Сметката за парно по нова формула, ето как ще плащаме

...
Сметката за парно по нова формула, ето как ще плащаме
Коментари Харесай

Сметката за парно по нова формула, ето как ще плащаме занапред

Сметката за парно по нова формула, ето по какъв начин ще плащаме отсега нататък
Ако живеете в остарял блок, който не е саниран и няма енергоефективни усъвършенствания, ще плащате повече за парно. Новата формула в Наредбата за топлоснабдяване към този момент е обнародвана в Държавен вестник. Според нея, таксата за сградна апаратура
ще е с 50% по-висока за такива здания, в съпоставяне със санираните и енергийно ефикасни.
След като остарялата формула за сградна апаратура бе анулирана от съда, министерството на енергетиката се зае да изготви нова. Пред съседите в топлофицирана постройка има два разновидността – етажната благосъстоятелност сама
да избере за такса „ сградна апаратура “ съответен % сред нормативно избраните
граници от 20 до 40%, както и до момента, или силата от сградната апаратура да се пресмята по новата формула. Тя е основа на конфигурираната мощ на радиаторите, времевия интервал, през който е обезпечавано топлоснабдяване към постройката, типа на вътрешната отоплителна апаратура, температурата и най-важното – корекционен коефициент.
Коефициентът зависи от енергийния клас на постройката: 0,10 — за енергийно ефикасни здания (клас А-В) или 0,15 — за здания без документ за енергийно потреблениеПринадлежността на постройката към съответния клас
на енергопотребление ще се получава служебно посредством регистъра, поддържан от Агенцията за стабилно енергийно развиване.
Няма по какъв начин обаче живущи в топлофицирана постройка,
без значение, че са изключили парното, да имат 0 евро  такса „ сградна апаратура “, предизвестяват топлинни счетоводители.

Топлофикациите са длъжни ежемесечно да дават на потребителите всички стойности от формулата – на хартия или по и-мейл.

 

 
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР