снимка БулфотоНе харесвам Николай Василев. Това заяви Мика Зайкова. Той

...
снимка БулфотоНе харесвам Николай Василев. Това заяви Мика Зайкова. Той
Коментари Харесай

Зайкова: Не харесвам Николай Василев

снимка Булфото

Не одобрявам Николай Василев. Това съобщи Мика Зайкова. Той бе препоръчан за министър председател в държавното управление на " ИТН ".

Това, че знае седем езика, не значи, че не е подкупен. Отдавна съм на терен и 30 години се блъскам в политиката. От 2004 година, когато той беше три пъти министър, започнаха да работят предприсъединителните фондове. Изключително доста се интересувахме с сътрудниците ми от „ Подкрепа ” - какво ще става и какво ще се направи. Първият транш за електронното държавно управление беше 190 милиона евро. Василев беше вицепремиер и отговаряше за тези въпроси. Но по тях не се видя нито един план. Не става въпрос да има електронно държавно управление, а наченки за такова. Парите изчезнаха. И освен те. Имахме предприсъединителни фондове за доста неща. Нищо не се случи. Това е моето персонално мнение. Никого не скланям с него ”. Това съобщи в предаването „ Карай напряко ” Мика Зайкова от „ ИТН ”.

Тя отхвърли изказванието, че не харесва Николай Василев, тъй като той е безжалостен съперник на актуализацията на бюджета. „ Аз и сътрудниците сме работили две години по програмата на ИТН, представихме я на хората и по тази причина те гласоподаваха за нас. Толкова доста хора не гласоподаваха за нас, единствено тъй като харесват Слави Трифонов. Това е неуместно. Не може поради един човек да гласоподават 500 хиляди души. Изведнъж идва г-н Николай Василев и споделя: „ Ето, аз нося една стратегия ”. Тя нямаше нищо общо с данъчната политика, за която сме говорили с сътрудниците. Нямаше нищо общо със обществената политика, която имахме поради да вършим. Естествено е, че няма по какъв начин да приемеш един човек, пристигнал извън, да ти постави програмата и да ти споделя каква политика да правиш. Извинявайте, само че ние сме парламентарна република, не премиерска. Номерът с премиерските републики свърши ”, безапелационна е Зайкова.

По думите й изказванието, че бюджетът не е имал потребност от актуализация, е цялостна нелепост.  „ Не можеш да управляваш рецесии без пари. Аз мога да обещая, че в случай че съм в този парламент и в икономическия екип на партията, няма да има повдигане на налозите в идващите три години. Няма да подвигаме налозите – ще покачваме събираемостта. Като няма кой да краде и да скатава милиарди на открито, парите стигат. България е богата ”, безапелационна е тя.

„ Не бях добра орисница, откакто беше толкоз къс животът и на 45-ия, и 46-ия парламент. Проблемът обаче не е в звънеца, който ударих в пленарната зала. Проблемът е, че преди да ударя звънеца и на двата парламента, аз произнесох клетвата. И всички се заклеха в България и в ползите на народа. Изглежда, че незабавно по-късно го не помниха ”, сподели още депутатът от последните две Народни събрания.

Според нея, още на предходните избори, народът е споделил напълно ясно три неща на депутатите: „ Първо: „ Искам смяна! " Затова даде повече гласове на партиите на смяната. Второ: „ На никого не давам мнозинство. Никой няма да ръководи самичък – работете дружно ". И третото, което им сподели с ниската изборна интензивност е: „ Омръзна ми от избори. Спрете с изборите ". Но никой не чу какво сподели народът ”, безапелационна беше тя.

Зайкова уточни, че 46-ият парламент е приключил нещо по-важно от актуализацията на бюджета. „ В най-новата история на България постоянно държавните управления носят бюджета, депутатите подвигат ръка и го утвърждават. В този парламент донесохме смяна и го прекроихме, тъй като там имаше една група от хора, които са експерти. И успяхме. В бюджета на служебното държавно управление нямаше и дума за мигрантската рецесия, а тя е на вратата ни. Коронавирус рецесията беше в първи проблясъци, а също така бяха забравени най-уязвимите групи. Това, с изключение на пенсионерите, са децата и майките с децата, хората с увреждания, които получават смешни жълти стотинки ”, акцентира Зайкова.

Тя добави, че в 46-ото Народно събрание е имало много хора с повече „ его, в сравнение с ум ” и по тази причина огромна част от депутатите са „ не запомнили клетвата си ” и са се изпокарали преди да си научат имената. „ Друга причина това да се случи е, че те просто не знаеха по какъв начин се прави политика. А политика се прави с разговор и с рационален компромис ”, разяснява Зайкова.

„ Аз не съм взела участие в политическите договаряния на ИТН с другите партии. Участвах в експертните диалози. Нямаше нищо, по което да не намерим компромис. Основните цели ги изчистихме. По главните политики – освен нашите, само че и на сътрудниците, се разбрахме. Работните групи работеха добре и не чаках това да се случи ”, не крие учудването си депутатът.

По отношение на поставените от ИТН условия за съставяне на кабинет Мика Зайкова заяви: „ В цяла Европа има държавни управления на малцинствата. Когато се схванеш с сътрудниците си какви са целите, какви политики ще правиш и се договориш да те поддържат, ти можеш да кажеш, че поемаш цялата отговорност и ще понесеш всички негативи. Не става въпрос за условия. Това, за което разговаряхме в прелиминарен порядък, беше за цели и политики. Никой никому не сложи изискване ”, съобщи Зайкова.

За NOVA Николай Василев коментира, че доста уважава Мика Зайкова, само че по съответната тематика не била добре осведомена. Василев изясни, че през 2004 година Не се е занимавал с електронното ръководство, а е бил министър на превоза.

Проверка на обстоятелствата: Съобщете ни, в случай че видите фактологични неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР