Технологичните фирми не успяват да се справят с руската пропаганда - ЕС

...
Социалните медийни компании не са успели да спрат мащабните руски
Коментари Харесай

Социалните медийни компании не са успели да спрат "мащабните" руски кампании за дезинформация след нахлуването в Украйна, каза ЕС .

В доклада на Европейската комисия се казва, че „обхватът и влиянието на подкрепяните от Кремъл сметки“ са нараснали допълнително през 2023 г.

Руската дезинформация се е увеличила в X, бивш Twitter, откакто Илон Мъск купи компанията, се добавя в доклада.

BBC се обърна към Twitter , Meta, TikTok и YouTube за коментар, но не е получил отговор.

Проучването, публикувано в сряда, разглежда опитите за справяне с подкрепяната от Кремъл дезинформация и предполага, че покачването е било „задвижвано по-специално от премахването на стандартите за безопасност на Twitter“.

BBC по-рано съобщи, че акаунти, принадлежащи на официални акаунти в социалните медии на Кремъл са разпространявали невярна информация за войната в Украйна.

"В абсолютни числа прокремълските акаунти продължават да достигат до най-голямата аудитория в платформите на Meta. Междувременно размерът на аудиторията за поддържаните от Кремъл акаунти се е увеличил повече от три пъти на Telegram", се казва в доклада.

Как акаунтите в Кремъл манипулират акаунтите в TwitterTwitter със синя отметка подхранват дезинформацията на Украйна Съкращенията на персонала в Twitter оставят руските тролове без контрол

Проучването заключава също, че никоя платформа не прилага последователно условията си за услуги в няколко източни европейски езици.

По-рано този месец бяха въведени по-строги правила съгласно Закона за цифровите услуги (DSA) на ЕС за най-големите онлайн платформи в света.

Всички големи компании за социални медии трябва да спазват по-строгите правила на DSA, които изискват по-агресивен подход към полицейското съдържание - включително дезинформация и реч на омразата - от "много големи" платформи с най-малко 45 милиона активни потребители месечно.

Проучването заключава, че ако DSA е действал преди миналия месец, компаниите за социални медии биха нарушили законовите си задължения, което би довело до възможни глоби.

„През 2022 г. аудиторията и обхватът на свързаните с Кремъл акаунти в социалните медии се увеличиха значително в цяла Европа“, установи проучването.

Докладът също така се позовава на туит от 9 април, в който Илън Мъск потвърди, че неговата платформа вече няма да "ограничава" акаунти, управлявани от Кремъл.

"Слаб ход е да се ангажираме с цензура, само защото другите го правят. Да оставим нашата преса да бъде свободна, когато тяхната не е, демонстрира сила", туитира г-н Мъск в времето.

Twitter имаше „ограничени“ акаунти през април миналата година – което означава, че акаунтите вече няма да бъдат препоръчвани във времеви линии, известия или другаде на сайта. Това беше при предишен мениджърски екип.

Въпреки това компанията се съпротивляваше на забраната на много управлявани от Кремъл профили - което доведе до критики по това време, че Владимир Путин не е бил забранен от сайта, когато бившият президент Доналд Тръмп имаше.

Източник: bbc.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР