Смъртоносната гореща вълна, която връхлетя Сахел в началото на април,

...
Смъртоносната гореща вълна, която връхлетя Сахел в началото на април,
Коментари Харесай

Климатичните промени, резултат от човешката дейност, са причина за екстремната топлинна вълна в Африка

Смъртоносната гореща вълна, която връхлетя Сахел при започване на април, е обвързвана с човешката дейност според проучване на научната организация World Weather Attribution (WWA), оповестено в четвъртък, заяви Българска телеграфна агенция. 

От първи до пети април Мали и Буркина Фасо са сблъскаха с рискова топлота - температури над 45 градуса по Целзий, която аргументи смъртни случаи. 

Научните наблюдения и температурните модели демонстрират, че топлинната вълна през март и април в района " би трябвало да бъде невъзможна " без световно стопляне от 1,2 градуса по Целзий в следствие от човешката активност. 

Научният отчет прецизира, че епизоди като този в Сахел - пет дни през април, не са се случвали от 200 години. 

Горещите талази са чести в този район по това време на годината, само че актуалният април би трябвало да бъде по-хладен с 1,5 градуса по Целзий, в случай че хората не бяха предизвикали стопляне на планетата в резултат на изгаряне на фосилни горива, се споделя в отчета. 

Тези трендове ще продължат в бъдеще. 

Учените считат, че сходна топлинна вълна в Мали и Буркина Фасо ще бъде с един градус по Целзий по-гореща в свят, който е с 0,8 градуса по-горещ от в този момент. Ще има 10 пъти по-чести горещи талази, в случай че стоплянето доближи границата от 2 градуса по Целзий. 

Продължителността и тежестта на топлинната вълна е предизвикала нарастване на смъртните случаи и хоспитализациите, регистрирани в тези страни, без значение от обстоятелството, че популацията на Мали и Буркина Фасо е привикнало на високи температури, се споделя в проучването на WWA. 

Невъзможно е да се уточни броят на жертвите поради неналичието на задоволително данни в тези страни, само че е допустимо да са стотици и даже хиляди. 

От първи до четвърти април констатирахме нарастване на потребността от здравна помощ, сподели на 5 април професор Джибо Махамане Дианго, завеждащ отделението по анестезиология в болница в Мали. Според него през първите четири дни на април са били докарани 102 души, от които повече от половината са били на хора над 60 години. През целия месец април на предходната година докараните са били 130. 

Топлинните талази са измежду най-катастрофалните естествени бедствия и засягат изключително тежко възрастните хора и дребните деца, се прецизира в проучването. 

Пикът на жегата в Мали доближи 48,5 градуса по Целзий. Периодът съответства с Рамадана и с спирания на електричеството, което ограничи опцията да се употребяват вентилатори и климатици. Беше обиден и достъпът до здравни услуги. 

В началото на април в центъра за кръвопреливане столицата на Мали Бамако изиска отсрочване на всички неспешни кръвопреливания поради ежедневни спирания в електрозахранването, достигащи дълготрайност от 12 часа. 

От началото на 70-те години на 20-и век страните от района Саахел се сблъскват със суша, а от 90-те години започнаха интервали на интензивни дъждове. 

От друга страна, тежката суша в Южна Африка, опустошила реколтата и изложила милиони хора на апетит, е предизвикана основно от феномена Ел Ниньо, а не е резултат от климатичните промени, гласят резултати от друго научно проучване на интернационалната научна организация World Weather Attribution (WWA), представено от Агенция Франс Прес. 

Изследвания в разнообразни елементи на света са посочили, че голям брой метеорологични явления са вследствие на композиция от климатичните промени и Ел Ниньо, сподели Джойс Кимутаи, експерт по климатичните промени от колежа " Импириъл " в Лондон, представена в проучването. " Сушата в Южна Африка, наподобява, е необичаен образец за събитие, дължащо се основно на Ел Ниньо', акцентира тя. 

Изследването на WWA включва Зимбабве, Ботсвана, Замбия и Мозамбик. Анализирани са данни за интервала сред декември 2023 и февруари 2024 година - пика на дъждовния сезон в района. Констатирано е, че количеството дъждове са се нараснали, без значение от покачването на температурите. Топлината е предизвикала по-голямо изпарение. 

Феноменът Ел Ниньо стартира в средата на 2023 година и би трябвало да продължи до май т.г. Австралия разгласи края на Ел Ниньо на 16 април. Международната асоциация " Оксфам " предизвести, че над 20 млн. души в Южна Африка гладуват или са застрашени от недохранване поради засушаването. 

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР