Служебното правителство се отчете за свършената работа по провелите се

...
Служебното правителство се отчете за свършената работа по провелите се
Коментари Харесай

Служебната власт препоръча пълен държавен контрол над софтуера за изборите

Служебното държавно управление се регистрира за свършената работа по провелите се преди седмица предварителни парламентарни избори. Пред медиите застанаха министър Росен Карадимов, който дава отговор за организацията, както и министърът на електронното ръководство Валентин Мундров.

Карадимов регистрира чудесно свършена работа, всички поети задължения са изпълнени, даже се оказа, че държавното управление се е справило авансово с някои закани за изборния развой - какви закани по този начин и не стана ясно тъкмо, макар опита на Валентин Мундров да изясни детайлности за това какви тъкмо саботажи и операции са очаквали. Мундров и Карадимов приказваха на първо място за " подозрения " и евентуалности. Също по този начин тези евентуалности със софтуера биха се случвали на първо място през нощта, както се разбра от възмущението на министъра на електронното ръководство за това, че е трябвало да участва в склада в 2 часа.

В последна сметка във връзка с машинното гласоподаване стана ясно, че съгласно Росен Карадимов, процесът не може да е в ръцете на две частни компании - Информационно обслужване и Сиела норма - и че това е под " достолепието на една страна " да дава този най-съществен за демокрацията пиедестал на частни компании. Мундров пък се оплака, че държавни чиновници и привлечените специалисти от МЕУ е трябвало да работят и през нощта, с цел да подсигуряват, че задоволителен брой машини ще бъдат тествани дали е конфигуриран верния програмен продукт, а тези чиновници са на осемчасов работен ден и то денем. Като отлична организационна работа бе посочена това, че медиите са били позволени да снимат машините и инспекцията им денем. На брифинга не беше посочено обаче от какво в действителност се е тормозила тъкмо властта - сменен програмен продукт на машините, операция на вота или какво тъкмо е могло да се случи с машините за гласоподаване при избор, при който няма машинно отчитане на гласове, а разписките се броят персонално и на ръка.

По отношение на рецензиите, че над 60 устройства за видеонаблюдение не са работили по време на вота от държавното управление насочиха въпросите към ЦИК, защото в техните отговорности влиза единствено техническото обезпечаване. Правомощията на изпълнителната власт опира до такава степен да е конфигурирано устройството на видеонаблюдение и да работи безотказно, уточни Карадимов. Той насочи всички въпроси даже не и към ЦИК, а към СИК - секционните изборни комисии, където всички партии имат свои представители.

Росен Карадимов открои и своеволията -инсталация от компанията " Сиела Норма ", както и че инсталирането на софтуера не почнало в точния момент, а се правило по нощите, като даже е нямало отделено място без зареждане за машините за гласоподаване. Служебното държавно управление обаче няма подозрения за инсталирания програмен продукт на машините за гласоподаване. Както изясни и Валентин Мундров - държавното управление е предотвратило всички възможни операции - какви са те, по този начин и не се разбра.

Според Карадимов страната би трябвало да заеме своето почтено място - машините за гласоподаване би трябвало да бъдат съхранявани в държавен склад, кодът за машините би трябвало да бъде благосъстоятелност на страната и контролът, който се реализира, да бъде сбъднат от самата страна.

По думите му, когато партии и обединения споделят за нарушавания в Секционните изборни комисии (СИК) - това е тяхно право, само че когато вършат това би трябвало да дават отговор на въпроса дали са имали представители в СИК. СИК се образуват от РИК въз основата на предложенията на политическите партии. Изборите се организират от ЦИК - тя приема всички актове, методология и надзор, като изпълнителната власт няма и не трябва да има функционалности във връзка с изборния развой. Всяка интервенция на изпълнителната власт директно в изборния развой е рискова и опонира на Конституцията.

Иначе Росен Карадимов изясни, че служебното държавно управление дава отговор за няколко тематики, които не са директно свързани с изборите, а които материално-технически обезпечават вота, както и прозрачността на самите избори. Логистиката, доставката, предаването на изборните бумаги и материали в страната и в чужбина са обсъждани като съществени провокации и бяха координирани и осъществени без вписване, закъснение и напрежение в цялостна съгласуваност, увери Карадимов.

Правителството извърши съвършено своята работа за предварителните парламентарни избори, като са покрити над 99.5% от секциите в страната с видеонаблюдение и всички проблеми, които са повдигнати в последните няколко дни, свързани с тъжби, оспорвания и мнения се черпят от видеонаблюдението са спекулации с ролята на държавно управление. Това значи, че видеонаблюдението като развой е осигурило в цялостна степен честността на вота, посочи Карадимов.

Той уточни, че на изборите се оказа, че законодателната смяната от 2022 година - хартията да бъде поверена и само и единствено на печатницата на Българска народна банка е извънредно вярно решение и напълно ориентирано към превантивни ограничения за напълно машинно гласоподаване. Той не приема никакви изказвания за неприятно качество за хартия за машинно гласоподаване - това са тежки спекулации.

Министърът на електронното ръководство Валентин Мундров добави, че е направена инспекция на извадков принцип, макар че е имало опозиция. " Въпреки че имаше опозиция да се вършат инспекции на извадков принцип на всички машини на всеки регион, съумяхме да създадем инспекции на машините за гласоподаване ", сподели Мундров.

Поставен бе въпросът и за някакви пломби, които се слагат на машините, и по какъв начин процесът по надзор там не е изчистен.

Мундров уточни, че видеонаблюдението при преброяването на бюлетините в СИК е спомагателен инструмент, с който се подсигурява прозрачността и честността на изборите. Броенето на бюлетините става в СИК и тъкмо заради тази причина видеонаблюдението е това, което дава на всички хора убеденост в това по какъв начин се прави изборният развой, изясни министърът.

По думите му във видеонаблюдението резултатите са забележими - картината и записите са с по-високо качество и в над 98% от секциите е имало лъчение онлайн при броенето на бюлетините в СИК. Всички налични записи са качени и онлайн. Мундров регистрира, че липсват записи от видеонаблюдението от 60 устройства. Какви са аргументите служебното държавно управление може единствено да гадае, само че може това да бъде ангажимент за включването на устройствата на видеозаснемането.

Валентин Мундров добави, че е върнато доверието в машините за гласоподаване, като в този момент са дали своят вот повече от 220 000 души с машина. Този път с помощта на това, което служебното държавно управление е направило е, че са тествани над 3500 машини.

На въпрос счита ли че страната има потенциала да поеме цялостен надзор над изборния развой - да вземем за пример с писане на софтуера за изборите, Валентин Мундров отговори с реторичен въпрос за това каква страна би била тя, в случай че не може с това да се оправи.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР