Величествена „Аида“ със сръбската дива Саня Анастасия, Йоана Железчева, Валерий Георгиев и Крум Гълъбов
Солисти, оркестър, хор и балет показват огромния театър под палката на Иван Кожухаров на 2-ри август в Летния спектакъл
Една от най-впечатляващите със своята помпозност и мащабност постановки на Държавна опера – Бургас – „ Аида “ от Джузепе Верди, в режисьорската версия на проф. Павел Герджиков,ще подари незабравими мигове на допир с известната опера на феновете на класическото музикално изкуство – на 2-ри август, вторник, от 20.30 часа на сцената на Летния спектакъл в Бургас, Спектакълът, който ще пресътвори атмосферата на античния Египет, ще разгърне своята театрална хубост и въздейственост под майсторската палка на маестро Иван Кожухаров, с превъзходен артистичен каст. Представлението на „ Аида “ е част от тазгодишното, петнадесето подред, издание на оперния фестивал Бургаски музикални празници „ Емил Чакъров “.
В ролята на съперницата за сърцето на Радамес – властната фараонска щерка Амнерис, бургаската аудитория и гостите на града ще имат привилегията се насладят на прелестното сръбско мецосопрано със международна кариера Саня Анастасия, която впечатлява освен с харизматична визия, само че и с превъзходни гласови благоприятни условия и театрално наличие.През сегашния оперен Сезон 2021/ 2022 година Саня Анастасия има задължения на влиятелни подиуми в Германия, Северна Македония, Италия, Малта, България, Сърбия, България и други Саня Анастасия ще вплете артистизма и мощното си женствено лъчение при построяването на разкъсваната от подозрения и ревнивост принцеса, която пази в сърцето си по едно и също време и пристрастеност, и отдаденост, и свирепост, и реваншизъм, и типично женска печал, която е опустошителна за нейната същина. Отчаянието, непримиримостта с прочувствената загуба на обичания мъж, преплетени с откровеното страдалчество и болежка в чисто човешките й измерения, придават необикновен нюанс на образаа на Амнерис.
В ролята на Аида бургаската аудитория ще има удоволствието да види и чуе забележителното трагично сопрано Йоана Железчева. Нейният мощен и прибивен глас, който, обаче, има и нежно-лирични параметри, както и изключителна духовна мощ и въздейственост, спомага за цялостното създаване на облика на поробената етиопска принцеса. Аида на Йоана Железчева е белязана по едно и също време с мекост и мощ, с вътрешно влечение към любовта и външен израз на невъзможността да бъде осъществена, заради трагичната мощ на събитията. Йоана Железчева бе неотразима преди дни в трагично-лиричната роля на Лиу в шедьовъра на Джакомо Пучини „ Турандот “ на сцената на Летния спектакъл в Бургас, под палката на маестро Григор Паликаров.
На сцената на Летния спектакъл на 2-ри август ще излезе познатият на публиката в Бургас тенор Валерий Георгиев /гост/ – в ролята на Радамес, египетски благороден боец, за чиято обич се борят прелестните Аида и Амнерис – всяка посредством своите начини и прочувствена мощ. Тенорът е прочут с богатия диапазон на гласа си с така наречен Росиниеви височини, каквито доста малко тенори в света имат. Образът на Радамес е присъщ с неговите сърдечни тежнения, обратно на логиката и прагматичния избор, които са подчинени на обичта му към етиопската пленница Аида. Заключителната сцена на зазиждането на живите Аида и Радамес остава задълго в съзнанието с драматичността на музикалния изказ, присъщ с приглушен жалък звук. В него, обаче, изпъква не толкоз отчаянието на неизбежната гибел, а по-скоро звучи като апотеоз на любовта и като един от най-ярките знаци на безсмъртието, превъплътено в сливащите се души на двама влюбени, въпреки и обречени – тук, в земните измерения.
В ролята на етиопския цар Амонасро гостува баритонът, също пеещ по международни подиуми, Крум Гълъбов, добре прочут на бургаската аудитория от ролята си като Жорж Жермон в „ Травиата “ от Верди – сполучливият театър бе в границите на Бургаските музикални празници „ Емил Чакъров “ 2021 година, в партньорство с прелестното младо сръбско сопрано Весна Джуркович в ролята на Виолета Валери. Сценичното наличие на Амонасро реализира патетично подстрекателство и достолепност, посредством придържането към силата на закона, без значение от породената непостижима тъга на неговата щерка Амнерис.
В облика на висшия египетски сановник Рамфис на 2-ри август влиза басът Делян Славов, който преди дни направи мощна роля като слепия татарски цар в заточение Тимур в „ Турандот “ от Пучини. Като Фараона на Египет на сцената на Летния спектакъл в Бургас ще се показа басът Костадин Мечков, Жрица ще бъде сопраното Стефка Христозова, Вестител – тенорът Милен Динолов, който дебютира сполучливо като Понг в „ Турандот “ на 22-ри юли.
В спектакъла на „ Аида “ хоровият състав под диригентството на Невена Михайлова е освен декор на театралното деяние, само че и равносилен участник в трагичната нишка на събитията. Чудеснo тематично вписана е и хореографията на проф. Мехмедов, в осъществяване на балета на Бургаската опера с репетитор Галина Калчева. Маестро Иван Кожухаров съумява да издигне оркестровия акомпанимент с концертмайстор Христо Белчевна високо изпълнителско равнище и да му придаде спомагателен трагичен колорит, оттатък професионалната рутина.
Художник на декорите, пресъздаващи величествената респектираща конюнктура в Египет, с емблематични артефакти, е дело на художника Чавдар Чомаков, хореографията, която също е синхрон с древноегипетската просвета и специфичност на костюми и придвижвания, е на проф. Хикмет Мехмедов.
Постановката на Държавна опера – Бургас на една от най-известните произведения на Джузепе Верди – „ Аида “, монументална музикална творба, с огромно звучене и сценография, е събитие, което живее дълъг театрален живот, превъплъщавайки се всякога в разнообразни нюанси на изпълнителското изкуство, като самостоятелен певчески натюрел. „ Аида “ е присъща с многозвучен резултат – от майсторското съчетаване на широкомащабността и художествените внушения на Вердиевата музика. Всеки театър на една от най-поставяните опери в международен мащаб реализира това, което е смисълът на изкуството – връзка на висше равнище сред аудитория и ваятелите на импозантната режисура – солисти, хор, оркестър, диригент. Те вплитат майсторство и ентусиазъм в общия блян да изваят запаметяващи се облици и оставят у феновете чувство за целокупност, комплектност, прочувствена заварка, впечатване в съзнанието и паметта на музикалното подстрекателство.
„ Аида “ е едно от най-изпълняваните и обичани опери на Верди. Като една от късните Вердиеви произведения, тя носи присъщите черти на креативната зряла възраст, философското резюме на основополагащи житейски алтернативи, изкристализиране на образно-понятийната подчиненост в региона на музикалната хармония, както и бездънен психологизъм при създаване на облиците. „ Аида “ впечатлява с многопластовостта – както в сюжетната линия, по този начин и при откриване, разрастване и опълчване на характерите драматизма на конфликта на усеща, ползи и разкъсващото чувство за избор сред дълга и любовта. Вещата и изчерпателен режисьорска работа на проф. Павел Герджиков изцяло се вмества в цялостното влияние на творбата – както в благозвучие с инвестиции от създателя идейно-естетически заряд, по този начин и като саморасъл метод в креативния развой на раждане на спектакъла. Несъмнен душевед е постановчикът, като съумява да изведе на напред във времето в спектакъла точно човешките взаимоотношения, техния драматизъм, многообхватност, както и неземно красивите измерения на любовта. Наблюдава се майсторски миг на психологизиране на облиците, дълбинна интерпретация на връзките, а не търсене на лекомислен външен искра. Съчетаването на блестящите солистични изяви, ансамбли и хорови осъществявания, в синхрон с виртуозните партии на оркестровия акомпанимент, под палката на маестро Иван Кожухаров, се извършват с лекост и професионализъм, а цялостният резултат от усещането на огромното оперно произведение е за реализиране на художествено подстрекателство, граничещо с естетична нирвана.
Кратко наличие на „ Аида “:
Операта „ Аида “ е най-известната творба на Джузепе Верди. Дълго е битувал мит, че тя е написана по поръчка за откриването на Суецкия канал – в действителност това не е по този начин. Либретото е написано от четирима създатели, като в основата му стои египетска легенда, разшифрована от папирус.
Още на премиерата си в Кайро, Египет, операта жъне извънреден триумф. Година по-късно повтаря фурора си в Миланската „ Ла Скала “.
Действието на операта се развива в Мемфис и Тива по времето на междуособиците на Египет и Етиопия. Аида е етиопска принцеса, попаднала в плен в Египет. Египетският пълководец Радамес е влюбен в нея, само че дългът го обрича на честност към фараона. Амнерис, дъщерята на фараона, е влюбена в Радамес. Негова военна победа му разрешава да измоли благосклонност за етиопците. В подмяна обаче се постанова да се сгоди за Амнерис. Той въпреки всичко съумява да провежда бягството на Аида и сънародниците й, като за тази цел се постанова да извърши изменничество – да разкрие позициите на личните си войски. Военачалникът съумява да избави Аида от сигурна гибел, което го обрича на съд. Присъдата е да бъде заровен жив в гробница. Дори напъните на Амнерис не съумяват да го спасят. Но в гробницата дружно с него се озовава и обичаната му Аида.
Една от най-впечатляващите със своята помпозност и мащабност постановки на Държавна опера – Бургас – „ Аида “ от Джузепе Верди, в режисьорската версия на проф. Павел Герджиков,ще подари незабравими мигове на допир с известната опера на феновете на класическото музикално изкуство – на 2-ри август, вторник, от 20.30 часа на сцената на Летния спектакъл в Бургас, Спектакълът, който ще пресътвори атмосферата на античния Египет, ще разгърне своята театрална хубост и въздейственост под майсторската палка на маестро Иван Кожухаров, с превъзходен артистичен каст. Представлението на „ Аида “ е част от тазгодишното, петнадесето подред, издание на оперния фестивал Бургаски музикални празници „ Емил Чакъров “.
В ролята на съперницата за сърцето на Радамес – властната фараонска щерка Амнерис, бургаската аудитория и гостите на града ще имат привилегията се насладят на прелестното сръбско мецосопрано със международна кариера Саня Анастасия, която впечатлява освен с харизматична визия, само че и с превъзходни гласови благоприятни условия и театрално наличие.През сегашния оперен Сезон 2021/ 2022 година Саня Анастасия има задължения на влиятелни подиуми в Германия, Северна Македония, Италия, Малта, България, Сърбия, България и други Саня Анастасия ще вплете артистизма и мощното си женствено лъчение при построяването на разкъсваната от подозрения и ревнивост принцеса, която пази в сърцето си по едно и също време и пристрастеност, и отдаденост, и свирепост, и реваншизъм, и типично женска печал, която е опустошителна за нейната същина. Отчаянието, непримиримостта с прочувствената загуба на обичания мъж, преплетени с откровеното страдалчество и болежка в чисто човешките й измерения, придават необикновен нюанс на образаа на Амнерис.
В ролята на Аида бургаската аудитория ще има удоволствието да види и чуе забележителното трагично сопрано Йоана Железчева. Нейният мощен и прибивен глас, който, обаче, има и нежно-лирични параметри, както и изключителна духовна мощ и въздейственост, спомага за цялостното създаване на облика на поробената етиопска принцеса. Аида на Йоана Железчева е белязана по едно и също време с мекост и мощ, с вътрешно влечение към любовта и външен израз на невъзможността да бъде осъществена, заради трагичната мощ на събитията. Йоана Железчева бе неотразима преди дни в трагично-лиричната роля на Лиу в шедьовъра на Джакомо Пучини „ Турандот “ на сцената на Летния спектакъл в Бургас, под палката на маестро Григор Паликаров.
На сцената на Летния спектакъл на 2-ри август ще излезе познатият на публиката в Бургас тенор Валерий Георгиев /гост/ – в ролята на Радамес, египетски благороден боец, за чиято обич се борят прелестните Аида и Амнерис – всяка посредством своите начини и прочувствена мощ. Тенорът е прочут с богатия диапазон на гласа си с така наречен Росиниеви височини, каквито доста малко тенори в света имат. Образът на Радамес е присъщ с неговите сърдечни тежнения, обратно на логиката и прагматичния избор, които са подчинени на обичта му към етиопската пленница Аида. Заключителната сцена на зазиждането на живите Аида и Радамес остава задълго в съзнанието с драматичността на музикалния изказ, присъщ с приглушен жалък звук. В него, обаче, изпъква не толкоз отчаянието на неизбежната гибел, а по-скоро звучи като апотеоз на любовта и като един от най-ярките знаци на безсмъртието, превъплътено в сливащите се души на двама влюбени, въпреки и обречени – тук, в земните измерения.
В ролята на етиопския цар Амонасро гостува баритонът, също пеещ по международни подиуми, Крум Гълъбов, добре прочут на бургаската аудитория от ролята си като Жорж Жермон в „ Травиата “ от Верди – сполучливият театър бе в границите на Бургаските музикални празници „ Емил Чакъров “ 2021 година, в партньорство с прелестното младо сръбско сопрано Весна Джуркович в ролята на Виолета Валери. Сценичното наличие на Амонасро реализира патетично подстрекателство и достолепност, посредством придържането към силата на закона, без значение от породената непостижима тъга на неговата щерка Амнерис.
В облика на висшия египетски сановник Рамфис на 2-ри август влиза басът Делян Славов, който преди дни направи мощна роля като слепия татарски цар в заточение Тимур в „ Турандот “ от Пучини. Като Фараона на Египет на сцената на Летния спектакъл в Бургас ще се показа басът Костадин Мечков, Жрица ще бъде сопраното Стефка Христозова, Вестител – тенорът Милен Динолов, който дебютира сполучливо като Понг в „ Турандот “ на 22-ри юли.
В спектакъла на „ Аида “ хоровият състав под диригентството на Невена Михайлова е освен декор на театралното деяние, само че и равносилен участник в трагичната нишка на събитията. Чудеснo тематично вписана е и хореографията на проф. Мехмедов, в осъществяване на балета на Бургаската опера с репетитор Галина Калчева. Маестро Иван Кожухаров съумява да издигне оркестровия акомпанимент с концертмайстор Христо Белчевна високо изпълнителско равнище и да му придаде спомагателен трагичен колорит, оттатък професионалната рутина.
Художник на декорите, пресъздаващи величествената респектираща конюнктура в Египет, с емблематични артефакти, е дело на художника Чавдар Чомаков, хореографията, която също е синхрон с древноегипетската просвета и специфичност на костюми и придвижвания, е на проф. Хикмет Мехмедов.
Постановката на Държавна опера – Бургас на една от най-известните произведения на Джузепе Верди – „ Аида “, монументална музикална творба, с огромно звучене и сценография, е събитие, което живее дълъг театрален живот, превъплъщавайки се всякога в разнообразни нюанси на изпълнителското изкуство, като самостоятелен певчески натюрел. „ Аида “ е присъща с многозвучен резултат – от майсторското съчетаване на широкомащабността и художествените внушения на Вердиевата музика. Всеки театър на една от най-поставяните опери в международен мащаб реализира това, което е смисълът на изкуството – връзка на висше равнище сред аудитория и ваятелите на импозантната режисура – солисти, хор, оркестър, диригент. Те вплитат майсторство и ентусиазъм в общия блян да изваят запаметяващи се облици и оставят у феновете чувство за целокупност, комплектност, прочувствена заварка, впечатване в съзнанието и паметта на музикалното подстрекателство.
„ Аида “ е едно от най-изпълняваните и обичани опери на Верди. Като една от късните Вердиеви произведения, тя носи присъщите черти на креативната зряла възраст, философското резюме на основополагащи житейски алтернативи, изкристализиране на образно-понятийната подчиненост в региона на музикалната хармония, както и бездънен психологизъм при създаване на облиците. „ Аида “ впечатлява с многопластовостта – както в сюжетната линия, по този начин и при откриване, разрастване и опълчване на характерите драматизма на конфликта на усеща, ползи и разкъсващото чувство за избор сред дълга и любовта. Вещата и изчерпателен режисьорска работа на проф. Павел Герджиков изцяло се вмества в цялостното влияние на творбата – както в благозвучие с инвестиции от създателя идейно-естетически заряд, по този начин и като саморасъл метод в креативния развой на раждане на спектакъла. Несъмнен душевед е постановчикът, като съумява да изведе на напред във времето в спектакъла точно човешките взаимоотношения, техния драматизъм, многообхватност, както и неземно красивите измерения на любовта. Наблюдава се майсторски миг на психологизиране на облиците, дълбинна интерпретация на връзките, а не търсене на лекомислен външен искра. Съчетаването на блестящите солистични изяви, ансамбли и хорови осъществявания, в синхрон с виртуозните партии на оркестровия акомпанимент, под палката на маестро Иван Кожухаров, се извършват с лекост и професионализъм, а цялостният резултат от усещането на огромното оперно произведение е за реализиране на художествено подстрекателство, граничещо с естетична нирвана.
Кратко наличие на „ Аида “:
Операта „ Аида “ е най-известната творба на Джузепе Верди. Дълго е битувал мит, че тя е написана по поръчка за откриването на Суецкия канал – в действителност това не е по този начин. Либретото е написано от четирима създатели, като в основата му стои египетска легенда, разшифрована от папирус.
Още на премиерата си в Кайро, Египет, операта жъне извънреден триумф. Година по-късно повтаря фурора си в Миланската „ Ла Скала “.
Действието на операта се развива в Мемфис и Тива по времето на междуособиците на Египет и Етиопия. Аида е етиопска принцеса, попаднала в плен в Египет. Египетският пълководец Радамес е влюбен в нея, само че дългът го обрича на честност към фараона. Амнерис, дъщерята на фараона, е влюбена в Радамес. Негова военна победа му разрешава да измоли благосклонност за етиопците. В подмяна обаче се постанова да се сгоди за Амнерис. Той въпреки всичко съумява да провежда бягството на Аида и сънародниците й, като за тази цел се постанова да извърши изменничество – да разкрие позициите на личните си войски. Военачалникът съумява да избави Аида от сигурна гибел, което го обрича на съд. Присъдата е да бъде заровен жив в гробница. Дори напъните на Амнерис не съумяват да го спасят. Но в гробницата дружно с него се озовава и обичаната му Аида.
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




