Сменят тактиката си и не ни чакат да се учим,

...
Сменят тактиката си и не ни чакат да се учим,
Коментари Харесай

DW пита: Защо руснаците надвиват украинците в Донбас?

Сменят тактиката си и не ни чакат да се учим, споделя командирът на разследваща батарея към 110-а обособена механизирана бригада
" Настъпват, навлизат и обкръжават нашите " - по този начин разказва обстановката на фронта в Курахово Артьом Павлик, водач на Трета рота от 21-ви украински батальон за специфични задания. Доскоро той е извозвал ранени бойци и телата на убитите, попаднали в засада. Това е извънредно рисково, защото става в изискванията на непрекъснат съветски минометен обстрел и офанзиви от въздуха с дронове, добавя той.

Според Генералния щаб на Украйна Кураховското направление остава един от най-трудните сектори сега. Успехът на Русия зависи от редица фактори, в това число от дължината на фронтовата линия, споделя военнослужещ с прозвището " Зима ". Той е пълководец на разследващ взвод от 35-а бригада на морската пехота.
Ротацията на украинските военни
Руската войска настава към Курахово, откакто в края на октомври завладя Горняки. Преди това тя окупира и Новогродовка и Очеретино покрай Покровск. Руснаците напредват в тази посока от февруари - след завладяването на Авдеевка.

Един от факторите, довели до окупацията на Авдеевка, са ротационните смени на украинските елементи, споделя за  " Дойче веле " Александър Павлов, пълководец на разследваща батарея към 110-а обособена механизирана бригада. Тази част е защитавала Авдеевка от март 2022-а до февруари 2024-а година, след което е била сменена от друга механизирана бригада. Ротацията обаче е била несполучлива - на новите бранители им липсвал задоволително военен опит и те издържали единствено десетина дни.
" Руснаците не ни чакат да се учим "
Александър Павлов споделя за друга ротация на неговата част с мотопехотна бригада, трансферирана от региона на Селидово. " Ние познавахме терена чудесно, бяхме проучили всеки квадратен сантиметър. Но ни изпратиха в друго направление, с което занапред трябваше да се срещаме. Същото важи и за частта, която зае нашите остарели позиции. А руснаците не ни чакат да се учим ", споделя Павлов огорчено.

За това приказва и Роман Коноплянка с прозвището " Ромео ". Срещаме основния сержант от Първа рота на 21-рви обособен батальон в Донецка област, където образова новобранци. " Ще ви дам единствено един образец: едно от стратегическите посоки се държи от десантно-щурмова бригада, която разполага по всевъзможен начин - и огневи, и стимулиран персонален състав, само че тя е сменена с бригада на Териториалната защита на Украйна, която няма нищо друго с изключение на стрелково оръжие. Това се отрази сериозно на обстановката на фронта ", споделя " Ромео " и добавя, че знае за няколко сходни случая.
Руснаците сменят тактиката си
В същото време съветската войска работи върху своите неточности, настояват украински военнослужещи в Донецка област. Почти всеки месец те виждат промени в офанзивната тактичност на руснаците. " В Авдеевка да вземем за пример имаше повече техника ", спомня си Павлов.

Руснаците са съумели бързо да се приспособяват и към новата конюнктура в Угледар, където през февруари украински щурмови дронове разрушиха първата колона от тяхната бронирана техника, споделя за Дъждовни води Андрей Назаренко от 72-ра бригада. " Следващата колона с съоръжение беше изцяло предпазена от разнообразни системи за електронна война и съвсем нито един от нашите дронове не съумя да им нанесе провали ", споделя той.

Освен това след Авдеевка, където се водеха боеве за всяка къща, руснаците се отхвърлиха да нападат по този метод по-големите обитаеми места, продължава Назаренко. " Те нахлуват по фланговете, прекъсват доставките и вършат невероятно изпращането на подкрепления. А без доставка на муниции отбраната на обитаемото място става невъзможна, както се случи с Угледар ", споделя украинският боен.

Сега в Донецк руснаците настъпват най-вече с пехота, само че употребяват и мотоциклети. Руската войска възприе тактиката, употребена от бойците от частната военна компания " Вагнер " в Бахмут, споделя Андрей Зименко, старши сержант от Втора рота на 21-ви батальон на специфичните украински сили. " Влиза първата група - ние ги назоваваме " камили ". Това са 5-10 души в цялостно бойно снаряжение. Справяме се с тях, само че идва втора група - още веднъж въоръжени бойци, които биха могли и да се бият, само че не са задоволително подготвени за задачата. Това може да продължи с още такива групи - три или четири. Тогава пращат " рексовет " ", както ги назоваваме - бойци с тежки брони и оръжия, с не повече от две картечници. Използват " пушечното месо " пред тях - телата на бойците от предходните групи - за скривалище ", изяснява тази съветска тактичност Зименко.

Думите му се удостоверяват от взводния пълководец от 35-а бригада с бойното название " Зима ": " В Курахово руснаците имат числено предимство и употребяват жива мощ, с цел да разузнават и да проучат къде са слабите ни места. Ние имаме друго отношение към наличния човешки запас - опитваме се пазим човешките животи, доколкото е допустимо ", твърди той.
Остър дефицит на военнослужещи
В третата година от пълномащабната война украинската войска изпитва сериозен дефицит на хора. А това от своя страна се отразява на боеспособността на частите, уверени са интервюираните от Дъждовни води военни. Техните наблюдения демонстрират, че на новобранците, принудително изпратени на военна работа, им липсва мотивация. " Никой не желае да идва тук, където е студено и ужасно. Но би трябвало да се бият, нямат различен избор ", споделя Алексей с прозвището " Пегас ", пълководец на взвод от 21-ви батальон на специфичните сили.

Освен мотивация на новобранците им липсва и начална военна подготовка, оплакват се от месеци инструктори. " Дават им късмет да се научат първо да се бият, и второ да оцелеят. Не мога да схвана за какво не се възползват от този късмет в образователните центрове ", споделя Андрей Зименко. Според него обаче има и новобранци, които получават добра подготовка.

Духът на украинските военнослужещи се подкопава и от възприетата от руснаците тактичност на численото предимство. " Досега не сме виждали напред да се хвърля толкоз доста мощ, колкото врагът употребява за настъплението си в Донбас ", споделя за Дъждовни води заместник-командирът на 68-а бригада Николай Варенцов.

Той се притеснява, че след влизането на Тръмп в Белия дом спорът може да бъде замразен. " Уви, всички знаем какво значи даден спор да бъде замразен ", споделя " Ромео " от 21-рви обособен батальон в Донецка област.
Предимствата на съветската войска
Освен преимуществото в жива мощ, руснаците превъзхождат украинците и като ударна мощност - в артилерията съотношението е едно към три в интерес на руснаците, а в някои посоки дори и едно към пет. Същото се отнася и за танковете, бронираните машини и разследващите средства. Освен това руснаците имат лични спътници, напомнят украинските военни.

Още едно съветско предимство показва полковник Андрей Задубиний, началник на отдела за връзки с обществеността на украинската войска: опцията да употребяват авиацията си отвън обсега на украинската противовъздушна защита за нанасяне на удари по отбранителни укрепления и по логистичните направления.

Статията е оповестена в 
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР