София. Какви тайни крият черните дупки? Може ли изкуственият интелект

...
София. Какви тайни крият черните дупки? Може ли изкуственият интелект
Коментари Харесай

Софийски фестивал на науката `2019 ще се проведе от 9 до 12 май

София. Какви секрети крият черните дупки? Може ли изкуственият разсъдък да има предубеждения? Животът преди и след Земята, куриозните истории зад някои огромни научни открития, изгубеният свят на българските динозаври и още доста забавни тематики – Софийският фестивал на науката показва над 100 български и интернационалните учени от 9 до 12 май в София Тех Парк. Това оповестиха от пресцентъра на Столична община .
София още веднъж ще се трансформира в столица на науката. Деветото издание на Софийския фестивал на науката ще се организира от 9 до 12 май в София Тех Парк, с присъединяване на над 100 български и интернационалните учени. Тази година фестивалната стратегия хвърля светлина върху персони и събития, чиито годишнини означаваме през 2019-та − от Леонардо да Винчи и първата околосветска експедиция на Магелан и Елкано, през кацането на Луната до основаването на Периодичната система на химичните детайли, основаването на Българска академия на науките и на Международния астрономически съюз.
Изложби ще припомнят за благосъстоянието на света – от дълбините на морските води до безкрая на Космоса и изгубените светове, от редките химични детайли до науката, която ангажира чрез изкуство.
Новост тази година са зона " Направи си самичък " и работилници, където деца и подрастващи ще работят с новите технологии, ще основават хуманоидни машини и лего роботи, ще изследват виртуалните светове на Minecraft, платформата за изкуствен интелект Azure AI Services, 3D технологии и ще вземат участие в разнообразни новаторски занимания.
Благодарение на партньорството сред Британски съвет, Министерство на образованието и науката и Столична община, всички събития за деца са изцяло безвъзмездни и хиляди възпитаници още веднъж ще вземат участие в занимателни събития и на практика работилници, дружно със своите преподаватели или родители.
Първият ден на фестивала ни води на вълнуващо странствуване към Луната по случай 50 години от първото кацане там. Гл. ас. доктор Владимир Божилов от катедра Астрономия на Софийския университет " Свети Климент Охридски ", Тихомир Димитров от стратегия " Космическа академия за деца " и Никола Каравасилев, преподавател по физика и астрономия, ще ни срещнат с значими аспекти на това историческо събитие – проучванията на Луната преди изпращането на хора там и изискванията за живот.
Пътешествието в Космоса продължава с Виктор Данчев, физик в " ЕндуроСат " и координатор на просветителна стратегия “Космически провокации ”, който ще показа внушителни мащаби и пространства във Вселената, съпоставени с дистанциите в всекидневието ни.
Същата вечер, Марк Грифитс, професор по поведенческо пристрастяване в Университета Нотингам Трент, Обединеното кралство, и шеф на Международния отдел за гейминг проучвания, ще разнищи забавните легенди към държанието на пристрастяването, факторите, които го предизвикат и дали някои хора са склонни към него повече от други.
Вторият ден на фестивала среща с Карол Мъндел, професор по екстрагалактическа астрономия и шеф на катедра Астрофизика в Университета в Бат, член на английския Институт по физика и основен теоретичен консултант в английското държавно управление. Тя ще показа смисъла на черните дупки за еволюцията на Галактиката, загиването на солидните звезди и по какъв начин актуалните роботизирани технологии дават нови благоприятни условия за проучването на Вселената.
С демонстрации и опити, за най-разпространения детайл на Земята – Кислорода, ще описват учените от Интерактивен детски център за просвета и технологии TechnoMagicLand, а с другите лица на полимерите, ще ни запознае доцент доктор Мария Спасова от Института по полимери - Българска академия на науките.
" Какво е общото сред слоновата кост и хероина? " ще разберем от Иън Джаксън, консервационен шеф на WWF България, посветил над 20 години на опазването на природата в Източна Африка и Югоизточна Азия. Той хвърля светлина върху пагубните резултати от противозаконната търговия с диви животни, чийто трафик прилича черния пазар за трафик на опиати, оръжия и хора.
Подгответе се и за теоретичен опит с дългогодишен непряк резултат – нараснало равнище на любознание! В “Научна стендъп комедия “ Невена Христозова, Наско Стаменов и Борис Яначков ще ви убедят, че науката с изключение на забавна, може да бъде и изненадващо занимателна.
Съботната стратегия предлага две документални прожекции. Филмът на National Geographic Documentary Films " Панаир на науката ", избран от критиците като " брилянтен и чудноват ", наблюдава историите на най-умните и забележителни младежи от 78 страни. По-късно денем, с встъпителни думи от сър Дейвид Атънбъро, " Живата Темза " ще ни разкрие непознатата история на криволичещата през Лондон река. И двете прожекции ще бъдат съпроводени от специфични посетители.
Разкрития за куриозните истории зад висшите научни достижения ще ни показа нанотехнологът доктор Божидар Стефанов в " Учените несъмнено са полудели ". Завладяващата история на един загубен свят ни връща 150 милиона години обратно, с цел да проследим развиването на динозаврите с доктор Стийв Брусате, палеонтолог и постепенен биолог в Единбургския университет. Повече изясненост на безконечните въпроси къде, по кое време и по какъв начин е зародил животът, ще ни даде проф. Николай Денков от Софийския университет " Свети Климент Охридски ", чийто физикохимични проучвания търсят границата сред неживото и живото в природата.
Ще бъде насочен и взор и в недалечното бъдеще с доктор Стела Ткачова към един оптимистичен сюжет, в който след 10 години астронавти ще живеят и извършват научни опити на борда на лунната орбитална платформа " Гейтуей " на НАСА и в Лунното градче. А за това дали в бъдещето ще продължат да се основават условия за преднамереност в системите за изкуствен интелект, ще разберем от Алекс Фефега.
Ще отбележим 150-годишнината от основаването на Периодичната система на химичните детайли наслаждавайки се на връзката сред химия и кулинария. Финалистът в състезанието за връзка на науката FameLab, доцент доктор Аспарух Камбуров и гл. ас доктор Господинка Гичева, ще показват " Гурме просвета " – демонстрационна кулинария онлайн, при която гостите дали отговор вярно на заложените въпроси, ще имат опция да опитат пробните ястия. Съботната вечер ще приключи с проф. Марк Лорч, биологът Фил Бел-Янг и още една зрелищна “Химична вечеря ”, посипана с химични детайли и съпроводена от една по-различна бинго игра.
Неделната стратегия предлага срещи с още български и интернационалните финалисти и спечелили в състезанието за връзка на науката FameLab.
В комплицирания свят на науката, където пораждат разногласия във всяка сфера, Рикардо Импавидо показва трите най-интригуващи научни концепции във физиката, математиката и мета-науката, където въпреки всичко царува единодушие.
За подозренията, които провокира съществуването на " Черните дупки " във Вселената ще ни споделя Агнеш Киш-Тот, маджарски астрофизик. На вълнуващо странствуване през “Еволюцията на езика “, през лабиринта на гените, хилядолетията на времето и светлинните години на пространството ще ни води доктор Петър Ефтимов, ветеринар и молекулярен биолог.
Извън подозренията и разногласията в науката, неоспорим е фактът, че незабавно би трябвало да бъдат подхванати дейности за опазването на океаните. Емма Уертас от Института по морски науки на Андалусия акцентира заканите за морското биологично многообразие и отговорността, която ние всички носим, с цел да могат и идните генерации да се радват на океана.
С какво в действителност се разграничаваме от другите типове? Гл. ас. доктор Латинка Христова, Ралица Коньовска и Владимир Николов от Националния природонаучен музей при Българска академия на науките ни връщат 84-82 милиона години обратно към " Изгубеният свят на българските динозаври:, открити в Западното Средногорие.
Документалният филм " Мечтай самоуверено: Изграждането на света ", показан от Джеф Бриджис, е пътешестване през света на човешката досетливост и инженерната мисъл, постигнала видимо непостижимото. С доктор Димчо Чотров и Ангел Бъчваров ще разгледаме " Версии на действителността " − неразбираемите и неправилни разбирания, евентуалните благоприятни условия и трендове в региона на виртуалната действителност.
Не пропускайте описа на доцент доктор Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отдел " Вирусология " в Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ) и епидемиолога доктор Савина Стоицова за комплицирания и лъкатушещ път на битката на човечеството със заразните заболявания, предотвратими с ваксини. “Какво следва? ” в медицината и какъв е значимият медицински прогрес във значими лечебни области ще научим от Александрина Ал-Джасем, доктор Петър Ефтимов, Александър Атемин и лекарят доктор Алексей Митев.
По традиция, закриващото събитие на фестивала още веднъж ще бъде националният край на " Лаборатория за популярност Famelab 2019 ”. Ще научим кой ще стане новото лице на науката в България и ще показа страната ни на интернационалния край в Обединеното кралство?
Това са единствено дребна част от тематиките на Софийския фестивал на науката през 2019 година. Пълната стратегия можете да бъде открита онлайн на www.sofiasciencefestival.bg.
Изложби, опити и демонстрации
Освен събития, фестивалът предлага изложения, научна книжарница и доста щандове с опити и демонстрации, където можете да видите и изпробвате науката в деяние. Към зоните " Откривател ", “Наука “, “Изложби “ и " Зона 42 " се причислява и зона “Направи си самичък ”, където деца и младежи могат да работят с технологии, да основават и изследват. Всички изложбени зони на фестивала са със свободен достъп.
Разгледайте ги онлайн на https://www.britishcouncil.bg/sofia-science-festival/experiments
На 9 и 10 май (четвъртък и петък) е специфичната учебна стратегия за проведени групи от възпитаници с техните преподаватели. Създадени особено за по-млада аудитория, тези по едно и също време занимателни и просветителни събития оферират атрактивни пояснения на научни тематики от образователния материал по математика, физика, химия, биология и география.
Пълната учебна стратегия можете да намерите онлайн на http://www.britishcouncil.bg/sofia-science-festival/schools.
Достъпът до изложбите и шатрите с опити е свободен. Повечето от събитията са безвъзмездни, а входът за останалите продължава да е на символичната цена от 5 лв.. При закупуване на 10 или повече билета през онлайн системата ще получите отстъпка от 20%.
Резервирането тук-там за безплатните събития, както и закупуването на билети, към този момент става през една и съща онлайн система, налична от уеб страницата на фестивала.
Софийският фестивал на науката се провежда от Британски съвет, под патронажа на Министерството на образованието и науката, в партньорство със Столична община и е част от Календара на културните събития на София за 2019 година.
Основни сътрудници са A1, Microsoft, Aurubis, Neterra и ARPharM.
Институционални сътрудници са Форум Демокрит, Българска академия на науките, Фонд “Научни проучвания “, Софийски университет " Св. Климент Охридски ", Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски “, Съюз на учените в България, Посолство на Англия, UK Science & Innovation Network, Институт Сервантес, Италиански културен център, Унгарски културен институт, Полски културен институт, Посолство на Съединени американски щати, Министерство на защитата., Атлантическият Клуб.
Медийни сътрудници са Българска национална телевизия, InGlobo, сп. БГ Наука, Obekti.bg, National Geographic Channel, Дневник, Капитал, безвъзмезден културен гайд Програмата, в. Аз-Буки, Площад Славейков, Наука OFFNews, Sofia Globe, Trio.bg, сп. Образование и специализация в чужбина, MediaBricks.
Фестивални сътрудници са Национален природонаучен музей, Национален политехнически музей, Национален музей “Земята и хората “, Национален археологически институт с музей (НАИМ), Музейко, TechnoMagicLand, Зелена София, Център по занимателна математика, Географ БГ, Българско географско сдружение, Space Challenges, АПЕКС, Български антарктически институт, Space Academy, SoftUniKids, Робопартанци, Академия РОБОТИКА, MindHub, Технократи, Университет за деца, ДНК, Българско сдружение за отбрана на птиците, Детска архитектурна работилница, Тонедико, Обединено Дрон Общество, Университетски ботанически градини, УНИЦЕФ, WWF, Ecosystem Europe, Alzheimer’s Research UK, University of Swansea, UWE Bristol, University of Hull, The Living Thames, Thames Estuary Partnership, M.A.P. Black Sea, CIELA, Мулти култи колектив, 68 бригада „ Специални сили “, Национален университет „ Васил Левски “, SoftUni, Център за проучвания и разбори, Образование без раници, BioSeek, STEAM Education, sandacite.bg.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР