Служебното правителство, начело с премиера Димитър Главчев, очаквано одобри предложения

...
Служебното правителство, начело с премиера Димитър Главчев, очаквано одобри предложения
Коментари Харесай

Без изненада: Правителството одобри новата минимална работна заплата за 2025 г. 


Служебното държавно управление, отпред с премиера Димитър Главчев, предстоящо утвърди оферти растеж от 15. 4% на минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 година На държавното съвещание в сряда кабинетът гласоподава от 1 януари МРЗ да скочи със 144 лева до 10 77 лева

По думите на Ивайло Иванов, длъжностен министър на труда и обществената политика, към 430 000 души у нас работят против минимално заплащане.

Това е единственият вид, който държавното управление има за увеличение на работните заплати и на приходите на жителите ", разяснява той по време на брифинг, представен от Българска телеграфна агенция.

Според него МРЗ би трябвало да покрива минималните разноски за прехрана на едно лице. " Що се отнася до останалите работни заплати, работодателите са тези, които би трябвало да видят по какъв начин да поправят работните заплати на останалите си чиновници ", сподели отрасловият министър.

Той увери, че всички структури на бюджетна прехрана ще разполагат с финансови опция да усилят минималните хонорари.

Крайното решение за МРЗ бе оставено на държавното управление, откакто членовете на Националния съвет за тристранно съдействие не съумяха да се спогодят за размера нѝ. По време на свикана по-рано този месец среща със обществените сътрудници, синдикатите поддържаха растежа до 1077 лева, до момента в който бизнесът се възпротиви с предизвестие, че има риск частният бранш да не може да изплаща такива хонорари.

Както писа Economic. bg, сегашната формула за МРЗ основава опасности за стопанската система като цяло, защото тя, от една страна, „ помпа “ инфлацията, а от друга – не се базира на действителни индикатори, като растеж на Брутният вътрешен продукт и продуктивност на труда, които да поддържат сходно нарастване.

Всъщност самата формула е погрешно транспониране на европейската инструкция за съответни минимални заплати, за което от работодателите са алармирали Европейската комисия (ЕК). Ако България не промени своята формула преди приключването на периода за въвеждане на текстовете (който е през ноември), то от Брюксел може да стартират наказателна процедура и надлежно да има финансови наказания.

Последно от общественото министерство показаха, че се надяват в период до края на октомври да изготвят законодателни текстове за транспониране на директивата.

Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР