София. Православната църква отбеляза големия християнски празник Св. Богоявление или

...
София. Православната църква отбеляза големия християнски празник Св. Богоявление или
Коментари Харесай

С вадене на кръста от ледените води и освещаване на бойните знамена в цялата страна бе отбелязано Богоявление

София. Православната черква означи огромния християнски празник Св. Богоявление или Йордановден - денят, в който Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Иисус Христос. Във всички епархии на Българската православна черква се отслужи св. Златоустова Литургия и Велик водосвет, последвани от тържествени шествия до река или водоем, в които свещениците хвърлиха кръст във водата. И тази година стотици мъже от цялата страна хвърлиха в ледените води, с цел да го заловен. Смята се, че който пръв го извади ще бъде доста здрав и всичко ще му спори. По традиция през днешния ден се извърши Богоявленски водосвет на бойните флагове, флаговете и знамената светини на Българската войска.
В столицата негово светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит отслужи празнична св. Литургия в Патриаршеската катедрала „ Св. Александър Невски ”. По-късно президентът Румен Радев, министър Красимир Каракачанов, кметът на София Йорданка Фандъкова и десетки софиянци се събраха на пл. „ Княз Александър Невски “ за ритуала за освещаване на бойните флагове и знамената светини на Българската войска. Президентът Румен Радев одобри почетния строй на представителните елементи на армията и постави венец на Паметника на Незнайния войник. Водосветът на бойните флагове извърши патриарх Неофит, като със светена вода бяха поръсени и Гвардейският внушителен духов оркестър, знаменният блок, почетният часовой и формалните лица. Преди ритуала беше отслужена празнична света литургия и празничен водосвет в Патриаршеската катедрала „ Св. Александър Невски “.
В тържествения обред за Богоявление в Благоевград се включиха към 100 смелчаци от всички региони на общината. Кръстът от водите на Благоевградска Бистрица извади 22-годишният благоевградчанин Илиян Томанов. За първи път в историята на свещеното деяние се включиха и две девойки. Тържественият обред по освещаването на светия кръст се водеше от игумена на Роженския манастир архимандрит Епифаний в съслужение с енорийските свещеници. Малко по-късно те направиха и водосвет на бойните флагове на Военно формирование 26 400.
Ритуал по освещаване на бойните флагове на Военноморските сили се организира пред катедралния храм „ Св. Успение Богородично ” във Варна. Строят на представителните блокове от Военноморските и Военновъздушните сили одобри началникът на гарнизона контраадмирал Митко Петев, пълководец на Военноморските сили. Над 100 души се хвърлиха за кръста във водите на Черно море тази година, а ритуалът бе следен от хиляди поданици на морската столица. Кръстът бе хвърлен в морето от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, който преди този момент отслужи и водосвет за здраве. 32-годишният Емил Атанасов съумя да стигне до него пръв. Най-младият участник тази година бе 11-годишният Александър, а най-възрастният - мъж на близо 80 години.
Ритуал по мятане на кръста за Богоявление се състоя и в Пловдив, Асеновград и Карлово . В Пловдив митрополит Николай отслужи архиерейска света Литургия в катедрален храм „ Успение Богородично “, след което извърши освещаване на воинските флагове и Велик водосвет на река Марица. Програмата за Йордановден в Асеновград стартира с литийно шествие от храмовете на града до пешеходния мост. Там също се отслужи Велик Богоявленски водосвет и ритуално мятане на кръста в река Чая, както и тържественото освещаване на бойните флагове на Военно формирование 24490. Отбелязването на Богоявление в Карлово стартира с Празничната Света литургия в църквите „ Св. Николай ” и „ Св. Богородица ”, след която се отслужи Велик Богоявленски водосвет на Желязков мост. Осветено бе бойното знаме на 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово и знамената на военно-патриотични организации.
В Калофер за поредна година над 500 мъже играха хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се наблюдаваше от етнолози от Европа. Още преди да се разсъмне хиляди хора, измежду които доста чужденци, бяха заели местата по крайбрежията на р. Тунджа, където се хвърля кръстът, и нагоре по хълмистия бряг до самата черква. Мъжете влязоха в ледените води и извиха хоро, защото се има вяра, че това ще им донесе здраве и дългоденствие. Тази година за пръв път кметът на Калофер Румен Стоянов беше провел място за най-малките. Около десетина момчета бяха пристигнали с преподавателите си, с цел да се включат в ритуала, без да се тормозят от студената вода, защото са научили, че тази вода не разболява. Ритуалът „ мъжко хоро “ кандидатства за включване в листата на ЮНЕСКО. Според кмета на Калофер Румен Стоянов процедурата за това към този момент е задвижена и по тази причина тази година има наблюдаващи от Европа. След като „ избавиха ” богоявленския кръст в Калофер, той бе предаден на 11-годишния Драгомир от града.
Началото на тържествата във връзка Йордановден в Русе стартира със сутринна литургия в катедрална храм „ Света Троица “, последвана от литийно шествие до понтона под хотел „ Рига “, където се състоя и формалната част. Тя включваше още приемане на войсковия строй от началникът на гарнизона, осъществяване на водосвет от Н.В.Пр. Русенски митрополит Наум. Кулминацията на честванията беше ритуала по мятане и изваждане на кръста от р. Дунав, като пръв измежду смелите мъже се оказа 23-годишният Теодор Цветков. Той беше награден с икона на Богоявление, а кметът на Община Русе Пламен Стоилов му връчи хавлия и парична премия. Също по този начин Негово Високопреосвещенство Наум го подари спечелилия със сребърно синджирче с кръстче.
36-годишният Николай Александров от Пазарджик извади богоявленския кръст, хвърлен в река Марица от Константийския свещеник Яков. Над 10 млади мъже се хвърлиха в студените води на реката, само че пръв до кръста стигна Николай, който работи като водач в частна компания в Пазарджик. Той е фамилен, има две момченца. След излизането от водата Николай сподели, че е доста благополучен, тъй като за първи път съумява да стигне пръв до кръста. Той пожела здраве за себе си и за своето семейство. Николай получи благословията на свещеник Яков, а десетки хора го поздравиха. На моста на река Марица в Пазарджик и край брега на реката се събраха хиляди поданици и посетители на Пазарджик, с цел да видят ритуала по хвърлянето на кръста на Йордановден.
30-годишният Тянко Жеков от Благоевград, който се образова за сержант в Националния боен университет „ Васил Левски “, извади свещения кръст от водите на река Янтра във Велико Търново. Тянко за пръв път се включва в свещения обред за Богоявление. След като извади кръста той си пожела актуалната година да е още по-здрава и сполучлива за него. Спасителят на свещения кръст бе поздравен от кмета на Велико Търново инж. Даниел Панов и регионалния шеф проф. Любомира Попова, които му връчиха алегорични дарове за здраве. На церемонията участваха още народни представители, ръководителят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, локални парламентаристи, общественици и стотици жители. В ритуала се включиха общо над 40 индивида, които се потопиха във водите на Янтра за здраве. Всички участници бяха благословени от отец Славчо и поздравени от началника на НВУ бриг. ген. Пламен Богданов.
Седем смелчаци се хвърлиха в морските води на плажа в Каварна , с цел да спасят богоявленския кръст за Йордановден. Кръстът бе изваден от Момчил Белчев. Той е на 35 години, от Каварна, взе участие за пети път с спиране от петнадесет години. По традиция Великият Богоявленски водосвет с мятане на Светия кръст във водата за здраве на Йордановден събра на морския бряг стотици поданици на община Каварна. Отец Василий хвърли кръста от втора буна, а седем участника скочиха в морската вода, чиято температура през днешния ден бе 10 градуса. Най-младият измежду тях бе на седемнадесет, а най-възрастният на тридесет и пет години. Всички участници в ритуала по спасяването на кръста получиха дарове от Община Каварна. Заместник-кметът на Каварна Митко Недев даде парична и предметна премия на спечелилия.
32-годишният служител на реда от Ямбол Михаил Колев извади богоявленския кръст от водите на река Тунджа. Общо 17 бяха смелчаците, които тази година влязоха във водите на реката. Традиционно, спечелилият получи парична премия и от кмета на Ямбол Георги Славов. Отбелязването на Богоявление бе предшествано от церемониален обред по освещаване на бойните флагове на Българската войска и литийно шествие до моста на река Тунджа.
Със Света Божествена литургия и Богоявленски водосвет в храм „ Свети Пророк Илия “ в Казанлък бе сложено началото на празничната стратегия за Йордановден. След литургията Литийно шествие се насочи към моста на Старата река, където по традиция от 20 години към този момент се организира обред, в който млади мъже и момчета се хвърлят във водите на реката, с цел да спасят Богоявленския кръст. 40 бяха участниците тази година, а кръстът беше изваден от 18-годишният Дечко Иванов, който взе участие за първи път. Най дребният участник бе 11-годишният Никола, а най-възрастният – 55-годишният Милен, който скача в реката за кръста за девети път. Сред участниците в ритуала бяха и млади мъже от Стара Загора и Русе. Всички скочили да спасят кръста получиха от кмета на община Казанлък Галина Стоянова хавлии и дарове. В празничната стратегия взеха присъединяване и Фолклорен отбор „ Гъдулица “ към НЧ „ Възродена Искра “ и танцьори от НЧ „ Жар “.
Тържествен обред по освещаване на бойните флагове и светини на Българската войска се състоя на Богоявление пред постройката на Община Шумен
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР