Софийската градска прокуратура предаде на съд шестима длъжностни лица от

...
Софийската градска прокуратура предаде на съд шестима длъжностни лица от
Коментари Харесай

Прокуратурата внесе обвинения срещу шестима шефове от Напоителни системи

Софийската градска прокуратура съобщи на съд шестима длъжностни лица от управлението на „ Напоителни системи “ ЕАД – изпълнителни шефове и членове на Съвета на шефовете.

На Стайко Ганчев (в известието на прокуратурата единствено с букви – Ст. Г.) е повдигнато обвиняване за това, че на 24.02.2012 г в качеството на изпълнителен шеф на „ Напоителни системи “ ЕАД, е сключил неизгодна договорка с „ Народно събрание Агро “ АД – гр. Добрич. Предметът на контракт е за консултиране за нуждата от лицензиране на „ Напоителни системи “ ЕАД като ВиК-оператор по смисъла на Закона за контролиране на ВиК-услуги. В клаузите на контракта е планувано да се съветва и процедурата по издаване на лиценз пред ДКЕВР, както и реда и изискванията за поддръжката на лицензионния режим, при съществуване на вероятно публикуван лиценз. Такъв контракт не е било належащо да се подписва, защото „ Напоителни системи “ ЕАД са били известени и от ДКЕВР, и от отрасловия заместник-министър, че следват да разработят и показват в ДКЕВР бизнес-план за развиването на активността си, заявление за одобряване на цени на услуги, които дават на сдружения, и информация за фактурираните водни количества. „ Напоителни системи “ ЕАД са били длъжни да сторят това по смисъла на Закона за контролиране на водоснабдителните и канализационните услуги (ЗРВКУ).

Вместо да изпълнят законовите си отговорности, те са сключили контракт с „ Народно събрание Агро “ АД на стойност 20 000 лева, които след това са били платени. От това за „ Напоителни системи ” ЕАД е произлязла щета в размер на 20 000 лева, закононарушение по член 220, ал.1 от Наказателен кодекс, показват от прокуратурата.

Ганчев е упрекнат и за това, че на 12.06.2012 година в гр. София е съставил препоръка на „ Народно събрание – Агро ” АД – гр. Добрич, в която удостоверил погрешни условия. Според подписаната препоръка, „ Народно събрание Агро “ сполучливо е съветвал „ Напоителни системи “ за дейностите и мероприятията, които държавното сдружение е трябвало да предприеме, с цел да бъде лицензирано като ВиК-оператор от ДКЕВР, а също и че „ НС-Агро ” разполага с екип от висококвалифицирани експерти, което му разрешава да се оправи с поставените задания качествено и дейно, макар че на обвинения му е било известно, че към оня миг „ НС-Агро “ е разполагал с едно заето лице –престъпление по член 311, алинея 1 от Наказателен кодекс.

Ганчев е упрекнат още и за това, че в интервала от 06.11.2012 година до 13.05.2013 година като длъжностно лице съзнателно не е положил задоволително грижи за ръководството и стопанисването на повереното му имущество.

Съгласно анекси по подписан сред „ Напоителни системи ” ЕАД и „ Народно събрание Агро ” АД контракт, той е подписал приемо-предавателни протоколи за резултати от осъществяването на контракта и фактурите, без регистрираната работа да e била фактически осъществена от „ Народно събрание Агро ” АД. От това са последвали обилни вреди за предприятието в размер на 1 201 588,53 лева, представляващи сумите, изплатени по признатите фактури и заплатени законни лихви за веселба, правосъдни разходи и разходи по изпълнителни каузи, като сумата е в изключително огромни размери и казусът е изключително тежък – закононарушение о член 219, алинея 4, вр. алинея 3, вр. алинея 1 от НК;

На члена на Съвета на шефовете на „ Напоителни системи “ ЕАД Александър Христов (в известието на прокуратурата Ал. Х.) е повдигнато обвиняване като причинител в съучастничество с различен член на Съвета на шефовете – Емил Гущеров (в известието на прокуратурата – E. Г), и Ивайло Първанов – изпълнителен шеф (в известието на прокуратурата единствено с букви – И.П.), че е присвоил непознати пари – сумата от 69 601,29 лева, представляващи разликата сред начисленото и изплатено брутно заплащане, и полагащото се според Правилника за реда за ръководство на правата на страната в комерсиалните сдружения с държавно присъединяване в капитала (ПРУПДТДДУК) заплащане.

Обвиняемият е наредил да се ползва бална оценка в размер на 11 единици за трите години, вместо полагащите се за 2014 година 6 бални единици, за 2015г. – 7,125 бални единици и за 2017г. – 6 бални единици, според ПРУПДТДДУК, като присвояването е в изключително огромни размери и съставлява изключително тежък случай – закононарушение по чл.203, алинея 1, вр. член 201, вр. с член 20, алинея 2 от Наказателен кодекс.

Гущеров е предаден на съд за това, че на 23.03.2015 година като член на Съвета на шефовете на „ Напоителни системи ” ЕАД, в съучастничество с Христов – ръководител на Съвета на шефовете, и Ивайло Първанов – изпълнителен шеф, присвоил непознати пари, благосъстоятелност на „ Напоителни системи “ – сумата от 69 601,29 лева, представляващи разликата сред изплатеното брутно заплащане и полагащото се, според Правилника за реда за ръководство на правата на страната в комерсиалните сдружения с държавно присъединяване в капитала (ПРУПДТДДУК), заплащане на членовете на Съвета на шефовете и Изпълнителния шеф, поверени му да ги ръководи.

С протокол от съвещанието на Съвета на Директорите от 23.03.2015 година той е наредил при определянето на сумата за хонорари на изпълнителния шеф и членовете на Съвета на шефовете на Напоителни системи ЕАД след ноември на 2014 година: Ивайло Първанов – изпълнителен шеф, Емил Гущеров – член на съвета на шефовете, и Александър Христов – ръководител на Съвета на шефовете, както и Галина Замфирова ( в известието на прокуратурата Г.З.) – изпълнителен шеф от 28.06.2016 година, да се ползва бална оценка в размер на 11 единици, вместо полагащите се за 2014 година 6 бални единици, за 2015 година – 7,125 и за 2017г. – 6 бални единици, като присвояването е в изключително огромни размери и съставлява изключително тежък случай – закононарушение по чл.203, алинея 1, вр. член 201, вр. с член 20, алинея 2 от Наказателен кодекс.

Божидар Василев (в известието на прокуратурата – Б. В.) е предаден на съд за това, че на 05.11.2013 година като изпълнителен шеф на „ Напоителни системи ”, според контракт за възлагане на ръководството от 30.08.2013 година, присвоил непознати пари, благосъстоятелност на „ Напоителни системи “ ЕАД – сумата от 13 361,03 лева, представляваща разликата сред изплатеното брутно заплащане и полагащото се според Правилника за реда за практикуване на правата на страната в комерсиалните сдружения с държавно присъединяване в капитала (ПРУПДТДДУК) заплащане на членовете на Съвета на шефовете и Изпълнителния шеф, поверени му да ги ръководи.

Със своя заповед обвиненият наредил при определянето на сумата за хонорари на изпълнителния шеф и членовете на Съвета на шефовете: Божидар Василев – изпълнителен шеф, Д. И. – член на Съвета на шефовете, и И. М. – член на Съвета на шефовете, да се ползва бална оценка в размер на 11 единици, вместо 6 бални единици – закононарушение по чл.201 от Наказателен кодекс.

Василев е упрекнат и за това, че на 27.08.2014 година в гр. София, като длъжностно лице – и.ф. изпълнителен шеф на „ Напоителни системи “ ЕАД със заповед за заменяне, присвоил непознати движимости, поверени му да ги ръководи – два портативни компютъра, благосъстоятелност на „ Напоителни системи “ ЕАД, единият на стойност 1756, 66 лева, а другият - на стойност 3200 лева Обвиняемият е издал заповед компютрите да се бракуват, без да са налице основанията за това. Вещите били снети от доклад и минали във притежание надлежно на финансовата директорка Н. Ж. и на изпълнителния шеф Димитър Методиев Иванов (в известието на прокуратурата – Д. М.) – закононарушение по чл.201 от Наказателен кодекс.

Димитър Методиев Иванов (в известието на прокуратурата този път Д. И.) е предаден на съд за това, че в интервала от 26.11.2013 година до 06.11.2014 година при изискванията на продължавано закононарушение с 4 действия, които реализират поотделно един състав на едно и също закононарушение, осъществени през кратковременен интервал от време, като длъжностно лице – изпълнителен шеф на „ Напоителни системи “ ЕАД, умишлено сключил неизгодни покупко-продажби и от това са произлезли обилни вреди в общ размер на 2 986 355, 52 лева за „ Напоителни системи “ ЕАД, като казусът е изключително тежък.

Сключените покупко-продажби са:

1. На 26.11.2013г. в София, в качеството му на длъжностно лице – Изпълнителен шеф на „ Напоителни системи “ ЕАД, умишлено сключил неизгодна договорка за правни препоръки, съвещания, процесуално посланичество, макар съществуването на щатни юрисконсулти. От това е произлязла забележителна щета в размер на 40 747, 84 лева за предприятието, което съставлява – „ Напоителни системи “ ЕАД;

2. На 30.01.2014 година умишлено сключил неизгодна договорка с предмет на контракта – консултиране на работата на чиновниците в централно ръководство на възложителя по правенето на документи за присъединяване в процедури за възлагане на публични поръчки, макар съществуването на щатни чиновници в „ Напоителни системи “ ЕАД, занимаващи се с правене на документи по Закон за обществените поръчки. От това е произлязла забележителна щета в размер на 13 102, 03 лева за „ Напоителни системи “ ЕАД;

3. На 30.04.2014г. в гр. София, в качеството му на длъжностно лице – Изпълнителен шеф на „ Напоителни системи “ ЕАД, умишлено е сключил неизгодна договорка с предмет на контракта – подкрепяне при проблеми с висока степен на фактическа и правна трудност, при липса на нужда от сключването му, заради съществуването в „ Напоителни системи “ ЕАД на щатни юрисконсулти. От това е произлязла забележителна щета в размер на 162 739, 78 лева за предприятието, което съставлява – „ Напоителни системи “ ЕАД;

4. На 06.11.2014г. умишлено сключил неизгодна договорка – съглашение по контракт, подписан сред „ Напоителни системи “ ЕАД и „ Народно събрание – Агро “ АД, като с подписването на съглашението задължил „ Напоителни системи “ ЕАД да заплати на „ Народно събрание – Агро “ АД, сумата от 2 769 765, 87 лева, за фактурирана, само че неизвършена и неприета работа, според клаузите на контракта, и от това произлязла забележителна щета в размер на 2 769 765, 87 лева за „ Напоителни системи “ – закононарушение по член 220, ал.2, във вр. алинея 1, във вр. член 26, алинея 1 от НК;

Ивайло Първанов (в известието на прокуратурата – И. П.) е предаден на съд за това, че в интервала от 15.12.2014 година до 13.06.2016 година при изискванията на продължавано закононарушение със 79 действия, които реализират поотделно един състав на едно и също закононарушение, осъществени през кратковременен интервал от време, като длъжностно лице – изпълнителен шеф на „ Напоителни системи “ ЕАД, умишлено е сключил неизгодни покупко-продажби и от това са произлезли обилни вреди в общ размер на 596 784, 56 лева за „ Напоителни системи “ ЕАД, като казусът е изключително тежък – това е закононарушение по член 220, ал.2, във вр. алинея 1, във вр. член 26, алинея 1 от Наказателен кодекс.

Първанов е упрекнат и за това, че на 23.05.2015 година като изпълнителен шеф на „ Напоителни системи “, като съучастник в съучастничество с Александър Христов – ръководител на Съвета на шефовете, и Емил Гущеров – член на Съвета на шефовете, присвоил непознати пари, благосъстоятелност на „ Напоителни системи “ ЕАД – сумата от 69 601,29 лева, представляващи разликата сред изплатеното брутно заплащане и полагащото се според Правилника за реда за ръководство на правата на страната в комерсиалните сдружения с държавно присъединяване в капитала (ПРУПДТДДУК), заплащане на членовете на Съвета на шефовете и Изпълнителния шеф, поверени му да ги ръководи.

С протокол от съвещанието на Съвета на Директорите от 23.03.2015г. обвиненият е наредил при определянето на сумата за хонорари на изпълнителния шеф и членовете на Съвета на шефовете на „ Напоителни системи “ ЕАД след ноември на 2014 година: Ивайло Първанов– изпълнителен шеф, Емил Гущеров – член на съвета на шефовете и Александър Христов – ръководител на Съвета на шефовете, както и Галина Замфирова – изпълнителен шеф от 28.06.2016 година, да се ползва бална оценка в размер на 11 единици, вместо полагащите се за 2014 година 6 бални единици, за 2015г. – 7,125 и за 2017 година – 6 бални единици, като присвояването е в изключително огромни размери и съставлява изключително тежък случай – това е закононарушение по чл.203, алинея 1, вр. член 201, вр. с член 20, алинея 2 от Наказателен кодекс, показват от прокуратурата.

По делото са разпитани 16 очевидци. Всички обвинени са с мярка за неотклонение „ подписка “.

Предстои насрочване на делото от Софийски градски съд. /faktor.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР