София. Сърбия и Косово имат бъдеще в ЕС, нужна е

...
София. Сърбия и Косово имат бъдеще в ЕС, нужна е
Коментари Харесай

Евродепутатът Андрей Ковачев: Сърбия и Косово имат бъдеще в ЕС, нужна е обаче политическа воля за решаване на дългогодишните конфликти

София. Сърбия и Косово имат бъдеще в Европейски Съюз, нужна е обаче политическа воля за решение на дългогодишните спорове. Това сподели в утринния блок „ Добро утро, България “ на Радио „ Фокус “ евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев по отношение на новия кръг от диалози сред Белград и Прищина за постигането на компромис. По думите му Европейски Съюз ясно е декларирал воля, давайки мотивация за участие в Общността, належащо е обаче да се видят и ясни дейности от страна на Сърбия и Косово. „ Много зависи от водачите на двете страни до каква степен те ще продължат да задълбочават тази изразителност и до по кое време ще не престават да се предизвикат един различен. Сега сръбският президент Александър Вучич споделя, че Косово не е изгубено за Сърбия. Всички тези неща обаче обръщат нещата обратно, а не водят до трайно решение. Да, има сърби в Косово и техните права би трябвало да бъдат обезпечени. Над 100 000 сърби живеят в Косово. Това е ясно. По пътя на договарянията с посредничеството на Федерика Могерини, на Европейски Съюз би трябвало да бъде открит вид, в който и Сърбия и Косово да могат да продължат напред с приемането в Европейски Съюз. В подтекста на приемането в Общността би трябвало да се гледа и на решаването на спора сред Белград и Прищина “, сподели още евродепутатът.
Андрей Ковачев съобщи, че обичайно на Балканите се употребява национализмът и страховете на хората за водене на политика. " Правилният път е този на европейската интеграция и преобразяване на границите на Общността в алегорични ", сподели Ковачев. Евродепутатът добави, че Черна гора е най-подготвена за евентуален член на Европейски Съюз и е прекомерно евентуално при започване на идващия мандат на Европейска комисия през 2020-2021 година да реализира задачата си. " Не по този начин стои въпросът с Косово и Сърбия съгласно него обаче, като е мъчно да се създадат прогнози ", посочи Ковачев.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР