Снимка БулфотоТемата с коронавируса вече е актуална повече от година.

...
Снимка БулфотоТемата с коронавируса вече е актуална повече от година.
Коментари Харесай

Проучване: Ако носите маска в самолет, риск от зараза с ковид на практика няма

Снимка Булфото

Темата с ковид към този момент е настояща повече от година. Всеки ден излизат разбори, отзиви и мнения за предаването на болестта. Безопасно ли е пътуването със аероплан по време на пандемията е въпрос, който постоянно е задаван.  Ново изследване, оповестено в четвъртък, дава безапелационен отговор - рискът от предаване на Ковид-19 в аероплан " на практика не съществува ", когато пасажерите носят маски.

Проучването, извършено от Министерството на защитата на Съединени американски щати в партньорство с United Airlines, откри, че когато пасажерите са с маски, " единствено 0,003% от частиците фактически са си проправили път в дишащата зона на различен пасажер ", написа ABC News.

Изследователите са провели повече от 300 теста в продължение на 38 часа полетно време и 45 часа наземни проби за интервал от 6 месеца. При всеки тест е употребен манекен, оборудван с аерозолен генератор, който може да имитира дишане и кашлица. Генераторът е освободил 180 милиона частици - еквивалентно на броя, създаден от хиляди кашлици. В някои от тестванията манекенът не носи маска.

Повече от 40 датчика в самолета засичат капчиците - те съставляват другите пасажери, които евентуално биха могли да влязат в контакт с вирусните частици.  Изследването разкрива, че маските фрапантно лимитират скоростта на предаване.  Данните обаче са единствено за седящи пасажери, учените не са се опитвали да възпроизведат какво би се случило, в случай че инфектиран човек се изправи или се придвижи из кабината.

" Не съм тук, с цел да споделям на хората, че знам тъкмо какво би трябвало да вършат. Това, което споделям на хората, е, в случай че сте склонни да пътувате или мислите за пътешестване със аероплан, това изследване може да ви помогне да се чувствате уверени, че можете да пътувате безвредно ", споделя Джош Ърнест, изпълнителен шеф на United.

 

 

Проучването на DoD отразява сходни по-ранни изследвания, които откриват, че неповторимият въздушен поток на самолета оказва помощ да се сведе до най-малко рискът от заразяване.  В самолета въздухът тече надолу - не начело обратно, а това оказва помощ за ограничение на предаването на вируса от човек на човек.  Високоефективните въздушни филтри за частици също отстраняват 99,9% от въздушните частици, в това число вируси, на всеки две до три минути, информира 

" Това изследване удостоверява, че измежду всички разнообразни места, където човек може да се болести, самолетите в действителност са едни от най-безопасните места ", споделя доктор Раджат Митал, професор по машиностроене в университета Джон Хопкинс. И въпреки всичко пасажерите би трябвало да помнят, че въздушното пътешестване включва повече от аероплан.

Експертите споделят, че е  извънредно значимо да се носи маска, на самото летище, до момента в който прекосяваме през защитата, качваме се в самолета, по време на полета и при пристигате на дестинацията.

Проучването има още няколко предизвестия: Изследователите са употребявали единствено хирургическа маска и са симулирали какво би се случило, в случай че единствено един болен пасажер е в цялостен аероплан. Освен това не се регистрира храненето и пиенето, което разрешава на пасажерите да смъкват за малко маските си.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР