София. Паспортите да се издават за срок от 10 години,

...
София. Паспортите да се издават за срок от 10 години,
Коментари Харесай

МВнР: Българският паспорт вече ще е валиден 10 години

София. Паспортите да се издават за период от 10 години, а сънародниците ни в чужбина да ги получават единствено с едно посещаване в консулска работа, предлага заместител министър-председателят по правосъдната промяна и министър на външните работи Екатерина Захариева с промени в Закона за българските персонални документи. Това оповестиха от пресцентъра на Министерство на външните работи. Текстовете са направени от междуведомствена работна група.

Ето и по-важните нововъдения, които ще облекчат сензитивно жителите:

1. Паспортите ще важат 10, а не 5 години
Паспортите към този момент няма да са годни 5, а цели 10 години, колкото и персоналните карти на пълнолетните българи.

При осъществено преди няколко години относително изследване в Европейски Съюз беше открито, че България е от дребното страни, при които паспортът е с толкоз къса годност. Същевременно срокът на годност на персоналната карта, която също дава право на пътешестване в чужбина, в това число отвън Европейски Съюз, е 10 години.
Удължаването на този период би облекчило доста българските жители, в това число тези, получаващи непознати визи с 10-годишна годност. В момента паспортите с изминал период, само че с годни визи, би трябвало да се носят дружно с новия паспорт при влизане в съответната страна, което е по-неудобно.

Предвидено е изменението да влезе в действие от 01.01.2020 година, защото е належащо да се подхващат дейности по смяна на технологията на издаване.

2. Вадим документ в чужбина единствено с едно посещаване в консулската работа
Български персонални документи ще може да се вадят в чужбина единствено с едно посещаване в консулска работа. Гражданите могат да изберат дали да посетят наше задгранично посланичество при заявяването на документа, или при приемането.
Българите, които подадат персонално заявление за нов документ в консулство, ще може да получат готовия си паспорт или персонална карта на домашния си адрес по пощальон. До момента това не беше допустимо, а най-бързата услуга, която можеше да получат сънародниците ни, е против възнаграждение документите им да дойдат в консулската работа по DHL, откъдето да ги получат още веднъж персонално.
С промените в Закона за българските персонални документи се дава и втора опция – нашите сънародници да подадат заявление онлайн, като удостоверят самоличността си със сканирано копие на собствен остарял документ, вместо с електронен автограф. В този случай обаче жителят би трябвало да посети персонално съответното консулство, с цел да получи новия си документ.

3. Двойно понижение на периодите за правене на документи

Двойно ще бъдат понижени оптималните периоди за издаване на документи, декларирани в чужбина. Обикновената услуга, която досега отнемаше 90 дни, ще се прави за 45 дни. При бърза поръчка чакането ще е 30 дни, а не 60, както бе до момента.

Наред с промените на Закона за българските персонални документи, вицепремиерът Захариева към този момент инициира още промени, облекчаващи жителите:
- Намаления с една-четвърт на таксата за издаване на краткотраен паспорт – от 67 на 50 евро
- Двойно понижения на таксата за издаване на удостоверение за съдимост – от 20 на 10 евро
- Въвеждане на ПОС-терминали за заплащане с банкови карти в посолствата – от през вчерашния ден към този момент работят такива в Атина, Рим, Хага и Милано. В първите няколко часа на даване на услугата от нея към този момент се възползваха десетки жители
- Край на заплащането на консулски услуги с държавни таксови марки
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР