№1 оперен конкурс в света ще е в Пловдив
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events провеждат „ Опералия “ в София през есента
Конкурсът „ Опералия “ за света на класическата музика е като Олимпиадата за света на спорта. Няма по-голям и по-престижен конгрес за среща на изгряващите оперни гении от цялата планета и най-утвърдените мениджъри, шефове на оперни театри, професионални престижи. Досега състезанието се е провеждал тук-там като Миланската Скала, Парижката гранд опера, Кралската опера в Лондон, Болшой спектакъл в Москва, Мадрид, Мексико Сити, Токио, Лос Анджелис, Вашингтон, Пекин, Кейптаун. По този метод София се подрежда в безспорната А-листа на световните оперни столици с семейството си на „ Опералия “ сред 20 и 26 октомври 2025 година
От през днешния ден до 10 май е отворена формата за подаване на кандидатури за присъединяване на млади реализатори от целия свят. Всички детайлности за условията към тях са налични на интернационалната страница на състезанието:
https://www.operaliacompetition.org/guidelines/
Селектираните претенденти, които ще дойдат от всички краища на земното кълбо, ще се приготвят и показват в зала „ България “ сред 20 и 25 октомври, а заключителният им галаконцерт пред аудитория, когато ще бъдат оповестени и спечелилите за 2025 година, ще се организира на 26 октомври на огромната сцена на Народен спектакъл „ Иван Вазов “.
Конкурсът „ Опералия “ е учреден от именития оперен реализатор Пласидо Доминго през 1993 година и цели да даде летящ старт в кариерата на най-обещаващите млади гении от целия свят. Двама българи са печелили първи награди от влиятелната конкуренция до момента: басът Орлин Анастасов през 1999 година и сопраното Соня Йончева през 2010 година Домакинството на България през 2025 година ще означи и 15-тата годишнина от този показателен триумф на международното ни сопрано. Конкурсът обичайно се съорганизира и съфинансира от „ Ролекс “, на които Соня Йончева е и световен дипломат.
„ Конкурсът „ Опералия “ безусловно промени живота ми. Тогава срещнах за пръв път Пласидо Доминго, с който и до ден сегашен сме доста близки другари и работим дружно и на сцената. Това беше трибуната, която толкоз ясно и изрично ми сподели, че с цел да бъдеш видян и да успееш, в действителност би трябвало да притежаваш цялостния пакет качества – хубав глас, добра вокална техника, подчертана артистичност на сцената, огромна дисциплинираност и доста здрава душeвност “, акцентира Йончева и добавя: „ Изключително горда съм като българка, като победител на „ Опералия “ и като дипломат на „ Ролекс “, че родината ми ще семейства оперния Олимп и че моята продуцентска компания ще взе участие в писането на история – откриването на новите звездни гении за международната сцена. Пожелавам на всички бъдещи участници триумф! “
За „ Опералия “ могат да аплайват артисти на възраст сред 20 и 32 година, с всички видове гласове и от всички страни по света. Те се приготвят и показват пред жури от някои от най-изтъкнатите оперни потенциали. Всяка година състезанието получава стотици кандидатури за присъединяване – панел с експерти авансово преглежда всички постъпили записи и избира сред 30 и 40 души, които да се явят на най-оспорвания оперен маратон в света. След това журито, управлявано от Пласидо Доминго, прослушва всички подбрани претенденти в двудневен четвъртфинал, след което 20 участници не престават към полуфинала, а след него – 10 остават на огромния край. Четвъртфиналът и полуфиналът се организират под формата на прослушване, само че финалът е във тип на галаконцерт с оркестър. В съответния случай – това ще е оркестърът на Софийската филхармония.
Участието и даже спечелването на състезанието е едвам началото на взаимоотношението на младите артисти с „ Опералия “ – журито в множеството случаи е формирано от шефове на оперни театри, кастинг продуценти и други основни експерти, които нерядко канят откроилите се кандидати за присъединяване в техни продукции на интернационална сцена. В дословния смисъл на думата, „ Опералия “ е развъдник за новото потомство оперни звезди и задава трендовете и стандартите в съответните генерации. Част от бележитите спечелилите и лауреатите на състезанието са едни от най-великите реализатори през днешния ден: Джойс ДиДонато, Роландо Вийязон, Хосе Кура, Ервин Шрот, Джоузеф Калея, Аида Гарифулина, Прити Йенде, Надин Сиера, Лизе Давидсен, които са емблематичните лица на най-големите оперни подиуми – Метрополитън опера в Ню Йорк, Виенската държавна опера, Миланската Скала, Кралската опера в Лондон и така нататък Двама от тези международни имена следва да изнесат концерт в София по покана на Соня Йончева – Роландо Вийязон на 2 април и Джойс ДиДонато на 31 май в зала „ България “.
Наградите, които състезанието „ Опералия “ присъжда, са в следните категории:
– Първа премия (женски глас): 30 000 долара;
– Първа премия (мъжки глас): 30 000 долара;
– Втора премия (женски глас): 20 000 долара;
– Втора премия (мъжки глас): 20 000 $:
– Трета премия (женски глас): 10 000 долара;
– Трета премия (мъжки глас): 10 000 долара;
– Специална премия на името на „ Биргит Нилсон “ (женски глас): 15 000 долара;
– Специална премия на името на „ Биргит Нилсон “ (мъжки глас): 15 000 долара;
* Тази премия се присъжда на артисти, изпълняващи арии на Рихард Щраус и Рихард Вагнер.
– Награда Пепита Ембил де Доминго (женски глас): 10 000 долара;
– Награда Дон Пласидо Доминго (мъжки глас): 10 000 долара;
* Тази премия се присъжда в респект на родителите на Пласидо Доминго, които са били известни реализатори на сарсуела, и цели да насърчи младите реализатори да се занимават с този характерен певчески род.
– Награда на „ Ролекс “, присъдена от публиката (женски глас): часовник „ Ролекс “
– Награда на „ Ролекс “, присъдена от публиката (мъжки глас): часовник „ Ролекс “
* За тази премия се гласоподава от аудиторията на финалния галаконцерт.
– Награда на CulturArte: 10 000 долара;
* Специална премия от името на Гийермо и Бертита Мартинес;
– Финалистите, които не са спечелили конкурсна премия, получават окуражителна премия в размер на 5 000 $.
За Пласидо Доминго:
Роден в Мадрид през 1941 година, Пласидо Доминго израства в Мексико от 8-годишната си възраст. Той учи в Мексиканската консерватория и на 18-годишна възраст прави дебюта си в Мексиканската национална опера. Стартира интернационалната си кариера през 1965 година и от този момент непрекъснато е измежду звездите на най-престижните оперни театри в света. В репертоара си Пласидо Доминго има над 150 тенорови и баритонови функции – невиждан брой, недостигнат от никой различен оперен реализатор в историята на това изкуство.
Легендарният реализатор има над 100 цялостни записа на оперни заглавия и е притежател на 12 награди „ Грами “. Пласидо Доминго сполучливо развива и кариера на диригент и под неговата палка са се провели над 500 оперни спектакли и симфонични концерти по целия свят. През 1990 година, дружно с сътрудниците си Хосе Карерас и Лучано Павароти, образуват прословутото трио „ Тримата тенори “, концертирайки по целия свят и привличайки милиони нови фенове на операта. На 27 август тази година, 35 година след сформирането на „ Тримата тенори “, Пласидо Доминго и Хосе Карерас ще пеят за пръв път дружно в България – пред храм-паметника „ Св. Александър Невски “ със Соня Йончева.
За Соня Йончева:
Соня Йончева е родена точно на Коледа през 1981 година в Пловдив. Започва да пее още на 6-годишна възраст, след което се дипломира с пиано и пеене в родния си град. По-късно отпътува за Швейцария и там придобива магистърска степен по класическо пеене в Консерваторията на Женева, където учи при известната оперна прима Даниел Борст, а Уилям Кристи открива невероятния ѝ гений за барокова музика. Още като студентка Соня става член на хора на Женевската опера. През 2010 година печели огромната премия, както и специфичния приз CultureArte на най-престижния оперен конкурс „ Опералия “. През 2015 година е удостоена с оценката в категория „ Новоизгряващ реализатор на годината “ на немските награди ECHO Klassik, а през 2017 година е оповестена за „ Изпълнител на годината “ на Medici.tv. През 2019 година е отличена с премията на читателите на церемонията на The International Opera Awards, а през 2021 година печели и наградата „ Певица на годината “ с албума си „ Прераждане “ на едни от най-авторитетните награди за класическа музика Opus Klassik в Берлин. Същата година тя е удостоена и с най-високото звание „ Почетен жител на град Пловдив “ на гала в нейния роден град, а през 2023 година в Епископската базилика на Филипопол се състоя гала по удостояването ѝ с почетното звание на АМТИИ „ Проф. Асен Диамандиев “ – Пловдив „ Доктор хонорис идея “ за изключителния ѝ принос към развиването на културата и оперното изкуство, както и за активността ѝ в интерес на обществото и отбрана правата на децата и младежите. През 2024 година Соня Йончева бе оповестена за „ Музикант на годината “ от слушателите на БНР, отново от публичната медия получи и званието Български дипломат на културата, а Министерство на културата я удостои с огромната премия „ Златен век “ с оръглие, до момента в който Френската република ѝ връчи купата Офицер на ордена за изкуство и литература.
Талантът на Соня Йончева превзема всички най-големи международни оперни подиуми (Метрополитън опера, Миланската Скала, Виенската държавна опера, Ковънт Гардън, Баварската опера в Мюнхен, Парижката опера „ Гарние “, Арена ди Верона и др.), въплъщавайки се в облици като Попея, Виолета, Мими, Дездемона, Манон Леско. Постепенно диапазонът ѝ се разпростира до блестящо трагичните функции на Медея, Норма, Федора, Тоска, Чо-Чо-Сан, утвърждавайки я като един от най-вълнуващите актьори и реализатори на нейното потомство. Обширният репертоар на Соня включва бисерите от бароковата ера, както и произведения на Моцарт, Верди, Чайковски, Джордано, Белини, Пучини. Днес оперните ѝ функции в международен мащаб са над 50. Възхвалявана за извънредно красивия си глас и необикновено яркото театрално наличие, Соня Йончева е еднообразно безапелационна както на оперната, по този начин и на концертната сцена. Нейните рецитали в Париж, Дрезден, Баден-Баден, Мюнхен, Барселона, Токио, Виена, Буенос Айрес, Атина, Мексико Сити, и други минават при голям триумф. Оперната прима записва извънредно за SY11 Productions.
За SY11 Events:
Соня Йончева основава своята продуцентска компания SY11 през 2020 година. Мисията на певицата и нейния екип е да осъществят разнородни планове и събития в региона на изкуството и да ги сервират по нов метод, привличайки разнородни откъм ползи и възраст аудитории. Големите планове, осъществени от продуцентската компания досега, са: „ Завръщане “ в Пловдив (2020 г.), „ Гала в София “ (2021 г.) – с Пласидо Доминго, книгата „ Петнадесет огледала “ (2023 г.), албумът „ Куртизанката “ (2023 г.), рециталният цикъл „ Съкровени гласове “ Сезон 1 и 2 (2023-2024/2024-2025), списанието „ Български Артист “ (2024 г.), компактдискът „ Жорж “ (2025). Предстоят събитията „ Филмова музика “ (16 юни) и „ Норма “ (18 юни) в Пловдив и тройната „ Гала в София “ пред храм-паметника „ Св. Александър Невски “ в столицата (27-28-29 август). Подробности и билети за тях са налични тук: https://sy11events.com/.
Източник: plovdiv-online.com
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)
КОМЕНТАРИ