София отбелязва 147 години от обявяването си за столица
София отбелязва 147 години от оповестяването си за столица на България. Събитията обгръщат концерти, изложения, просветителни начинания и градски турове, налични за всички поданици и посетители на града, оповестяват от Столична община.
Началото на празничните прояви беше сложено още през вчерашния ден с концерт в Централния боен клуб, където Симфониета „ София “ и солисти на ансамбъла „ Филип Кутев “ показаха специфична стратегия под диригентството на Георги Андреев.
От 12.00 ч. през днешния ден в градина „ Кристал “ ще звучи музиката на Софийския духов оркестър, а от 13.00 ч. на площада пред Народния спектакъл „ Иван Вазов “ Гвардейският внушителен духов оркестър ще поздрави столичани.
В парка „ Заимов “ от 14.30 ч. ще стартира музикално шествие с присъединяване на духовия оркестър на Първа британска гимназия.
В 17.00 ч. пред спектакъл „ София “ ще свири „ Подуене Брас Бенд “.
Програмата продължава от 18.00 ч. в Северния парк с осъществяванията на Младежкия духов оркестър „ Надежда “.
От 10.00 до 16.00 ц. в „ Централни хали “ започват прожекциите от поредицата „ Сградите описват “. Инициативи ще има и в детския център „ Музейко “, а от 10.00 ч. в Туристическия информативен център „ Трамвай 83 “ се валидира и специфична пощенска марка във връзка годишнини от градския превоз.
Пешеходни турове от стартират пред храм-паметник „ Св. Александър Невски “ от 10.30, 11.00 и 11.30 ч. Историческите беседи в постройките на Столичната община се организират от 11.00 ч. и 14.00 ч.
От 14.00 ч. на площад „ Света Неделя “ стартира фотоизложбата „ По следите на Михайло Парашчук “, а в 17.00 ч. в Градската градина е формалното разкриване на експозицията „ Храни и питиета на българите “.
През целия ден посетителите могат да се възползват от свободния вход в Софийската градска художествена изложба и Регионалния исторически музей – София, както и да прегледат редица други изложения в разнообразни елементи на столицата.
Допълнителните начинания придават още по-жив образ на празника. До 18.00 ч. в градина „ Кристал “ работи фотокът „ Пътуване във времето “, а в центъра на града могат да се срещнат студенти от НАТФИЗ, облечени в ретро костюми, които раздават картички със остарели изгледи на София.
На Летище София пасажерите ще получават празнични сувенири, а в Княжеската градина се организира фестивалът Sun Fest Sofia с атракции и виенско колело.
Със комбиниране от музика, история и модерни градски начинания София отбелязва своя празник като жива, разрастваща се европейска столица, която пази паметта за своето минало и гледа решително към бъдещето.
Началото на празничните прояви беше сложено още през вчерашния ден с концерт в Централния боен клуб, където Симфониета „ София “ и солисти на ансамбъла „ Филип Кутев “ показаха специфична стратегия под диригентството на Георги Андреев.
От 12.00 ч. през днешния ден в градина „ Кристал “ ще звучи музиката на Софийския духов оркестър, а от 13.00 ч. на площада пред Народния спектакъл „ Иван Вазов “ Гвардейският внушителен духов оркестър ще поздрави столичани.
В парка „ Заимов “ от 14.30 ч. ще стартира музикално шествие с присъединяване на духовия оркестър на Първа британска гимназия.
В 17.00 ч. пред спектакъл „ София “ ще свири „ Подуене Брас Бенд “.
Програмата продължава от 18.00 ч. в Северния парк с осъществяванията на Младежкия духов оркестър „ Надежда “.
От 10.00 до 16.00 ц. в „ Централни хали “ започват прожекциите от поредицата „ Сградите описват “. Инициативи ще има и в детския център „ Музейко “, а от 10.00 ч. в Туристическия информативен център „ Трамвай 83 “ се валидира и специфична пощенска марка във връзка годишнини от градския превоз.
Пешеходни турове от стартират пред храм-паметник „ Св. Александър Невски “ от 10.30, 11.00 и 11.30 ч. Историческите беседи в постройките на Столичната община се организират от 11.00 ч. и 14.00 ч.
От 14.00 ч. на площад „ Света Неделя “ стартира фотоизложбата „ По следите на Михайло Парашчук “, а в 17.00 ч. в Градската градина е формалното разкриване на експозицията „ Храни и питиета на българите “.
През целия ден посетителите могат да се възползват от свободния вход в Софийската градска художествена изложба и Регионалния исторически музей – София, както и да прегледат редица други изложения в разнообразни елементи на столицата.
Допълнителните начинания придават още по-жив образ на празника. До 18.00 ч. в градина „ Кристал “ работи фотокът „ Пътуване във времето “, а в центъра на града могат да се срещнат студенти от НАТФИЗ, облечени в ретро костюми, които раздават картички със остарели изгледи на София.
На Летище София пасажерите ще получават празнични сувенири, а в Княжеската градина се организира фестивалът Sun Fest Sofia с атракции и виенско колело.
Със комбиниране от музика, история и модерни градски начинания София отбелязва своя празник като жива, разрастваща се европейска столица, която пази паметта за своето минало и гледа решително към бъдещето.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




