След продължително боледуване е починала лекоатлетката Петя Пендарева, съобщиха от

...
След продължително боледуване е починала лекоатлетката Петя Пендарева, съобщиха от
Коментари Харесай

Почина голямата спринтьорка Петя Пендарева

След дълготрайно боледуване е умряла лекоатлетката Петя Пендарева, оповестиха от нейния състезателен клуб. В последните месеци тя се отдръпна от подготвителната активност, като повери работата си в клуба на Габриела Тенева.

Петя Пендарева е измежду най-хубавите български спринтьорки. Тя е родена е на 20 януари 1971 година в Казанлък. Номер 2 е във безконечната българска класация на 60 метра в зала със 7.04 секунди (2001) и номер 5 на 100 метра навън с 11.12 сек. (1998). Има персонални върхове 6.14 сек. на 50 метра в зала (1999 г.) и 22.78 сек. на 200 метра (1993 г.). Редовна финалистка е на огромните конгреси в зала. Печели сребърен орден на 60 метра със 7.11 сек. на континенталното състезание в Гент през 2000 година Шест години по-рано в Париж е четвърта на 60 метра и шеста в спринта на 200 метра.

На международни шампионати в зала тя е два пъти доближава до шестото място на 60 метра – в Маебаши 1999 и в Лисабон 2001, като на полуфиналите в португалската столица Пендарева е най-бърза със 7.04 сек, на стотна от националния връх на Анелия Нунева.

На намерено Пендарева е 2 пъти шеста на 100 метра (през 1994 година и 1998 г.) на европейски шампионати. Личният ѝ връх е 11.12 сек.

Четири години по-рано в Хелзинки е част от щафетата 4х100 метра, която печели бронзовите медали. На международните шампионати навън има четири полуфинала – един на 100 метра (1999 г.) и три следващи на 200 метра (1993 година, 1995 година, 1997 г.).

След прекратяване на своята спортна кариера, Петя Пендарева става треньор в. Тя основа състезателен клуб по атлетика, който носи нейното име. Възпитаниците ѝ са носители на голям брой медали, в това число и на републикански трофеи.

Погребението ѝ ще бъде на следващия ден в Казанлък. По нейно предпочитание Пендарева ще бъде изпратена в последния си път единствено от най-близките.
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР