Половин милион евро източени с фиктивни клинични пътеки от НЗОК
След открито източване на НЗОК през днешния ден е извършена акция на Икономическа полиция – Пловдив. За това заяви на брифинг след съвещанието на Министерски съвет вътрешният министър Иван Демерджиев.
„ Касае се за употребявани към 3000 фиктивни пътеки от пациенти, които действително не са получили услуга по рехабилитация. Разпитани са над 35 очевидци, арестувани са шестима, които все още са обвинени за закононарушения. Повдигнати са пет обвинявания “, заяви министърът.
По думите му откритата досега източена сума е към 0,5 млн. евро: „ Сумата, която все още сме разпознали да е източена по този метод от Касата с тези фиктивни посоки и благодарение на печати на лекари, които в огромната си част даже не знаят, че са употребявани печатите им, е към половин милион евро за година “, уточни той.
Разследването продължава, като се ревизира какъв брой обратно във времето е съществувала схемата, както и дали тази процедура е употребена и другаде, отвън територията на Пловдив.
„ Касае се за употребявани към 3000 фиктивни пътеки от пациенти, които действително не са получили услуга по рехабилитация. Разпитани са над 35 очевидци, арестувани са шестима, които все още са обвинени за закононарушения. Повдигнати са пет обвинявания “, заяви министърът.
По думите му откритата досега източена сума е към 0,5 млн. евро: „ Сумата, която все още сме разпознали да е източена по този метод от Касата с тези фиктивни посоки и благодарение на печати на лекари, които в огромната си част даже не знаят, че са употребявани печатите им, е към половин милион евро за година “, уточни той.
Разследването продължава, като се ревизира какъв брой обратно във времето е съществувала схемата, както и дали тази процедура е употребена и другаде, отвън територията на Пловдив.
Източник: zdrave.net
КОМЕНТАРИ




