен. Седем от всеки 10 гласоподаватели не са съгласни с изказванията ѝ, че е почтена. И въпреки че огромно болшинство от гласоподавателите на партията ѝ поддържат решението ѝ да се кандидатира на изборите, към момента има 32 % от тях, които не го поддържат.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР