В Смолян няма онколог, пациенти пътуват с часове за терапия в други градове
Смолян е един от регионалните градове, в които няма онкологичен диспансер, даже няма непрекъснато работещ онколог. Специалист идва за прегледи и съвещания два дни в месеца. Онкоболните от района нямат избор и за обзор и терапия би трябвало да пътуват до Пловдив или София. Какво коства това на пациентите?
Катя Робова страда от онкологично заболяване - рак на белия дроб, от седем години. Откриват ѝ го инцидентно.
Катя Робова - гражданин на Смолян : " След една доста дълга кашлица се наложи да вляза в поделение, кашлицата беше преодоляна и съм за изписване. И в един миг си споделям, чакайте, да забележим, дано да създадем скенер или нещо, е, няма потребност. При скенера се откри, доктор Лалов с смут, аз съм медицински служащ, с смут ми сподели, че имам рак. "
За Катя стартира трънливият път на битката с рака. Първа е интервенцията. Следва химиотерапия в здравно заведение в Пловдив.
Катя Робова - гражданин на Смолян: " Пет химиотерапии. След което ми предложиха имунотерапия в медицински център в София. И се стартира петгодишно мое пътешестване, безпределно. В 4.00 ч. ставам сутринта, отивам, в 9.00 ч. би трябвало да съм в София, очаквам да се размрази моят препарат. Така пет години. "
Всички пациенти като Катя Робова минават през това безпределно пътешестване до София или Пловдив.
Д-р Елена Иванова - лъчетерапевт в Онкологичен център - Пловдив : " В онкологичния диспансер в Пловдив главната маса от пациенти са от Смолян и от Кърджали, и от Асеновград. Забелязали сме, че от тези обитаеми места има доста пациенти и някои от тях, тъй като лъчелечението продължава дълго и няма опция всички да бъдат настанени в отделението, пътуват всеки ден от Смолян до Пловдив и назад в продължение на месец - месец и половина. "
Случаите на онкологични болести в Смолян се усилват с всяка минала година, сочи статистиката на Регионалната здравна ревизия.
Д-р Мими Кубатева - шеф на РЗИ - Смолян : " Тревожното при нас е, че доста по-голям по отношение на междинния за страната индикатор е смъртността от раковите болести. Причините за това са сложни, само че преди всичко съгласно нас излиза като причина късното разкриване на болестта. И по тази причина профилактиката, постоянните профилактични прегледи, здравословният метод на живот са от извънредно значение. "
Да убедят смолянчани в потребността от профилактика се пробваха и водещи експерти в региона на онкологията на осведомителната среща, проведена от Сдружение " Спри рака " в границите на акцията " Прегърни живота. Прегледай се в точния момент ".
Росица Касабова - ръководител на сдружението : " Това не е стигма, не е присъда. Просто би трябвало в точния момент да си свършим работата - и ние като хора, и лекарите като експерти. "
Катя Робова беше пристигнала на срещата, с цел да научи нещо ново за онкологичните болести. Тя се води излекувана, само че постоянно има риск.
Катя Робова - гражданин на Смолян : " С смут би трябвало да призная, че чакам да се върне ракът, към този момент съм доста добре. Това, поради което се съгласих да приказвам пред вас, е да споделя безапелационното си мнение, че в Смолян би трябвало да бъде открит център, болница, нещо, което да помогне на тези хора, ние сме ужасно доста в Смолян. Дори един болен с тази жестока диагноза да има в града, би трябвало да има повече грижи. Това пътешестване до Пловдив и до София изчерпва и последните сили на болния. "
За отварянето на онкологичен център в Смолян беше въображаемо преди години. Дори беше доставено съоръжение по план, което в този момент стои неизползвано в някой склад и несъмнено към този момент е софтуерно остаряло. Но даже да се откри постройка, да се достави ново съвременно съоръжение за подобен център, мъчно ще се намерят експерти - онколози, които да се грижат за пациентите на място. Защото и те - онколозите, останаха малко в България.
Катя Робова страда от онкологично заболяване - рак на белия дроб, от седем години. Откриват ѝ го инцидентно.
Катя Робова - гражданин на Смолян : " След една доста дълга кашлица се наложи да вляза в поделение, кашлицата беше преодоляна и съм за изписване. И в един миг си споделям, чакайте, да забележим, дано да създадем скенер или нещо, е, няма потребност. При скенера се откри, доктор Лалов с смут, аз съм медицински служащ, с смут ми сподели, че имам рак. "
За Катя стартира трънливият път на битката с рака. Първа е интервенцията. Следва химиотерапия в здравно заведение в Пловдив.
Катя Робова - гражданин на Смолян: " Пет химиотерапии. След което ми предложиха имунотерапия в медицински център в София. И се стартира петгодишно мое пътешестване, безпределно. В 4.00 ч. ставам сутринта, отивам, в 9.00 ч. би трябвало да съм в София, очаквам да се размрази моят препарат. Така пет години. "
Всички пациенти като Катя Робова минават през това безпределно пътешестване до София или Пловдив.
Д-р Елена Иванова - лъчетерапевт в Онкологичен център - Пловдив : " В онкологичния диспансер в Пловдив главната маса от пациенти са от Смолян и от Кърджали, и от Асеновград. Забелязали сме, че от тези обитаеми места има доста пациенти и някои от тях, тъй като лъчелечението продължава дълго и няма опция всички да бъдат настанени в отделението, пътуват всеки ден от Смолян до Пловдив и назад в продължение на месец - месец и половина. "
Случаите на онкологични болести в Смолян се усилват с всяка минала година, сочи статистиката на Регионалната здравна ревизия.
Д-р Мими Кубатева - шеф на РЗИ - Смолян : " Тревожното при нас е, че доста по-голям по отношение на междинния за страната индикатор е смъртността от раковите болести. Причините за това са сложни, само че преди всичко съгласно нас излиза като причина късното разкриване на болестта. И по тази причина профилактиката, постоянните профилактични прегледи, здравословният метод на живот са от извънредно значение. "
Да убедят смолянчани в потребността от профилактика се пробваха и водещи експерти в региона на онкологията на осведомителната среща, проведена от Сдружение " Спри рака " в границите на акцията " Прегърни живота. Прегледай се в точния момент ".
Росица Касабова - ръководител на сдружението : " Това не е стигма, не е присъда. Просто би трябвало в точния момент да си свършим работата - и ние като хора, и лекарите като експерти. "
Катя Робова беше пристигнала на срещата, с цел да научи нещо ново за онкологичните болести. Тя се води излекувана, само че постоянно има риск.
Катя Робова - гражданин на Смолян : " С смут би трябвало да призная, че чакам да се върне ракът, към този момент съм доста добре. Това, поради което се съгласих да приказвам пред вас, е да споделя безапелационното си мнение, че в Смолян би трябвало да бъде открит център, болница, нещо, което да помогне на тези хора, ние сме ужасно доста в Смолян. Дори един болен с тази жестока диагноза да има в града, би трябвало да има повече грижи. Това пътешестване до Пловдив и до София изчерпва и последните сили на болния. "
За отварянето на онкологичен център в Смолян беше въображаемо преди години. Дори беше доставено съоръжение по план, което в този момент стои неизползвано в някой склад и несъмнено към този момент е софтуерно остаряло. Но даже да се откри постройка, да се достави ново съвременно съоръжение за подобен център, мъчно ще се намерят експерти - онколози, които да се грижат за пациентите на място. Защото и те - онколозите, останаха малко в България.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




