Сн. БГНЕС Родители на деца с увреждания организираха палатков лагер

...
Сн. БГНЕС Родители на деца с увреждания организираха палатков лагер
Коментари Харесай

Родители на деца с увреждания издигнаха палатков лагер пред парламента


Сн. БГНЕС

Родители на деца с увреждания проведоха палатков лагер пред постройката на Народното събрание за Деня на детето под наслов " Системата ни убива ". Те упорстват проблемите на децата с увреждания да бъдат решавани през днешния ден и в този момент, а не след 5, 10 или 20 години.

" Министерството на труда и обществената политика показва една ангажираност, ние, майките, бяхме включени в работните групи, оценяваме го като стъпка напред, нашите претенции се взеха под внимание. Факт е обаче, че всяко едно решение или разискване на проблемите бива спирано, бива протакано. Всичко това се случва благодарение на национално показаните организации, които сякаш би трябвало да ни пазят, а действително ни се коства, че пречат ", съобщи една от протестиращите майки Ина Маринова пред БНР.

" Те, по този начин да се каже, работят за страната, защото тя им заплаща. И тъй като това национално посланичество съществува над 20 години – сами виждате, че няма никакъв смисъл от тях. Ние не се припознаваме с тях, тъй като нищо досега не е променено за хората ", сподели тя

До 30 юни Министерството на труда и обществената политика би трябвало да показа идея за Закон за обществените услуги.

Протестиращите упорстват за незабавно приемане на Закон за персоналната помощ, само че са склонни промени да бъдат направени и с включването на нова глава “Лична помощ “ в Закона за хората с увреждания.

" Защото има хора, които са затворени в домовете си, в това число майки. Тук имам предвид индивида с увреждане като единица. Има хора с много съществени увреждания, да речем на долни крака, които обаче биха могли да се осъществят на пазара на труда. На тях им би трябвало тази персонална помощ за реализация. В случая на майката, да речем моят – аз нуждая се от персоналната помощ, с цел да мога да обуча индивида, да го оставя с детето, което е със съществени увреждания, и аз да отида да се осъществявам на пазара на труда. Това са още двама души, които биха могли да работят и да заплащат налози. Ние не желаеме страната да ни дава пари. Не, в противен случай. Много ми се желае обществото да разбере, че ние желаеме да имаме избор. Изборът да продължим да живеем обикновено ", съобщи Маринова.

" Раждането на дете с увреждания ни слага у дома, а ние сме младежи в работоспособна възраст и не би трябвало такива хора да отпадат от пазара на труда ", уточни тя.

" Проблемът обаче е, че сякаш в последните години се съсредоточихме върху европейските стратегии, които обаче са ориентирани към безработицата, защото те са по районна стратегия " Развитие на човешките запаси ". Тоест асистентските стратегии сега не са ориентирани към индивида с увреждане, а към хората, които биха работили като помощник. Само че кой помощник ще отиде да работи за 200 лв.? Това е тежък труд. Аз в случай че имам претенциите да извикам човек и да му заплащам за 8 часа, с цел да мога аз да отида да работя 8 часа, той би трябвало да бъде финансово стимулиран. Иначе няма по какъв начин да стане. В последна сметка по този начин се получава, че тези стратегии не ни дават избор. Ние сме си на същото място, където сме. Ние сме с два часа асистентска активност и няма кой да пристигна два часа да ми работи, а и да има, аз не мога да си намеря за два часа работа ", изясни тя.

В коментар по тематиката за неефективното разходване на парите за хората с увреждания Ина Маринова даде съответен образец със своето дете:

" Сега сега аз съм от щастливците, по този начин да се каже, които взимат 930 лв.. Тези 930 лв. обаче са по член 8 д от Закона за фамилните помощи за деца – другояче казано, детски за дете с тежко увреждане, тъй като единствено децата с над 90 % ги взимат. Да, обаче тези пари на мен не ми дават това, което дискутирахме доскоро. Аз, като физическо лице, не мога да извикам трето лице да му заплащам, да го обезпечавам, да му се води трудов стаж, аз да отида да работя и също да имам осигуровка, трудов стаж и да се осъществявам на пазара на труда. На процедура тези 930 лв. влизат в джоба ми, аз мога умерено да ги изхарча за сирене, колбас и туй-онуй, което е безусловно порочно ".

" Държавата е в дълг към децата с увреждания ", призна вицепремиерът Томислав Дончев и увери, че държавното управление поставя старания за намиране на решение.

" Там, където страната изрично е в дълг, е обстановката, когато едно дете с увреждания става лице, навършило 18 години и е неоспорим факт, че помощта пада, а потребностите му не се трансформират. Текат поредност от срещи с сътрудници, най-много със обществено министерство и откровено се надявам да бъде открит моделът ", уточни той.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР