Собственикът на Виваком официално разкри, че Русев е купил Булсатком за него
Собственикът на " Виваком " и " Нова Броудкастинг груп " – " Словения Броудбанд С.а.р.л. ", е внесъл в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) съобщение за покупко-продажби по отношение на придобиване на активи на най-големия пропагандатор на сателитна телевизия у нас – " Булсатком ". Така се разкрива нещо, които се подозираше през цялото време, че зад договорката на предприемача Спас Русев, който до неотдавна бе в управлението на телекома, в действителност стои " Словения Броудбанд ", написа Медиапул.
Придобиването на " Булсатком " от Русев бе оповестено през август 2021г. През декември 2022 година от от презентация за финансовите резултати за деветмесечието на 2022 на " Юнайтед Груп " (United Group), която директно има " Виваком " само че самата тя е благосъстоятелност на " Словения Броудбанд ", стана ясно, че е дала заем на сдружението на Русев " Вива Корпорейт България " (Viva Corporate Bulgaria) от 127 млн. евро. Тогава се разбра, че против част от предоставените средства United Group ще получи непосредствено част от активите на “Булсатком ” - мобилните станции и оптичната мрежа. Специално за оптичната мрежа ще бъде изработен така наречен " противоположен лизинг ", т.е. " Булсатком " ще я продаде на " Юнайтед груп " и незабавно по-късно ще я наеме още веднъж да я употребява.Сега това се официализира, откакто се повдигна въпросът, че договорката на Русев за " Булсатком " не е предходна утвърждение на антимонополната комисия.
Според заявката пред Комисия за защита на конкуренцията " Словения Броудбанд " ще получи 167 обекта, представляващи физическа инфраструктура за разполагане на мобилни базови станции или друго телекомуникационно съоръжение, и детайли за закрепена електронна съобщителна мрежа. Съгласно уведомлението се чака интервенцията вероятно да окаже влияние върху пазарите за колокация на съоръжение за мобилни мрежи и за достъп до каналите на БТК за съобщителна мрежа.
Искането е Комисия за защита на конкуренцията да извърши оценка на концентрацията и да се произнесе с решение, с което да откри, че нотифицираните покупко-продажби не съставляват централизация. Ако пък реши, че има такава, да откри, че те не попадат в законовата догадка за нарушавания с директно или индиректно налагане на цени или други нелоялни практики.Засегнатите от договорката могат да внесат своите мнения пред антимонополната комисия.
Ако Комисия за защита на конкуренцията позволи тази централизация, " Словения Броудбанд " ще получи голямо въздействие върху пазарите на основаване и разпространяване на телевизионно наличие като притежател на " Нова Броудкастинг груп " и на " Виваком ", която има своя телевизия и предлага мобилни и закрепени услуги за транспорт на гласови известия и данни.
" Юнайтед груп " преди година напазарува русенския снабдител на интернет и телевизия в Североизточна България " Нетуоркс-България ", доста добре развития софийски оператор Net1, също софийската ComNet и пловдивската N3. След това бе оповестена, че е подписано съглашение за придобиване на цялостен надзор и над великотърновския районен оператор " Телнет ", само че през октомври 2022 година Комисия за защита на конкуренцията се замисли дали пък телекомът усилва прекомерно доста въздействието си на пазара на разпространяване на телевизия и интернет и не се задава опция да злоупотребява с господстващо състояние. Тогава Комисия за защита на конкуренцията откри, че след сливането на БТК, оперираща под марката " Виваком ", с четирите оператора през предходната година, цените за техните консуматори са се нараснали с 1 лев на месец.. Все още не е завършило производството по въпроса за " Телнет ", а към придобивките на притежателя на " Виваком ", " Нова Броудкастинг груп " и тогавашните вестници на депутата от Движение за права и свободи Делян Пеевски се прибавят маститите активи на " Булсатком ".
Източник: skandal.bg
КОМЕНТАРИ