Бонев: И булевард „Княгиня Мария Луиза“ да стане пешеходен
След пешеходния бул. „ Витоша “ и „ Св. Неделя “ и столичният бул. „ Мария-Луиза “ става пешеходен. Това желание разгласи пред „ Телеграф “ общинският консултант и водач на партия „ Спаси София “ Борис Бонев.
Той изясни, че в началото коли няма да се движат в сектора от „ Лъвов мост “ до Централна жп гара, а по-късно и до „ Св. Неделя “. Сред проектите са под трасето да се построи и под земята паркинг. Също по този начин обмисля пресичането на кръстовището с бул. „ Христо Ботев “ да става на равнище терен, а не през подлеза пред жп гарата, който е в окаяно положение, въпреки че сега тече опреснителен ремонт.
Стана ясно, че е направена нова организация на придвижването към Централната жп гара. Скоро рейсовете ще стопират под навеса на зданието, при централния вход, с което се чака осезаемо възстановяване на свързаността сред градския и железопътния превоз. Наземни пресичания ще бъдат обезпечени и на кръстовищата на бул. „ Витоша “ и бул. „ П. Славейков “, на бул. „ Васил Левски “ и ул. „ Г. С. Раковски “, както и бул. „ Васил Левски “ и ул. „ Ген. Гурко “. Тази мярка е един от детайлите на философията за „ Град за хората “, в чиято основа стоят пешеходците.
Вече има направен и координиран план, който планува метаморфоза на кръстовището на „ Мария Луиза “ и „ Тодор Александров “, при Ларгото.
Пловдив
В Пловдив се намира най-дългата пешеходна зона в Европа, която е дълга 1750 метра, което е с 50 метра повече от досегашния рекордьор – столицата на Дания - Копенхаген.
През 2011 година Главната свършваше до Джумаята, а към този момент има и обществени пространства, цялостни с деца и възрастни. Улицата стартира да се образува през 70-те години на ХХ век. Оттук туристите могат да се отклонят към Стария град или кв. „ Капана ", а така наречен „ Малка Главна " (улица „ Райко Даскалов “) продължава около Търговския комплекс „ Хали “, пресича бул. „ 6 септември “ през подлеза на „ Аптека Марица " и приключва със закрития пешеходен мост над река Марица.
Интересно място за извършване на покупки е кварталът на креативните промишлености „ Капана ". Той се намира в сърцето на Пловдив. Кварталът е основан като средище на занаятчии към Куршум хан (днешните Хали) и е плетеница от дребни улички, носещи тематични имена – „ Железарска “, „ Кожухарска “, „ Абаджийска “, „ Златарска “ и други.
Море
Пешеходните зони са на мода и в черноморската ни столица, където пет километра са недостъпни за колите. В това число не влиза Приморският парк на града. Централната пешеходна зона стартира от катедралния храм „ Свето Успение Богородично “ и продължава по ул. „ Преслав “ и пл. „ Независимост “, през бул. „ Княз Борис I ” и бул. „ Сливница “ до централния вход на Морската градина. Целият този маршрут е малко над 1,2 км. Там са ситуирани театърът, съдът, църквата “Св. Николай Чудотоворец ”, десетки магазини, заведения и хотели.
Има няколко фонтана и зона отдих с пейки. Другата пешеходна зона е край морето, така наречен крайбрежна алея, която носи името на кап. Георги Георгиев. Тя стартира от плувен комплекс „ Приморски “ и стига до региона на четвърта буна. На нея са ситуирани градските плажове, клубове, питейни заведения, заведения за хранене, нощни заведения и заведения. Общата й дължина е над 3,3 километра.
Пешеходните зони в Бургас включват морската градина, градските паркове и две улици - ул. " Александровска ", с дължина от 1,5 км и ул. " Богориди ", която свързва другата пешеходна улица с морската градина. Нейната дължина е 650 м. Друго обичано място за разходки на бургазлии е морската градина, чиято дължина дружно с продължението до солниците е общо 5 км. До момента в морския град не е поставян въпросът за обособяването на нови пешеходни зони.
Градът на липите
Пешеходните пространства са значими и за локалната администрация в Стара Загора. Последната реорганизация стартира през 2017 година и завърши през 2020-а. „ Реконструкцията, благоустрояването и подобряването на физическата среда обхвана два обекта - площадното пространство към община Стара Загора и пешеходната зона по бул. „ Цар Симеон Велики “, от ул. „ Хаджи Димитър Асенов “ до бул. „ Св. Патриарх Евтимий “, разяснява за „ Телеграф “ зам.-кметът арх.
Мартин Паскалев. Общата стойност на контракта за двата обекта е близо 6,9 млн. лева без Данък добавена стойност, от тях близо 1 млн. лева са за площадното пространство, а към 5,9 млн. лева без Данък добавена стойност за пешеходната зона. Пешеходната зона по бул. “Цар Симеон Велики “ също е с настилка от гранит под формата на павета и каменни плочи по цялата улица. Подобрени са пространствата към жилищните здания, изцяло са реорганизирани комерсиалните обекти. Осигурен е и достъп за хора в неравностойно състояние и майки с колички.
Пешеходната зона стартира със зелена зона с линия от висока растителност, фонтанна чешмичка, пейки и детайли на градската среда, а в оста на основната пешеходна улица ще бъде сложена рекреационна зона. В пространството пред хотела, по бул. " Методи Кусев " на юг от основната улица са сложени столчета за отдих, а от двете им страни са обособени линии за свободно прекосяване. Заетите от заведенията площи са позиционирани напълно по периферията на улицата. За настилката е употребен мрамор.
Пред Областната администрация има места за образуване на събития, концерти и други всеобщи изяви. В най-източната част на зоната е направена озеленена територия, която да играе ролята на натурален буфер и свършек на пешеходното пространство.
Благоевград
Спомени на хора от всички краища на света и страната е събрала най-красивата улица в Благоевград. Онази, на която никой не знае името, само че всички с обич назовават просто „ Главната “. Допреди три-четири години тази улица изглеждаше надалеч по-пъстро и помпозно поради стотиците окачени чадърчета под фамозните остарели кестени. Те превръщаха градското авеню в идеалното място за всевъзможни селфита и фотоси за Facebook и Инстаграм. Сега е по-трудно човек да откри място по улицата за хубаво селфи, само че пък какво от това. Пак си е хубаво. И най-вече комерсиално, тъй като от двете страни е цялостно с търговски обекти. Продава се всичко - от облекла, обувки и чанти до куп вкусотии, които радват небцето.
Улица „ Георги Димитров “, както е остарялото име на стъргалото, е замислена като най-важната в Благоевград. Мястото е било кръстопът за всички поданици и посетители на града. Сега тези 500-600 метра в сърцето на обитаемото място са запазили шепота от предишното с някои здания, които са съхранени и са от началото на предишния век.
Идеята на управниците по времето на социализма е била тук да се срещнат търговията и градската просвета, създали и кино, само че то от дълго време е превърнато в търговски обект.
Улицата обаче води към централния площад „ Македония “, като в горния си край се разделя на три ръкава, които минават край остарялото кметство. Там пък е тъпкано освен с магазини, само че и със заведения - питейни заведения, заведения за хранене, сладкарници.
В София: Изместват велоалеи
Местната власт в София работи върху план за изместване на велоалеята по бул. „ Никола Мушанов “, тъй че тя да бъде доста по-безопасна за велосипедистите и отвън пътното платно. Освободеното място ще се употребява за нова лента за коли, която дружно с нови светофарни етапи ще позволи сериозните проблеми с трафика в региона. Вече е направен план за свързването на велоалеята по бул. „ Македония “ с тази по бул. „ Цар Борис III “ през северното локално платно на пл. „ Руски монумент “.
Тази връзка ще улесни доста минаването през кръстовището на велосипедистите, които сега се постанова да обикалят от южната му страна. Скоро ще се пристъпи и към създаване на късата връзка на най-натоварения велосипеден кулоар в София.
Продължава построяването на велоалеи и по новостроящите се булеварди като „ Тодор Каблешков “ и „ Филип Кутев “, с което се обезпечават велосипедни връзки в периферията на града. Към момента новите велоалеи свързват 7 съществуващи трасета и за пръв път София има напълно обвързвана и безвредна мрежа за велосипедистите. Велоалеята, която потегля от „ Лъвов мост “ и продължава до „ Надлез Надежда “ ще бъде свалена на платното по бул. „ Кн. Мария-Луиза “, като по този метод тротоарът ще бъде освободен за пешеходците.
Русе разисква разкриването на нови зони за хората
Още пешеходни зони планува новият Генерален проект за организация на придвижването в Русе. Той е подготвен и следва разискването и гласуването му на съвещание на Общинския съвет. Последно подобен стратегически документ за община Русе е бил направен преди повече от 30 години. Според плана в Русе ще се обособят поетапно няколко нови пешеходни зони: ул. „ Баба Тонка “ – от площад „ Свобода “ до бул. „ Придунавски “, „ Мостова “ – от ул. „ Александровска “ до бул. „ Придунавски “, както и „ Княжеска “ и „ Велико Търново “. Пешеходен ще е и секторът от площад „ Хан Кубрат “ до ул. „ Цар Калоян “.
Сега емблематичната основна русенска улица „ Александровска “ е освен най-дългата пешеходна зона в крайдунавския град, а и значим туристически маршрут поради постройките по цялото й продължение - архитектурни забележителности от края на XIX и началото на XX век. Пешеходна зона е и кеят, който бе видоизменен по огромен европейски план и трансфорат в място с доста бетон и малко зеленина.
Той изясни, че в началото коли няма да се движат в сектора от „ Лъвов мост “ до Централна жп гара, а по-късно и до „ Св. Неделя “. Сред проектите са под трасето да се построи и под земята паркинг. Също по този начин обмисля пресичането на кръстовището с бул. „ Христо Ботев “ да става на равнище терен, а не през подлеза пред жп гарата, който е в окаяно положение, въпреки че сега тече опреснителен ремонт.
Стана ясно, че е направена нова организация на придвижването към Централната жп гара. Скоро рейсовете ще стопират под навеса на зданието, при централния вход, с което се чака осезаемо възстановяване на свързаността сред градския и железопътния превоз. Наземни пресичания ще бъдат обезпечени и на кръстовищата на бул. „ Витоша “ и бул. „ П. Славейков “, на бул. „ Васил Левски “ и ул. „ Г. С. Раковски “, както и бул. „ Васил Левски “ и ул. „ Ген. Гурко “. Тази мярка е един от детайлите на философията за „ Град за хората “, в чиято основа стоят пешеходците.
Вече има направен и координиран план, който планува метаморфоза на кръстовището на „ Мария Луиза “ и „ Тодор Александров “, при Ларгото.
Пловдив
В Пловдив се намира най-дългата пешеходна зона в Европа, която е дълга 1750 метра, което е с 50 метра повече от досегашния рекордьор – столицата на Дания - Копенхаген.
През 2011 година Главната свършваше до Джумаята, а към този момент има и обществени пространства, цялостни с деца и възрастни. Улицата стартира да се образува през 70-те години на ХХ век. Оттук туристите могат да се отклонят към Стария град или кв. „ Капана ", а така наречен „ Малка Главна " (улица „ Райко Даскалов “) продължава около Търговския комплекс „ Хали “, пресича бул. „ 6 септември “ през подлеза на „ Аптека Марица " и приключва със закрития пешеходен мост над река Марица.
Интересно място за извършване на покупки е кварталът на креативните промишлености „ Капана ". Той се намира в сърцето на Пловдив. Кварталът е основан като средище на занаятчии към Куршум хан (днешните Хали) и е плетеница от дребни улички, носещи тематични имена – „ Железарска “, „ Кожухарска “, „ Абаджийска “, „ Златарска “ и други.
Море
Пешеходните зони са на мода и в черноморската ни столица, където пет километра са недостъпни за колите. В това число не влиза Приморският парк на града. Централната пешеходна зона стартира от катедралния храм „ Свето Успение Богородично “ и продължава по ул. „ Преслав “ и пл. „ Независимост “, през бул. „ Княз Борис I ” и бул. „ Сливница “ до централния вход на Морската градина. Целият този маршрут е малко над 1,2 км. Там са ситуирани театърът, съдът, църквата “Св. Николай Чудотоворец ”, десетки магазини, заведения и хотели.
Има няколко фонтана и зона отдих с пейки. Другата пешеходна зона е край морето, така наречен крайбрежна алея, която носи името на кап. Георги Георгиев. Тя стартира от плувен комплекс „ Приморски “ и стига до региона на четвърта буна. На нея са ситуирани градските плажове, клубове, питейни заведения, заведения за хранене, нощни заведения и заведения. Общата й дължина е над 3,3 километра.
Пешеходните зони в Бургас включват морската градина, градските паркове и две улици - ул. " Александровска ", с дължина от 1,5 км и ул. " Богориди ", която свързва другата пешеходна улица с морската градина. Нейната дължина е 650 м. Друго обичано място за разходки на бургазлии е морската градина, чиято дължина дружно с продължението до солниците е общо 5 км. До момента в морския град не е поставян въпросът за обособяването на нови пешеходни зони.
Градът на липите
Пешеходните пространства са значими и за локалната администрация в Стара Загора. Последната реорганизация стартира през 2017 година и завърши през 2020-а. „ Реконструкцията, благоустрояването и подобряването на физическата среда обхвана два обекта - площадното пространство към община Стара Загора и пешеходната зона по бул. „ Цар Симеон Велики “, от ул. „ Хаджи Димитър Асенов “ до бул. „ Св. Патриарх Евтимий “, разяснява за „ Телеграф “ зам.-кметът арх.
Мартин Паскалев. Общата стойност на контракта за двата обекта е близо 6,9 млн. лева без Данък добавена стойност, от тях близо 1 млн. лева са за площадното пространство, а към 5,9 млн. лева без Данък добавена стойност за пешеходната зона. Пешеходната зона по бул. “Цар Симеон Велики “ също е с настилка от гранит под формата на павета и каменни плочи по цялата улица. Подобрени са пространствата към жилищните здания, изцяло са реорганизирани комерсиалните обекти. Осигурен е и достъп за хора в неравностойно състояние и майки с колички.
Пешеходната зона стартира със зелена зона с линия от висока растителност, фонтанна чешмичка, пейки и детайли на градската среда, а в оста на основната пешеходна улица ще бъде сложена рекреационна зона. В пространството пред хотела, по бул. " Методи Кусев " на юг от основната улица са сложени столчета за отдих, а от двете им страни са обособени линии за свободно прекосяване. Заетите от заведенията площи са позиционирани напълно по периферията на улицата. За настилката е употребен мрамор.
Пред Областната администрация има места за образуване на събития, концерти и други всеобщи изяви. В най-източната част на зоната е направена озеленена територия, която да играе ролята на натурален буфер и свършек на пешеходното пространство.
Благоевград
Спомени на хора от всички краища на света и страната е събрала най-красивата улица в Благоевград. Онази, на която никой не знае името, само че всички с обич назовават просто „ Главната “. Допреди три-четири години тази улица изглеждаше надалеч по-пъстро и помпозно поради стотиците окачени чадърчета под фамозните остарели кестени. Те превръщаха градското авеню в идеалното място за всевъзможни селфита и фотоси за Facebook и Инстаграм. Сега е по-трудно човек да откри място по улицата за хубаво селфи, само че пък какво от това. Пак си е хубаво. И най-вече комерсиално, тъй като от двете страни е цялостно с търговски обекти. Продава се всичко - от облекла, обувки и чанти до куп вкусотии, които радват небцето.
Улица „ Георги Димитров “, както е остарялото име на стъргалото, е замислена като най-важната в Благоевград. Мястото е било кръстопът за всички поданици и посетители на града. Сега тези 500-600 метра в сърцето на обитаемото място са запазили шепота от предишното с някои здания, които са съхранени и са от началото на предишния век.
Идеята на управниците по времето на социализма е била тук да се срещнат търговията и градската просвета, създали и кино, само че то от дълго време е превърнато в търговски обект.
Улицата обаче води към централния площад „ Македония “, като в горния си край се разделя на три ръкава, които минават край остарялото кметство. Там пък е тъпкано освен с магазини, само че и със заведения - питейни заведения, заведения за хранене, сладкарници.
В София: Изместват велоалеи
Местната власт в София работи върху план за изместване на велоалеята по бул. „ Никола Мушанов “, тъй че тя да бъде доста по-безопасна за велосипедистите и отвън пътното платно. Освободеното място ще се употребява за нова лента за коли, която дружно с нови светофарни етапи ще позволи сериозните проблеми с трафика в региона. Вече е направен план за свързването на велоалеята по бул. „ Македония “ с тази по бул. „ Цар Борис III “ през северното локално платно на пл. „ Руски монумент “.
Тази връзка ще улесни доста минаването през кръстовището на велосипедистите, които сега се постанова да обикалят от южната му страна. Скоро ще се пристъпи и към създаване на късата връзка на най-натоварения велосипеден кулоар в София.
Продължава построяването на велоалеи и по новостроящите се булеварди като „ Тодор Каблешков “ и „ Филип Кутев “, с което се обезпечават велосипедни връзки в периферията на града. Към момента новите велоалеи свързват 7 съществуващи трасета и за пръв път София има напълно обвързвана и безвредна мрежа за велосипедистите. Велоалеята, която потегля от „ Лъвов мост “ и продължава до „ Надлез Надежда “ ще бъде свалена на платното по бул. „ Кн. Мария-Луиза “, като по този метод тротоарът ще бъде освободен за пешеходците.
Русе разисква разкриването на нови зони за хората
Още пешеходни зони планува новият Генерален проект за организация на придвижването в Русе. Той е подготвен и следва разискването и гласуването му на съвещание на Общинския съвет. Последно подобен стратегически документ за община Русе е бил направен преди повече от 30 години. Според плана в Русе ще се обособят поетапно няколко нови пешеходни зони: ул. „ Баба Тонка “ – от площад „ Свобода “ до бул. „ Придунавски “, „ Мостова “ – от ул. „ Александровска “ до бул. „ Придунавски “, както и „ Княжеска “ и „ Велико Търново “. Пешеходен ще е и секторът от площад „ Хан Кубрат “ до ул. „ Цар Калоян “.
Сега емблематичната основна русенска улица „ Александровска “ е освен най-дългата пешеходна зона в крайдунавския град, а и значим туристически маршрут поради постройките по цялото й продължение - архитектурни забележителности от края на XIX и началото на XX век. Пешеходна зона е и кеят, който бе видоизменен по огромен европейски план и трансфорат в място с доста бетон и малко зеленина.
Източник: novinite.bg
КОМЕНТАРИ