Мика Зайкова пред Lupa.bg: Гюров с 10-годишното споразумение с Украйна може да ни вкара във война
Служебното държавно управление е за 3 месеца, а прави недопустими неща. Вчера уволниха ръководството на Спортния тотализатор тъй като министър Илиев му нямал доверие. Досега тотализаторът си работеше добре. Вътрешният министър уволни множеството полицейски началници, а министърът на районното развиване уволни регионалните шефове. Този длъжностен кабинет се самозабрави. Неговата работа е да работи като постоянно държавно управление, само че единствено по настоящи въпроси. Няма ли най-сетне тази вакханалия с уволненията да спре? Това сподели в изявление за Lupa.bg икономистът и депутат в XLV и XLVI Народно заседание.
- Г-жо Зайкова, има ли заплаха да бъдем въвлечени във войната в Близкия изток?
- Сутринта слушах външния министър Надежда Нейнски, която обясняваше, че нотата от Иран не била опасност, а предизвестие. По време на война сред предизвестие и опасност няма разлика.
Наистина над нашето небе не летят бойни самолети. Те не се зареждат в нашето небе, а над Средиземно море. Това обаче е рисково, тъй като една ракета от Иран до такава степен идва за 9 минути. Ние имаме положителни отношение с Иран, само че когато ти косвено подпомагаш войната, става рисково. Американските самолети у нас са на най-голямото ни гражданско летище - летище " Васил Левски ". Изпитвам боязън поради това. Нотата от Иран трябваше по конфиденциален път да я рапортуват, в случай че не на Народно събрание, най-малко на неговия ръководител. Защо 2 седмици от служебния кабинет се вършат на разсеяни и не споделят? Не било значимо съгласно тях. Прекалиха.
Президентът Илияна Йотова, която назначи служебното държавно управление, да им изиска сметка за всяко уволняване. Не може да уволняват, с цел да си поставят свои хора. На всички е ясно, че това е държавно управление е на ПП-ДБ. Социологическите организации отреждат на ПП-ДБ 11%. Едва ли техните политици ще влязат в държавно управление на Румен Радев.
Крайно време е да сложим страната в ред, а това ще стане като всички отидем да гласуваме. Но не да гласуваме корпоративно. Когато обаче шефът на предприятието ти каже: " Ще гласуваш за този и този ", а ти имаш 2 деца у дома, става мъчно да устоиш.
- Притеснява ли Ви съглашението с Украйна?
- Премиер за 3 месеца си разрешава да подпише 10-годишно съглашение от името на България без глобата на работещ парламент. Това, в случай че не е безочливост, бих споделила, че е цинична пренебрежителност. Още повече, че може би самият той е нелегитимен, защото Европейският съд още не се е произнесъл дали към датата на назначението си за министър председател е бил подуправител на Българска народна банка, т.е. дали е бил в домовата книга законно.
В съглашението написа, че България ще оказва помощ на Украйна да влезе в Европейски Съюз и НАТО. Откъде - накъде в НАТО?! Ако сте прочели контракта от Минск 2015 година, знаете, че НАТО не трябва да се уголемява и по границите на Русия няма да има членове на Алианса. Ако Украйна влезе в НАТО, влизаме и ние във война, тъй като тя е във война. Всички бяха в Украйна - Гюров, Нейнски, председателката на Народно събрание... Защо не си стояха тук, да си гледат настоящата работа така и така страната върви надолу?! Цялото произвеждане върви 20 месеца надолу, износът ни понижава, а дефицитът се усилва. Вместо да се възползваме, че сме членове на еврозоната и да притеглим вложители, капитал, който да създаде артикули с висока добавена стойност, ние се занимаваме с неща, които не са от първостепенно значение за нас.
- За 3 месеца сме взели заем от 900 млн. евро. Само преди дни взехме 150 млн. евро.
- Непрекъснато вземаме, с цел да финансираме неща, които не носят рентабилност. Тези 100 милиона, които сякаш ще подкрепят бизнеса, са прахуляк в очите. 20-те евро, които ще се дадат на хора, които имат приход от 652 евро защо ще стигнат? Колко бензин ще сложат в колата си?! Пенсионерите с приход от 390,64 евро до 620,20 евро ще получат по 20 евро, а тези с по-ниски приходи – по 50 евро. Какво ще купят с тези пари? Само за ден агнешкото се е вдигнало от 11 на 15.90 евро килото.
" Топлофикация София " желае с 29% да се вдигне цената на парното. Омбудсманът се произнесе, не знаем КЕВР какво ще реши. Моята сестра е на парно, което е изключила. Само поради тръбите, че минават през гарсониерата й, заплати 400 лева Представяте ли си още с 30% да нарастне. Откъде ще вземе пари да си заплати отоплението, като е пенсионер? Повечето пенсионери са в нейното положение.
- Г-жо Зайкова, има ли заплаха да бъдем въвлечени във войната в Близкия изток?
- Сутринта слушах външния министър Надежда Нейнски, която обясняваше, че нотата от Иран не била опасност, а предизвестие. По време на война сред предизвестие и опасност няма разлика.
Наистина над нашето небе не летят бойни самолети. Те не се зареждат в нашето небе, а над Средиземно море. Това обаче е рисково, тъй като една ракета от Иран до такава степен идва за 9 минути. Ние имаме положителни отношение с Иран, само че когато ти косвено подпомагаш войната, става рисково. Американските самолети у нас са на най-голямото ни гражданско летище - летище " Васил Левски ". Изпитвам боязън поради това. Нотата от Иран трябваше по конфиденциален път да я рапортуват, в случай че не на Народно събрание, най-малко на неговия ръководител. Защо 2 седмици от служебния кабинет се вършат на разсеяни и не споделят? Не било значимо съгласно тях. Прекалиха.
Президентът Илияна Йотова, която назначи служебното държавно управление, да им изиска сметка за всяко уволняване. Не може да уволняват, с цел да си поставят свои хора. На всички е ясно, че това е държавно управление е на ПП-ДБ. Социологическите организации отреждат на ПП-ДБ 11%. Едва ли техните политици ще влязат в държавно управление на Румен Радев.
Крайно време е да сложим страната в ред, а това ще стане като всички отидем да гласуваме. Но не да гласуваме корпоративно. Когато обаче шефът на предприятието ти каже: " Ще гласуваш за този и този ", а ти имаш 2 деца у дома, става мъчно да устоиш.
- Притеснява ли Ви съглашението с Украйна?
- Премиер за 3 месеца си разрешава да подпише 10-годишно съглашение от името на България без глобата на работещ парламент. Това, в случай че не е безочливост, бих споделила, че е цинична пренебрежителност. Още повече, че може би самият той е нелегитимен, защото Европейският съд още не се е произнесъл дали към датата на назначението си за министър председател е бил подуправител на Българска народна банка, т.е. дали е бил в домовата книга законно.
В съглашението написа, че България ще оказва помощ на Украйна да влезе в Европейски Съюз и НАТО. Откъде - накъде в НАТО?! Ако сте прочели контракта от Минск 2015 година, знаете, че НАТО не трябва да се уголемява и по границите на Русия няма да има членове на Алианса. Ако Украйна влезе в НАТО, влизаме и ние във война, тъй като тя е във война. Всички бяха в Украйна - Гюров, Нейнски, председателката на Народно събрание... Защо не си стояха тук, да си гледат настоящата работа така и така страната върви надолу?! Цялото произвеждане върви 20 месеца надолу, износът ни понижава, а дефицитът се усилва. Вместо да се възползваме, че сме членове на еврозоната и да притеглим вложители, капитал, който да създаде артикули с висока добавена стойност, ние се занимаваме с неща, които не са от първостепенно значение за нас.
- За 3 месеца сме взели заем от 900 млн. евро. Само преди дни взехме 150 млн. евро.
- Непрекъснато вземаме, с цел да финансираме неща, които не носят рентабилност. Тези 100 милиона, които сякаш ще подкрепят бизнеса, са прахуляк в очите. 20-те евро, които ще се дадат на хора, които имат приход от 652 евро защо ще стигнат? Колко бензин ще сложат в колата си?! Пенсионерите с приход от 390,64 евро до 620,20 евро ще получат по 20 евро, а тези с по-ниски приходи – по 50 евро. Какво ще купят с тези пари? Само за ден агнешкото се е вдигнало от 11 на 15.90 евро килото.
" Топлофикация София " желае с 29% да се вдигне цената на парното. Омбудсманът се произнесе, не знаем КЕВР какво ще реши. Моята сестра е на парно, което е изключила. Само поради тръбите, че минават през гарсониерата й, заплати 400 лева Представяте ли си още с 30% да нарастне. Откъде ще вземе пари да си заплати отоплението, като е пенсионер? Повечето пенсионери са в нейното положение.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




