Шестото издание на международния Green Transition Forum 6.0 ще се проведе в София, България, на 27 май 2026 г. Събитието събира европейски лидери, представители на бизнеса, науката и гражданското общество, за да обсъдят глобалната трансформация на икономиката, индустрията и обществото. Сред основните участници са бившият министър-председател на Италия Енрико Лета и икономистът Филип Агион. Форумът цели да позиционира София като ключов център за дискусии относно бъдещето на Европа.
Основни теми и участници
Форумът ще се фокусира върху предизвикателствата и възможностите, свързани със зеления преход. Дискусиите ще обхванат теми като енергийна ефективност, кръгова икономика, устойчиво развитие, иновации в индустрията и ролята на технологиите за постигане на климатичните цели. Ще бъдат разгледани и аспекти, касаещи социалната справедливост и адаптацията на работната сила в условията на променяща се икономика. Енрико Лета, който наскоро представи доклад за бъдещето на единния пазар на ЕС, ще сподели своите виждания за конкурентоспособността на Европа в глобален контекст. Икономистът Филип Агион, известен с изследванията си върху растежа и иновациите, ще представи перспективи за стимулиране на икономическото развитие чрез устойчиви практики. Очаква се участие на представители от Европейската комисия, Европейския парламент, национални правителства, както и ръководители на големи компании, учени и експерти от различни сектори. Целта е да се създаде платформа за диалог между всички заинтересовани страни.Ролята на София в европейския дебат
Според Моника Станишева, София има потенциала да се утвърди като важен център за обсъждане на бъдещето на Европа, особено в контекста на зеления преход. Провеждането на Green Transition Forum 6.0 в българската столица подчертава ангажимента на страната към европейските цели за устойчивост и климатична неутралност. Събитието предоставя възможност за България да допринесе активно към формирането на европейските политики и стратегии в областта на енергетиката, околната среда и икономическото развитие. Дискусиите ще засегнат и регионални аспекти на прехода, като се търсят решения, приложими за страните от Централна и Източна Европа. Форумът цели да стимулира обмена на идеи и добри практики между държави членки, като акцентира върху необходимостта от координирани действия за справяне с глобалните предизвикателства.Очаквания и бъдещи перспективи
Организаторите на Green Transition Forum 6.0 очакват събитието да генерира конкретни предложения и препоръки за ускоряване на зеления преход. Целта е да се идентифицират иновативни решения и да се насърчи сътрудничеството между публичния и частния сектор, както и академичните среди. Форумът ще послужи като катализатор за по-нататъшни инициативи и проекти, насочени към устойчиво развитие и постигане на целите на Европейския зелен пакт. Резултатите от дискусиите ще бъдат представени на европейско ниво, с цел да информират процеса на вземане на решения и да подпомогнат формирането на бъдещи политики. Провеждането на подобни събития в София допринася за повишаване на видимостта на България като активен участник в европейския диалог по ключови теми, свързани с бъдещето на континента.Източник: novini247.com
КОМЕНТАРИ




