Социалната мрежа X на Илон Мъск отказва да сътрудничи на

...
Социалната мрежа X на Илон Мъск отказва да сътрудничи на
Коментари Харесай

X на Мъск обвини Франция в политически мотивиран процес след разследването на алгоритъма

Социалната мрежа X на Илон Мъск отхвърля да сътрудничи на френската прокуратура по делото за хипотетични злоупотреби с логаритъма на платформата, целящи политическа операция и интервенция във вътрешните работи на страната.

От X упрекват Париж в " политически стимулирано следствие " и " деформиране на френското законодателство за обслужване на политически цели - и в последна сметка - за ограничение на свободното слово ".

Конкретното искане на френските управляващи - съгласно Х - е да се даде достъп до логаритъма на Х за предложени изявления и да се дадат данни в действително време за всички постове на консуматори.

Целта е специалистите на следствието да проучват данните и да ревизират дали автоматизираните системи са манипулирани и дали се извлича нерегламентирана информация от тях.

Защо Франция проверява платформата?

Още през януари френският народен представител Ерик Боторел (Renaissance, партията на президента Еманюел Макрон) подава тъжба за хипотетични операции в Х поради " персоналната интервенция на Илон Мъск " в ръководството на обществената мрежа и твърдеше, че те основават " действителна заплаха и опасност за нашата народна власт ".

Месец по-късно Le Canard Enchaine оповестява, че е постъпила и втора тъжба от шеф по киберсигурността в обществена работа против X във Франция поради разпространяване на „ голямо количество тирада на омразата – расистко, анти-ЛГБТ+ и хомофобско наличие “, което цели да изкриви политическия спор в страната.

Действителното следствие стартира на 9 юли и се води от.

Каква е защитната версия на Х?

От компанията на Илон Мъск настояват, че не са били осведомени какви съответни обвинявания има против техни чиновници.

" Но на база на това, което се знае досега, Х има вяра, че това следствие изкривява френското законодателство ", написа в позицията на обществената мрежа.

Оттам декларират, че решението да не сътрудничат " не беше взето елементарно ", само че е тяхно " законно право ".

От Х упрекват френските управляващи и за това, че са подбрали двама специалисти за инспекция на логаритъма, които компанията счита за предубедени.

Един от тях е математикът Давид Шавалариа, който е шеф на Института за комплицирани системи в Париж. Според Х - в предишното Шавалариа е провел акция, с която е призовавал потребителите да изоставен Х.

Вторият специалист Мазияр Панаи работи в същия институт и се занимава с проучвания върху изкуствения разсъдък. Той също е сметнат за недопустим от страна на проверяваната обществена мрежа, тъй като е работил по научни планове с Шавалариа, които " показват открита неприязън по отношение на Х ".

До момента няма отговор от страна на френската прокуратура по изказванията на Х.
Източник: boulevardbulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР