След последните събития в Турция и Сирия, при които силните

...
След последните събития в Турция и Сирия, при които силните
Коментари Харесай

Сградите в Пловдив са проектирани да издържат на земетресение с магнитут до 9 по Рихтер

След последните събития в Турция и Сирия, при които мощните трусове изравниха със земята цели селища, всеки от нас се пита дали има риск за постройките, в които живеем. България е разграничена на сеизмични региони, което се взема под внимание при проектирането. Картата на сеизмичните региони е съобразена с Международната сеизмична канара на Медведев-Шпонхоер-Карник (MSK-64). За изчисляването на една постройка на земетръс имат значение основата (почвите и слоевете), нейната височина, повърхност, тип носеща структура, динамични и статични натоварвания. Пловдив попада в една от най-опасните сеизмични зони в страната и затова постройките са проектирани да са устойчиви на земетресение до 9 по скалата на Рихтер.
Прочетете още
„ Мога да кажа, че положението на сградния фонд в Пловдив е положително. Някои от постройките, в частност панелките, са по-издържливи от монолитното строителство, тъй като са по-еластични. Лошото е, че върху старите здания не се упражнява надзор и не се ревизира до каква степен е изрядна постройката. На панелните блокове се дава период на валидност до 80 години, а на монолитното строителство – 100 години. След това постройката би трябвало да се обследва. България е разграничена на 8 земетръсни зони, като всяка от тях има степен на земетръс, която се пресмята. Тя стартира от 6 и стига до 9 степен, а Пловдив попада в най-високата земетръсна зона и всички здания в града са проектирани да устоят на земетресения с магнитут до 9 по скалата на Рихтер ”, съобщи конструкторът инж. Атанас Заралиев, който TrafficNews потърси за коментар. 

Той изясни, че при остарялото строителство е имало по-ефективен надзор, до момента в който при новото той е малко занижен. Когато се строи една постройка надзорната компания и проектантът би трябвало да упражняват надзор върху осъществяването на плана, т.е. би трябвало да одобряват арматурата и тогава да се позволи наливането на бетона.

„ Част от сътрудниците не извършват това предписание, което разрешава на възложителя да си прави каквото си желае. Има и съзнателни вложители, които съблюдават всички условия. Незаконното строителство е рисково. Ако една постройка е въведена в употреба и по-късно е направена реорганизация без да се съгласува с проектанта, това съставлява проблем. Няма и регион, в който да можем да кажем, че постройките са най-безопасни. В центъра, да вземем за пример има доста рискови здания, които са остарели и не са следени. Повечето от тях са изпълнени преди 100 години и са с дървен скелет, който е запълнен с тухли. В новите региони съвсем цялото строителство е ново и е изпълнено по разпоредбите. В панелките би трябвало от време на време да се ревизират заварките сред панелите. Проблемът там е, че при реконструкции на жилищата се избиват част от панелите, което напълно нарушава структурата. Има панели, които подлежат на унищожаване, само че има и други, които са градивни детайли и би трябвало доста да се внимава. Трябва сходни промени да се правят при непоколебим надзор. Най-опасни са ремонтите на първите етажи ”, изясни той.

Инж. Заралиев добави, че на всяка една постройка от време на време би трябвало да се вършат инспекции. Те би трябвало да бъдат изпълнявани от Общината, с цел да се откри годността на дадената постройка и да се сформира протокол, който да задължи притежателя да направи някакъв тип възобновяване при нужда. Проблемът е, че нищо такова не се прави. Правят се инспекции само след подадени тъжби от хора, живеещи наоколо до рушащи се постройки. При санирането също се прави градивно проучване.

Той изясни, че в доста случаи притежатели на парцели стартират да вършат реконструкции на жилищата си, без това да се случва под непоколебим контрол. Това дава и предпоставки за нарушение на издържливостта на дадена сграда.

„ Не може да се каже, че има елементи от постройката, които са по-рискови при земетресение. Когато се пресметна една нова постройка тя си има бетонов скелет, който е изработен от колони, шайби, плоча. В следствие, когато се насели, притежателите на парцелите стартират да си вършат преустройства на жилищата, без да се преценяват дали с това нарушават целостта на постройката и това води до понижаване на нейната резистентност ”, заключи той.

За да е устойчива една постройка, тя би трябвало да има редица наложителни носещи детайли: антиземетръсни шайби, колони, пояси. Надеждни са постройките, строени в средата на предишния век, тъй като стените им са от плътни тухли - с огромна дебелина, които им дават високи якостни качества. Старите кооперации също в по-голямата си част са сигурни, стига в тях да не са правени преустройства, изключително на партерните етажи. Най-безопасно е новото строителство, защото при него всичко е изпълнено по разпоредбите.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР