„Галъп“: 64.2 % от хората смятат, че кандидатите за местните избори не трябва да имат близки, свързани с бившата Държавна сигурност
Надпреварата на отзиви
Като че ли ГЕРБ не са толкоз пострадали от „ сглобката “, колкото „ Продължаваме промяната – Демократична България “ (ПП и ДБ). Популярните изказвания, че двете страни на процедура са излъгали гласоподавателите си, като са се събрали, срещат автоматизирано единодушие, само че в тази ситуация на ГЕРБ стойностите са по-смекчени: 53,6 % споделят мнението, че ГЕРБ са измамили гласоподавателите си, против 63,9 % смятащи същото за ПП-ДБ. Набралото гражданственост изказване за външен напън също среща автоматизирано приемане: 49,4 % против 33,7 % са тези, които одобряват рефрена „ напън от американското посолство “.
Мнозинството респонденти – 64,2 %, са съгласни, че претенденти за локалните избори не би трябвало да имат близки, свързани с някогашната Държавна сигурност. 29,6 % не са съгласни с изказванието. Останалите не могат да преценяват.
Оказва се, че най-трудно респондентите образуват мнение във връзка с въпрос за назначението на Борислав Сарафов за изпълняващ длъжността основен прокурор – 23.2 % не могат да преценяват, 60.9 % считат, че назначението му не е положително решение, а 15,9 % считат, че това предопределение е положително.
Трудните решения пред страната
На въпрос „ Одобрявате ли или не одобрявате България да се включи по-активно в подпомагането на Украйна във войната посредством оръжия, муниции и военна техника? “ 78,1 % дават отговор, че не утвърждават, а 20 % утвърждават.
По отношение на периодите за приемане на еврото 71,9 % считат, че е по-добре България да не бърза с въвеждането, а 21,4 % са за забързване. Подобни данни са предстоящи на фона на досегашната изследователска процедура. Те демонстрират нуждата от уверено по-активна осведомителна и убеждаваща акция, считат анализаторите.
На въпрос кой да е целта на бюджета 49,0 % по-скоро споделят концепцията за финансовата непоклатимост на страната като приоритет, а 45,1 % са привлечени от обществени акценти в бюджета. Двете отзиви не си опонират, само че опитът с опълчването им демонстрира какъв приоритет дават българите, показват анализаторите.
По отношение на въпроса за Република Северна Македония (РСМ) в България очевидно няма две отзиви – 86,2 % считат, че е по-важно да се изпълнят българските исквания, даже и това да забави влизането на РСМ в Европейския съюз. 7.5 % считат, че е по-важно РСМ да стане член на Европейски Съюз, даже и да не се изпълнят някои български претенции.
СНИМКА: „ Галъп интернешънъл болкан “В тази тематика мъчно се припознава каквато и да била концепция, че европейският път на Скопие може да е решение на двустранните ни разногласия. Очаква се на първо място решение на разногласията, преди Скопие да получи европейски път, показват анализаторите.