След връщането и на втория проучвателен мандат България навлиза в

...
След връщането и на втория проучвателен мандат България навлиза в
Коментари Харесай

Проф. Огнян Минчев: Радев има интерес политическата криза да се задълбочи

След връщането и на втория изследователски мандат България навлиза в нов стадий на политическа неустановеност, а основният въпрос остава по кое време президентът Румен Радев ще връчи третия мандат и дали страната ще върви към бързи избори. Според политолога проф. Огнян Минчев дейностите на президента ще зависят освен от конституционната процедура, само че и от негови лични политически съображения.

В изявление за „ Денят онлайн “ проф. Минчев разяснява, че президентът разполага с известна независимост във времето и може да избира дали изборите да се проведат в края на март или след Великден – във втората половина на април. „ Изборите зависят от това дали Радев желае да форсира процеса по назначение на служебно държавно управление и организацията на изборите, или ще се опита да го забави до вероятния най-много “, уточни той.

Дебатът - Радев на избори

По думите на политолога тематиката за вероятно присъединяване на президента Румен Радев в идните избори остава напълно в областта на спекулациите. За да се случи сходен сюжет, би трябвало да са налице две условия – мощна протестна вълна и постоянни политически съдружници в идващия парламент. „ В момента не виждам осъществяването на нито едно от тези условия “, съобщи Минчев.

Той акцентира, че протестиращите, които излизат на улицата, нямат ясна партийна принадлежност и държанието им на избори е мъчно предвидимо. „ Не виждам и никакви съществени мерки от страна на Радев или негов екип за интензивно присъединяване в политическия терен “, добави политологът.

Според него обаче политическата линия на президента от години е ориентирана към задълбочаване на рецесията. „ Независимо дали приказваме за партиен план или за концепция за президентска република, политическата тактика на Радев е обвързвана със задълбочаваща се институционална рецесия, в която той остава единствената постоянна и законна фигура “, разяснява Минчев.

Общи ползи сред президента и ПП–ДБ

По отношение на връзките сред президента и „ Продължаваме промяната – Демократична България “ проф. Минчев означи, че сред тях съществуват краткосрочни и средносрочни общи ползи. Сред тях са изборът на длъжностен министър председател и методът на осъществяване на идния избор.

„ Има индикации, че и Радев, и ПП–ДБ упорстват за избори, извършени напълно с машини и с оптимално потребление на софтуерното отчитане “, уточни той.

Политологът съпостави държанието на президента с това на Симеон Сакскобургготски преди изборите през 2001 година – цялостна липса на предварителна информация и изненадващо решение в последния миг. „ Радев не го споделя непосредствено, само че се държи по безусловно същия метод “, сподели Минчев.

Споровете за изборните правила

Проф. Минчев беше безапелационен, че смяната на Изборния кодекс директно преди избор е „ нелегитимен и рисков метод “.

„ Процедурите и технологиите имат значение, само че най-важни са политическата отговорност и единодушието сред главните политически сили. Политическата битка за метода на осъществяване на изборите е неуместна и контрапродуктивна “, акцентира той.

Може ли Народното събрание да работи

Според проф. Минчев, макар дълбокото опълчване, Народното събрание е задължен да продължи да работи до изборите поради настоящите конституционни промени. Въпреки това той изрази сериозен песимизъм, че актуалното Народно заседание е способно да взима смислени решения по основни национални въпроси.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР