Софийският градски съд (СГС) не успя да даде за трети

...
Софийският градски съд (СГС) не успя да даде за трети
Коментари Харесай

Молба на Киселова отложи делото за плагиатство срещу Петър Илиев

Софийският градски съд (СГС) не съумя да даде за трети път ход на делото за плагиатство против юриста и почетен консул на Барбадос Петър Илиев. Този път причина стана отсъствието на ръководителя на Народното събрание Наталия Киселова, която се оказа, че е изпратила молба да се даде друга дата на делото, тъй като през днешния ден била ангажирана в Народното събрание с парламентарния надзор.

Илиев е обвиняем за плагиатство точно от труд на Киселова, напомня. Той беше основен помощник и част от катедрата по Конституционноправни науки в Юридическия факултет на Софийския университет „ Св. Климент Охридски “ и беше упрекнат, че част от книгата му „ Компетенцията на Народното събрание “, издадена през 2015 година, са плагиатствани от дисертацията на Киселова „ Парламентарен надзор “.

Въпреки молбата на Киселова за отсрочване, прокурор Людмила Николова настоя делото да продължи и в нейно неявяване, защото не е показала доказателства за ангажираността си за днешното съвещание.

Като потърпевша Киселова обаче има право да се конституира като частен обвинител и цивилен просител, което би трябвало да стане при започване на процеса и по тази причина арбитър Христинка Колева отсрочи делото за 25 септември 2025 година

Междувременно през днешния ден стана ясно, че Илиев е изискал отказ на наблюдаващия прокурор, защото той и отбраната му настояват, че в тази ситуация няма осъществено закононарушение.

Разследването против Илиев, който беше претендент за министър на правораздаването и за вицепремиер при опитите на „ ИТН “ да сформира държавно управление, стартира по сигнал на сдружението БОЕЦ, а през 2023 година прокуратурата внесе обвинителния акт в съда. Оттогава обаче процесът по този начин и не може да стартира. Първо, делото беше импортирано в Софийския областен съд, който го приключи и прати на градския съд, където се гледат делата против лица с имунитет.

Градският съд обаче също не пожела да го гледа, като уточни, че Илиев е консул, а в закона има неизясненост кой съд е способен да гледа делата против тях, защото тази служба не е измежду изброените в компетентността на окръжните съдилища. Спорът за подсъдност беше решен от Върховния касационен съд, който уточни, че делото би трябвало да продължи в Софийски градски съд, защото консулът Илиев попада в категорията „ други лица с имунитет “, определяща подсъдните на градския съд каузи.

" СЕГА " ПРИПОМНЯ:

Прокуратурата твърди в обвиняването си, че за времето от 27 май 2015 година до 30 август 2021 година като създател на книгата " Компетенцията на Народното събрание " (2015 г.) Илиев възпроизвел, посредством издателство " Нова Звезда 2000 " ЕООД, и популяризирал книгата в размер от 698 страници, в тираж от 70 броя, която съдържа общо 293 абзаца от Дисертация на тематика " Парламентарен надзор " (2007 г.) с създател Наталия Киселова, която сега е ръководител на Народното събрание.

През 2021 година, че Илиев е плагиатствал при написването на книгата си за компетенциите на Народното събрание през 2015 година На 1 октомври 2021 година Илиев разгласи, че напуща университета, само че ще продължи да работи за Отечеството по други способи.

Казусът с плагиатството на Илиев бе прегледан и от Софийския адвокатски съвет. Той одобри, че медийните обява за установеното от Етичната комисия на СУ плагиатство на Петър Илиев не дават съображение за самосезиране и формиране на дисциплинарно произвеждане против него. Софийската адвокатска гилдия стимулира отхвърли си да се занимае със случая и с това, че е изтекла отминалостта - " приключването на интервал от към 6 години от издание на книгата изключва опцията за осъществяване на дисциплинарното гонене против адв. Илиев, което осуетява и опцията да се извърши инспекция за това, дали държанието му съставлява нарушаване на Закона за адвокатурата или Етичния кодекс на юриста ", гласеше отговорът на адвокатурата.

В началото на тази година Илиев се появи в листата с нещатни сътрудници в Народното събрание. Той оказва помощ на на ръководителя на парламентарната група на " ИТН " Тошко Йорданов. В регистъра е маркирано, че Илиев ще сътрудничи на Йорданов по " конституционни и правни въпроси ".
Източник: segabg.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР