Снимка БулфотоГермански политически експерт попиля лидера на Има такъв народ. Йохана

...
Снимка БулфотоГермански политически експерт попиля лидера на Има такъв народ. Йохана
Коментари Харесай

Немски политолог: Шоуменът Слави Трифонов няма програма за управление, той е третият самозван спасител на България

Снимка Булфото

Германски политически специалист попиля водача на " ИТН ". Йохана Даймел е член на Управителния съвет на Дружеството за Югоизточна Европа и самостоятелен политически анализатор по тематики, свързани с югоизточноевропейските страни. Тя е на мнение, че шоуменът Слави Трифонов, който няма стратегия за ръководство, е третият мним избавител на България. Според нея това е мотив за сериозен размисъл. Допълва, че изборният резултат на Трифонов буди паника, споделя политоложката Йохана Даймел. Ето какво още споделя тя пред Емилиян Лилов от " Deutsche Welle ".

- Окончателно ли залязва вече Бойко Борисов и ще разреши ли този избирателен резултат съставянето на устойчиво ръководство?

Йохана Даймел: По всичко проличава, че с гласовете на българите от чужбина " ИТН “ на Слави Трифонов ще изпревари ГЕРБ. Във всички случаи това е доста горчива вест за Бойко Борисов, само че аз не бих го отписала напълно. След всичките скандални разкрития в последно време за мен е необяснимо за какво ГЕРБ не се срина още повече. Говоря за златните кюлчета, за абсурда с подслушванията и за милиардите, предопределени за доближени на Бойко Борисов.

След всичко, което беше извадено на бял свят от служебното държавно управление, а и след американските наказания по закона " Магнитски “, за мен резултатът на ГЕРБ е изненадващо добър. Изглежда, че в най-бедната страна в Европа и в изискванията на пандемия е самоуверено да се мисли за огромни политически промени, които обаче не трябва да се отписват.

Защо ГЕРБ имат към момента толкоз доста правилни гласоподаватели? Едно от вероятните пояснения е това, че откогато е на власт от 2009 година насам, ГЕРБ са съумели по този начин да се циментират, че за доста гласоподаватели лоялността към тази партия е значима за личното им благоденствие. Имам поради това, че ГЕРБ завоюва и последните общински избори през 2019 година и ръководи страната и на локално равнище. По всичко проличава, че мнозина в това време добре са се уредили. Да вземем да вземем за пример административния уред и административните услуги: вероятно тези обвързаности с ГЕРБ се изплащат добре. Тази непроницаема плетеница от зависимости и лоялности ще бъде голямо предизвикателство за всяко държавно управление, което не е на ГЕРБ. 

А това прави още по-голям въпросът за въвеждането на електронно държавно управление и още по-опасна концепцията на Слави Трифонов за мажоритарен избор. Последното ще ускори тези зависимости и шуробаджанащината още повече. Освен това не трябва да забравяме, че Бойко Борисов и неговата партия ГЕРБ към момента са считани за проевропейски и се употребяват с благоволението на ЕНП. Борисов добре се продава като другар на Меркел.

Но тя към този момент си отива. А дали Ердоган е подобаващата опция? Следващото държавно управление, в случай че приемем, че такова бъде формирано, ще има или доста нежно болшинство с присъединяване на протестните партии, или ще бъде държавно управление на малцинството. И в двата случая то няма да бъде устойчиво. Накратко: намираме се там, където бяхме и през април - с няколко мандата повече за " Демократична България и " ИТН “. И политическата неустойчивост ще продължи.

- Две партии усъвършенстваха резултата си от предходното гласоподаване на 4 април – Има Такъв Народ и Демократична България. Това ли са същинските спечелили на тези избори? И очаквате ли тези обединения плюс ИСМВ да сформират съдружно ръководство?

Й. Даймел: Спечелените повече гласове за Демократична България заслужават самопризнание, само че те не са същинска огромна стъпка напред. Но и с гласовете на диаспората в чу,жбина Демократична България няма да се приближи до резултата на Има Такъв Народ и ГЕРБ.  Шоуменът Слави Трифонов, който няма стратегия за ръководство, е третият мним избавител на България. Това е сериозен мотив за размисъл. Според мен, изборният резултат на Трифонов буди паника.

Правя паралел с Германия и придвижването на така наречените " инакомислещи “ (Querdenker), които около пандемията сътвориха един тип успореден свят, демонизират мейнстрийм-поведението, поддържат връзка единствено в обществените медии, афишират се срещу естаблишмънта, страната и нейните институции. Именно това чисто " анти-Борисов “ мен ме тревожи.

Защото да си срещу не е отговор и не основава нищо ново. Също и Христо Иванов би трябвало със своите хрумвания, сподвижници и със своята партия да се опита да доближи до жителите отвън огромните градове. Трябва да се запита по какъв начин да завоюва и поколението на хората, родени след 1990-а година и да ги активизира. Трябва да употребява момента и да се опита да ги завоюва преди те оконочателно да извърнат тил на България, с цел да търсят бъдещето си в чужбина. Ключови тематики тук са правовата страна, пандемията и климатичните промени.

Опасявам се, че България отново ще се ръководи от служебно държавно управление, което ще е още по-силно  подвластно от волята на президента Румен Радев и може да бъде впрегнато за негови предизборни цели.

- Всички повтаряха какъв брой значими са тези избори, само че в изборния ден болшинството гласоподаватели си останаха у дома или пък си карат отпуската. Как ще го обясните? Нима българите не са дорасли за демокрацията?

Й. Даймел: Стотици хиляди стачкуваха седмици наред през предходната година, а това демонстрира, че желаят различен живот, че желаят правова страна. Копнежът по народна власт е налице. Лично аз имам вяра, че тази мощ може да бъде мобилизирана. За задачата има потребност от политическите сили, от интензивно гражданско общество и от медиите. Те би трябвало да оказват помощ, с цел да се разпрострат хрумвания за бъдещето. Но и ние в европейските институции и в европейските столици най-накрая би трябвало да стартираме да назоваваме нещата с същинските им имена. Най-после би трябвало ефикасно да глобяваме неуспеха на правораздаването, корупцията и пленената страна. Най-после би трябвало да дадем мощно рамо на тези българи, които се борят за едно демократично бъдеще под знака на върховенството на закона.

- Дали този път партията на Слави Трифонов ще успее да сформира свое държавно управление? Какви " за “ и " срещу “ виждате?

Й. Даймел: Самият Слави Трифонов каза, че няма да бъде нито министър председател, нито даже депутат. За мен това е много неуместно. Един шоумен, който се прочу със своето политическо предаване, влиза в политиката, само че след това взема решение да остане отвън политическата система. В това отношение той съвсем не се разграничава от Делян Пеевски, който се кандидатира на европейските избори, само че след това се отхвърли от мандата. Това си е чиста насмешка с демократичните избори и с парламентарната активност. Според мен или ще се стигне до доста мъчно съставяне на държавно управление, или пък ще следим продължение - на президентските избори през есента.

- Накъде се е отправила България след тези избори? Виждате ли мотиви за оптимизъм?

Й. Даймел: Нека го кажа по този начин: положителната вест е, че национал-популистите и извънредно десните няма да бъдат в Народното събрание. Въпреки това моят оптимизъм е много спестовен. Караницата със Северна Македония беше доведена до оптимално изостряне, само че това не оказа помощ никому, в противен случай - сега сме изправени пред куп отломки. С обсада, която наложи на евроразширяването, България не си завоюва другари вътре в Европейски Съюз.

Като виждам резултатите от изборите и предстоящата политическа неустойчивост, аз се притеснявам, че и в това отношение (преговорите със Северна Македония – бел.ред.) през актуалната година няма да се подхващат решаващи стъпки и няма да се стигне до решение. Времената на политическа неустойчивост постоянно са сложни. В момента обаче рамковите условия даже се утежниха. Какво ли ще става отсега нататък с България, която толкоз зле се опълчи на пандемията, която записва толкоз висока смъртност и ужасяващо невисок % имунизирани? И кой ли би могъл да усвои и да употребява целеустремено финансовите средства, предоставени от Европейски Съюз за битка против социално-икономическите последствия от пандемията?

България ще би трябвало още да чака настъпването на позитивен поврат.

ruse24.bg

Проверка на обстоятелствата: Съобщете ни, в случай че видите фактологични неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР