Софийският градски съд (СГС) задължи Столична община да изгради велоалеи,

...
Софийският градски съд (СГС) задължи Столична община да изгради велоалеи,
Коментари Харесай

Засега: Съдът задължи Столична община да мие улиците и да казва колко е мръсен въздухът

Софийският градски съд (СГС) задължи Столична община да построи велоалеи, постоянно да мие улиците по посочен от съда график и да афишира положението на замърсеността на въздуха по осведомителните табла на градския превоз. Това постанови Софийски градски съд по делото, заведено против Столична община от " Група за чист въздух ", като краткотрайни ограничения, защото делото още веднъж беше отсрочено и идващото съвещание на съда бе планувано за 11 ноември 2019 година. 
По-конкретно, наложените на Столична община от съда краткотрайни ограничения плануват в двуседмичен период от през днешния ден по делото да бъде показан проект за създаване на велоалеи, в това число от крайните квартали към централната част на града. Столична община да осъществя миене на улиците с социална значителност и вътрешно кварталните улици два пъти месечно от май до септември и един път месечно от октомври до април като средномесечно се измиват не по малко от 10 847 декара. Съдът задължи общината на съображение член 385, алинея 2 от Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК) да афишира средноденонощните равнища на фини прахови частици на уеб страницата си и на таблата на спирките на градския превоз и станциите на метрото.
Постановените ограничения могат да бъдат обжалвани в едноседмичен период от през днешния ден с частна тъжба пред Софийския апелативен съд.
Временните ограничения бяха поискани от " Група за чист въздух " още с исковата молба и съдът отчасти ги почете. " Доволни сме че изобщо има постановяване на такива ограничения, тъй като досега няма експертизи за положението на въздуха, по които съдът да се произнесе, само че тъй като има самопризнание от страна на ответника и изнесени обстоятелства, че фактически има замърсяване, съдът употребява известното досега, с цел да дефинира тези краткотрайни ограничения ", разяснява юристът на групата Димо Господинов и дефинира днешното изговаряне на съда като дребна победа за колектива, завел делото.
Иначе през днешния ден делото беше отсрочено, с цел да може поканените институции да посочат движимости лица, които да извършат екологична експертиза . От Министерство на околната среда и водите са дали отговор, че не разполагат с такива специалисти, а по последвалото искане към Българска академия на науките няма отговор. " Ако и те отговорят, че нямат такива специалисти, ще бъде поканена друга институция ", разясни Господинов. Той посочи, че движимостите лица би трябвало да бъдат експерти, които са директно свързани с изработването на стратегии за качеството на атмосферния въздух и ограничения за ръководство на атмосферния въздух.

Димо Господинов е безапелационен, че жителите на София имат права и едно от тях е правото на чист въздух, което като всяко право може да бъде осъществено по правосъден ред. " С това дело се оказва напън против Столична община да реализира отговорностите си. Когато ръководещите видят, че жителите са подготвени на решителни ограничения, с цел да защитят правата и ползите си, те са по-малко склонни да ги нарушават ", означи още той.
Припомняме, че  измежду обвиняванията по делото към Столична община са, че с метода си на ръководство тя има виновност за високите равнища на замърсяване с фини прахови частици; че не извършва задължението си за правилно информиране на жителите за равнищата на замърсяване и не подхваща съответни ограничения за ограничение му.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР