Великден оживя в двора на старозагорски храм – деца създадоха празнична магия
След пъстрата великденска галерия и празничната стратегия пред постройката на Община Стара Загора децата, техните учители и родители се насочиха към двора на Катедрален храм " Св. Николай Мирликийски Чудотворец “, където продължи обичайна самодейност " Писани яйца, шарени – 2026 “.
По-рано денем, на Велики четвъртък, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит доктор Киприан отслужи в катедралния храм Велик Маслосвет и Вечерня със св. Василиева литургия. За десета поредна година по време на службата бе осъществен и чина по умиване на нозете на 12 определени свещенослужители, дякони, иподякони и миряни – мощен знак на смирението и християнската добродетел. По традиция след богослужението в двора на храма стартира и боядисването на великденските яйца.
Заместник-кметът на Община Стара Загора с сектор " Образование и юношески действия “ Надежда Чакърова приветства присъстващите и благодари за гостоприемството на митрополит Киприан.
" Ваше Високопреосвещенство, уважаеми шефове на детски градини, уважаеми посетители, скъпи деца, преподаватели и родители, с голямо наслаждение и неспокойствие през днешния ден за поредна година сме тук. Благодарим за гостоприемството да споделим този ярък празник в навечерието на Великден, да забележим още веднъж детските усмивки и по какъв начин децата боядисват яйцата. От името на Община Стара Загора и от името на кмета Живко Тодоров ви поисквам здраве, триумфи, благополучие и светлина във вашия път, във вашите фамилии и в професионалното развиване. Нека постоянно бъдем по-добри хора. Светли празници! “, пожела Надежда Чакърова.
С благослов към всички участници Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит доктор Киприан даде начало на боядисването на яйцата в двора на храма.
Отец доктор Йордан Карагеоргиев също поздрави присъстващите, като акцентира, че българските православни обичаи носят добрина и духовна топлота, с които всички да посрещнат Възкресение Христово със примирение и наслада.
С доста неспокойствие децата боядисаха великденските яйца, като по традиция първото бе в алено – за здраве и благословение. Усмивките, багрите и детското въображение още веднъж трансфораха двора на храма в същински празник на българския дух и християнските полезности.
В самодейността се включиха децата от ДГ № 1 " Звънче “, ДГ № 2 " Зорница “, ДГ № 3 " Ян Бибиян “, ДГ № 4 " Бреза “, ДГ № 5 " Мечо Пух “, ДГ № 6 " Камбанка “, ДГ № 7 " Светулка “, ДГ № 8 " Българче “, ДГ № 9 " Липа “, ДГ № 10 " Светлина “, ДГ № 11 " Загоре “, ДГ № 13 " Пролет “, ДГ № 17 " Знаме на мира “, ДГ № 20 " Мир “, ДГ № 23 " Кипарис “, ДГ № 25 " Ален мак “, ДГ № 26 " Лилия “, ДГ № 29 " Славейче “, ДГ № 31 " Слънце “, ДГ № 34 " Райна Княгиня “, ДГ № 35 " Свобода “, ДГ № 55 " Незабравка “ – с. Хан Аспарухово, ДГ № 58 " Звездица “, ДГ № 66 " Детски парадайс “ и ДГ № 68 " Патиланско царство “, както и Център за поддръжка за личностно развиване – Стара Загора и Центърът за обществена рехабилитация и интеграция за възрастни хора с психологични разстройства.
По-рано денем, на Велики четвъртък, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит доктор Киприан отслужи в катедралния храм Велик Маслосвет и Вечерня със св. Василиева литургия. За десета поредна година по време на службата бе осъществен и чина по умиване на нозете на 12 определени свещенослужители, дякони, иподякони и миряни – мощен знак на смирението и християнската добродетел. По традиция след богослужението в двора на храма стартира и боядисването на великденските яйца.
Заместник-кметът на Община Стара Загора с сектор " Образование и юношески действия “ Надежда Чакърова приветства присъстващите и благодари за гостоприемството на митрополит Киприан.
" Ваше Високопреосвещенство, уважаеми шефове на детски градини, уважаеми посетители, скъпи деца, преподаватели и родители, с голямо наслаждение и неспокойствие през днешния ден за поредна година сме тук. Благодарим за гостоприемството да споделим този ярък празник в навечерието на Великден, да забележим още веднъж детските усмивки и по какъв начин децата боядисват яйцата. От името на Община Стара Загора и от името на кмета Живко Тодоров ви поисквам здраве, триумфи, благополучие и светлина във вашия път, във вашите фамилии и в професионалното развиване. Нека постоянно бъдем по-добри хора. Светли празници! “, пожела Надежда Чакърова.
С благослов към всички участници Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит доктор Киприан даде начало на боядисването на яйцата в двора на храма.
Отец доктор Йордан Карагеоргиев също поздрави присъстващите, като акцентира, че българските православни обичаи носят добрина и духовна топлота, с които всички да посрещнат Възкресение Христово със примирение и наслада.
С доста неспокойствие децата боядисаха великденските яйца, като по традиция първото бе в алено – за здраве и благословение. Усмивките, багрите и детското въображение още веднъж трансфораха двора на храма в същински празник на българския дух и християнските полезности.
В самодейността се включиха децата от ДГ № 1 " Звънче “, ДГ № 2 " Зорница “, ДГ № 3 " Ян Бибиян “, ДГ № 4 " Бреза “, ДГ № 5 " Мечо Пух “, ДГ № 6 " Камбанка “, ДГ № 7 " Светулка “, ДГ № 8 " Българче “, ДГ № 9 " Липа “, ДГ № 10 " Светлина “, ДГ № 11 " Загоре “, ДГ № 13 " Пролет “, ДГ № 17 " Знаме на мира “, ДГ № 20 " Мир “, ДГ № 23 " Кипарис “, ДГ № 25 " Ален мак “, ДГ № 26 " Лилия “, ДГ № 29 " Славейче “, ДГ № 31 " Слънце “, ДГ № 34 " Райна Княгиня “, ДГ № 35 " Свобода “, ДГ № 55 " Незабравка “ – с. Хан Аспарухово, ДГ № 58 " Звездица “, ДГ № 66 " Детски парадайс “ и ДГ № 68 " Патиланско царство “, както и Център за поддръжка за личностно развиване – Стара Загора и Центърът за обществена рехабилитация и интеграция за възрастни хора с психологични разстройства.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




