Сметките на разследващия журналист от Bird.bg Димитър Стоянов е със

...
Сметките на разследващия журналист от Bird.bg Димитър Стоянов е със
Коментари Харесай

Журналистът Димитър Стоянов със запорирани сметки заради нови дела

Сметките на проверяващия публицист от Bird.bg Димитър Стоянов е със запори на сметките си в размер на 25 000 евро поради нови правосъдни дейности против него. Това оповестяват от Асоциацията на европейските публицисти - България (АЕЖ-България).

От АЕЖ изясняват, че поредицата от каузи, заведени против него от бургаския предприемач и някогашен митничар Николай Филипов, прочут и с прякорите " Пъдпъдъка " и " Митничаря ", носи всички белези на така наречен каузи плесници (SLAPP) - стратегически искове, целящи да възпрат журналистическата работа посредством финансов и институционален напън.

Според Асоциацията е неприемливо съдилищата да позволяват използването на сходни тежки и обременяващи свободата на словото ограничения по отношение на публицист по искане на оплакващи се, чиято цел е да заглушат правото на информация и публичния спор.

Наред със самото завеждане на каузи плесници, налагането на тежки обезпечения във формата на блокиране на банкови сметки по отношение на проверяващи публицисти и медии съставлява двойно по-голяма тежест върху свободата на словото и публичното присъединяване, акцентират още от АЕЖ и допълват, че сходни практики съставляват сериозна опасност за свободата на изложение, правото на информация и действието на демократичното общество.

Асоциацията е безапелационна, че този случай удостоверява незабавната нужда от законодателни промени, които да обезпечат действителна отбрана против злоупотребяващи правосъдни искове.

По този мотив АЕЖ-България и Програма " Достъп до информация " (ПДИ):

- Призовават Министерството на правораздаването да разгласява в най-кратък период за публично разискване квалифицирания план за промени в Гражданския процесуален кодекс, транспониращ анти-SLAPP директивата на Европейския съюз, като подсигурява бистрота и опция за необятно присъединяване на професионалните общности и гражданското общество;

- Настояват бъдещото Народно заседание да одобри в незабавен порядък нужните законодателни промени, тъй че България да обезпечи ефикасна отбрана против каузи плесници и да извърши уговорките си по европейското право;

- Подчертават, че забавянето на тези ограничения освен излага страната на риск от наказания, само че и основава непоносима среда, в която проверяващата публицистика може да бъде парирана и редовно подкопавана посредством правни средства.

АЕЖ-България ще рапортува случая пред Платформата за сигурността на публицистите на Съвета на Европа.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР