Следващите няколко месеца ще са критични за част от българските

...
Следващите няколко месеца ще са критични за част от българските
Коментари Харесай

Идват критични месеци за българския бизнес заради отложените плащания

Следващите няколко месеца ще са сериозни за част от българските компании, защото завършва толерансът към забавените и разсрочени заплащания вследствие на рецесията. Това ще сложи редица от тези бизнеси в съществено усложнение, които поради по-бавното си възобновяване няма да могат да обслужат отговорностите си. От друга страна доверието сред контрагентите към момента е разтърсено, което в допълнение усложнява обстановката. Това обяви Пламен Димитров, шеф на Кофас България, по време на 11-тата годишна PROGRESSIVE конференция, най-голямото събитие в ритейл бранша, провела се в София.

„ Определяме риска в ритейл бранша в България като висок, което прочее е по този начин и при доста други браншове в актуалната обстановка. Това се дължи на намаляващите интервали на отлагане на заплащанията, даже отводът от отлагане изобщо, както и сериозната конкуренция. И въпреки всичко, положителна наклонност е растежът в онлайн продажбите – в международен проект се чака той да доближи до 19% за 2020 година “, разяснява още Пламен Димитров.

България обаче има късмет да извлече позитиви във връзка с конкурентоспособността си. Причините за това са преструктурираните вериги за доставка, преместването на производството в района на ЦИЕ, конкурентните разноски за труд, стратегическото географско състояние и релативно положителната инфраструктура. Страната ни би могла да се възползва от тези и редица други преимущества, с цел да увеличи своя индустриален капацитет в изискванията на динамично изменящата се икономическа среда, уточни шефът на Кофас България.

В момента страната ни е на 49-то място в Глобалния показател за конкурентоспособност за 2019 г.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР