След повече от две години интензивна работа, насочена към изучаване

...
След повече от две години интензивна работа, насочена към изучаване
Коментари Харесай

Български учени успешно развъдиха рядък вид гризач

След повече от две години интензивна работа, ориентирана към проучване на разпространяването и биологията на застрашения тип черногръд хомяк, учените от Института по биоразнообразие и екосистемни проучвания към Българска академия на науките съумяха да отгледат четири генерации от този необичаен тип. За това осведомят иот Българското сдружение за зашита на птиците.

Черногръдият (добруджански) хомяк е малък гризач, който е ендемит за България и Румъния. Разпространен е в извънредно дребен регион, който включва Дунавската низина и Добруджа, т.е. той е балкански ендемит.

Черногръдият хомяк е включен в Червената книга на България като „ уязвим “ тип и е „ предпазен “ от Закона за биологичното многообразие. Местообитанията на хомяка са основни за запазване в Националната екологична мрежа Натура 2000.

Размножаването протече по авансово направена стратегия, като стремежът на екипа беше интервалите на разгонване и копулация на полово зрелите човеци да са оптимално близки до тези в естествена среда. От извършените наблюдения се удостовери, че бременността при женските трае сред 15–18 дни, а броят на едно свърталище е приблизително шест новородени. Тези данни са в сходство с информацията за близкородствения тип – златист (сирийски) хомяк, който е добре прочут като домакински любим и също принадлежи към рода междинни хомяци, към който спада и черногръдият хомяк.

Общо новородените са 24 – 13 женски и 11 мъжки. Всички новородени човеци са в положително здраве и сега са в интервал на хибернация.

Като част от хранителната база на застрашения ловджийски сокол, черногръдият хомяк е от основно значение за оцеляването на типа. След привършване на зимната хибернация младите животни ще бъдат освободени в авансово определени подобаващи места.

След това екипът на плана ще приложи специфични способи, с цел да предотврати достъпа на хищници до хомяците, с цел да ги резервира, до момента в който популацията се стабилизира и приспособява към мястото.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР