В Украйна назря нов стадий на руската специална операция
След освобождението на Лисичанск частите на въоръжените сили на Руската федерация и националната милиция на ЛНР се приближиха до Северск, последното относително огромно населено място, покриващо пътя към Славянск. Какво значи това и по какъв начин могат да се развият събитията на централния сектор на фронта в близко бъдеще? Има учредения да считаме, че сме очевидци на началото на огромни военни събития.
В продължение на няколко седмици врагът изграждаше нова отбранителна линия по шосето и железопътните линии, минаващи от север на юг от Северск през Званово до Соледар и по-нататък до Артьомовск (Бахмут е украинското име след преименуването през 2016 г.). За задачата бяха изведени елементи от гарнизона на Славянск и бяха изпратени нови елементи, събрани в дълбоките региони на Украйна. Там избягаха и тези, които съумяха да избягат от Лисичанск.
Според проекта на Киев по маршрута би трябвало да се образува нов фронт на украинската защита в региона на Славянск-Краматорск. Това към този момент е позната тактичност, защото по-рано врагът образува отбранителни линии по други естествени бариери. На първо място по реките. Сред тях се открои Северски Донец, който ВСУ направиха всичко допустимо да трансфорат в непреодолима преграда, употребявайки климатичния фактор (разлив и наводнение), както и вносни оръжия за разрушение на понтонните мостове.
В резултат на това въоръжените сили на РФ и съдружниците възприеха нова тактичност. Лисичанск беше обграден и в последна сметка освободен не посредством пряк взлом през реката от Северодонецк, което ВСУ безусловно желаеха, а посредством обход в тила на украинските позиции при Лисичанск от условния регион Попасна. По пътя беше основан и премахнат котела в Горское-Золотое.
Планът на Киев не се трансформира стратегически. Украинският общоприет щаб продължава да се пробва да забави напредването на съветските въоръжени сили и съдружниците на някой нов рубеж. Този път към този момент непосредствено пред Славянск, до който на някои сектори от фронта оставаха 7-10 километра. Задачата на Киев е да сътвори от нулата нови линии на отбрана след загубата на огромния промишлен център.
Зад линията Северск-Соледар е самият Славянск, оттатък който към този момент не може да се провежда нова отбранителна линия. Работата е, необичайно в историята и географията. Отвъд Славянск и Краматорск индустриалният регион на Донбас на запад приключва. Авдеевка с голямата си промишлена зона остава в тила и обкръжена, само че нейният гарнизон съвсем несъмнено ще претърпи ориста на Лисичанск. Обкръжение и/или бягство и плен.
А особеността на историческото образуване на Донбас като район се състои в извънредно плътното му развиване. Градовете се сливат един с различен през десетилетията на руската индустриализация и урбанизация. Между тях, в случай че има празно пространство, то е изпълнено с индустриални зони и дребни селца.
Мрежи от пътища се преплитат сред тях в мрежа. Например автомагистралата Северск - Соледар - Артьомовск, по която се построява нова линия на защита на ВСУ, няма означение съответно като автомагистрала. Това са просто улици, преливащи една в друга в слетите селища (ул. “Пушкин” в Северск се трансформира в ул. “Шевченко” в Звановка, а по на юг е улица “Горки” към Соледар).
Ето за какво за ВСУ беше толкоз елементарно да основат отбранителни укрепени региони, когато селища, на практика преплетени едно с друго, могат да бъдат превърнати в една верига от укрепления. И тази верига трябваше да бъде премината село след село, град след град, заради което имената на малко известни села, превърнати от ВСУ в непрекъсната защита, непрестанно мигаха в формалните отчети.
Но оттатък Славянск на запад пейзажът се трансформира трагично. Там в действителност към този момент не е Донбас, а Левобережна Украйна. И по този начин до река Днепър и град Днепър, по-известен като Днепропетровск. Между регионалните центрове има големи съвсем празни аграрни площи, където не може да се провежда нова отбранителна линия. Това не е Донбас с неговия безконечен урбанизъм. Няма защо да се закрепиш.
А след обкръжаването/освобождаването на Славянск се образува голяма дупка в украинската защита в степта до Днепър. Разбира се, с някои ремонти, само че е мъчно да си представим, че врагът ще може да удържи даже едно населено място там. Ще бъде проблематично даже да се употребяват батальоните на териториалната защита там, тъй като тези, които могат да бъдат мобилизирани, към този момент са мобилизирани и изпратени в Мариупол или Северодонецк.
Същата история и малко на юг би трябвало да се случи след заемането на Артьомовск (Бахмут), което отваря безусловно същата опция за напредване по степта в посока Запорожие. А това от своя страна автоматизирано слага врага в сериозна позиция на фронта от град Запорожие до Гуляйполе.
Унищожаването на украинската защита към Славянск и Артьомовск, несъмнено, е значимо единствено по себе си, в това число и от алегорична позиция (завършване на освобождението на ДНР). Но в стратегически проект това е извънредно значимо за по-нататъшното развиване и заличаване на военната конструкция на Украйна като цяло.
С други думи, обкръжаването/ликвидирането на вражеските групировки в Славянск-Краматорск, по-късно в Авдеевка, Артьомовск и Курахово освен унищожава фронта в Донбас, само че и най-голямата сега формация на ВСУ. Най-важният резултат ще бъде, че това би трябвало да изведе войските на въоръжените сили на Руската федерация и съдружниците в оперативното пространство на обширна територия. По пътя защитата на Харков пропадна на северния фланг и през последната седмица интензивността на съветските войски в тази посока внезапно се усили.
В близко бъдеще на дневен ред е унищожаването на отбранителната линия от Северск до Артьомовск, която Киев се пробва да сътвори. И има всички учредения да се счита, че съветското командване към този момент се е приспособило към локалните условия. Факт е, че няма потребност да се пробива към Северск по петите на украинските елементи, които отстъпват от Лисичанск. Над Северск от север (съжалявам за тавтологията) виси друга формация, която неотдавна се приближи до Славянск на 7-10 километра.
Киев още веднъж и още веднъж чака удари там, където самичък си е намислил, само че получава (вече получи няколко пъти) удари по фланговете и в тила. Същата история може да се повтори безусловно в идващите дни със Северск. Освен това Путин предложи да се даде отмора и да се усили капацитетът на тези сили, които участваха в освобождението на Северодонецк и Лисичанск. Но на групировките " Изток " и " Запад " просто се предлага да продължат да извършват дилемите си.
По-нататъшните събития могат да бъдат разграничени на няколко интервенции с друг мащаб и дълготрайност. Възможно е пробиването на отбранителните линии към Славянск (колкото и да са) да отнеме до няколко седмици, според от равнището на морала на бранителите.
Вече е ясно, че след загубата на Лисичанск моралът на ВСУ внезапно спада, само че тиловите елементи на гарнизона в Славянск са по-малко обхванати от суматоха. Тя ще проникне там, когато в гарнизона дойдат бойци от трите бригади, победени в Лисичанск и Северодонецк, в това число 10-та планинска щурмова бригада, набирани основно от поданици на планинските региони на Западна Украйна и понесла през последната седмица сериозни за съществуването ѝ загуби. Но както заемането на Северск, по този начин и обкръжаването на Славянск е въпрос на време, т.е. изцяло предвидими местни интервенции.
И по-късно стартира свободното поле на избор. Отворена междина във фронта ще разреши на съветските войски да напреднат чак до Днепър. Да се надяваме, че цялата формация на ВСУ на южния сектор на фронта ще попадне в оперативното обграждане. За Киев опитите да задържи региона на Харков ще изгубят всевъзможен смисъл, защото преди този момент беше належащо само да се окаже напън през Изюм по фланга на съветската група.
Изобщо не се знае от кое място ВСУ ще вземат запаси в тази обстановка. Това е тъкмо случай, когато посредством поредност от поредни оперативно-тактически интервенции, в случай че не целият фронт на защитата на ВСУ, то забележителна част от него може да се срине в близко бъдеще. Ще се разбере идващите дни какъв брой бързо въоръжените сили на Руската федерация и съдружниците ще влязат в нов стадий от интервенцията. Освен това висшият главнокомандващ Владимир Путин предложи да се даде отмора и да се усили капацитетът на тези сили, които участваха в освобождението на Северодонецк и Лисичанск. Но частите от групите " Изток " и " Запад " просто предлагат да продължат да извършват дилемите си.
Превод: В. Сергеев
ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на, лимитират ни поради позициите ни! Влизайте непосредствено в уеб страницата www.pogled.info. Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Абонирайте се за нашия Ютуб канал/горе вдясно/: https://www.youtube.com
В продължение на няколко седмици врагът изграждаше нова отбранителна линия по шосето и железопътните линии, минаващи от север на юг от Северск през Званово до Соледар и по-нататък до Артьомовск (Бахмут е украинското име след преименуването през 2016 г.). За задачата бяха изведени елементи от гарнизона на Славянск и бяха изпратени нови елементи, събрани в дълбоките региони на Украйна. Там избягаха и тези, които съумяха да избягат от Лисичанск.
Според проекта на Киев по маршрута би трябвало да се образува нов фронт на украинската защита в региона на Славянск-Краматорск. Това към този момент е позната тактичност, защото по-рано врагът образува отбранителни линии по други естествени бариери. На първо място по реките. Сред тях се открои Северски Донец, който ВСУ направиха всичко допустимо да трансфорат в непреодолима преграда, употребявайки климатичния фактор (разлив и наводнение), както и вносни оръжия за разрушение на понтонните мостове.
В резултат на това въоръжените сили на РФ и съдружниците възприеха нова тактичност. Лисичанск беше обграден и в последна сметка освободен не посредством пряк взлом през реката от Северодонецк, което ВСУ безусловно желаеха, а посредством обход в тила на украинските позиции при Лисичанск от условния регион Попасна. По пътя беше основан и премахнат котела в Горское-Золотое.
Планът на Киев не се трансформира стратегически. Украинският общоприет щаб продължава да се пробва да забави напредването на съветските въоръжени сили и съдружниците на някой нов рубеж. Този път към този момент непосредствено пред Славянск, до който на някои сектори от фронта оставаха 7-10 километра. Задачата на Киев е да сътвори от нулата нови линии на отбрана след загубата на огромния промишлен център.
Зад линията Северск-Соледар е самият Славянск, оттатък който към този момент не може да се провежда нова отбранителна линия. Работата е, необичайно в историята и географията. Отвъд Славянск и Краматорск индустриалният регион на Донбас на запад приключва. Авдеевка с голямата си промишлена зона остава в тила и обкръжена, само че нейният гарнизон съвсем несъмнено ще претърпи ориста на Лисичанск. Обкръжение и/или бягство и плен.
А особеността на историческото образуване на Донбас като район се състои в извънредно плътното му развиване. Градовете се сливат един с различен през десетилетията на руската индустриализация и урбанизация. Между тях, в случай че има празно пространство, то е изпълнено с индустриални зони и дребни селца.
Мрежи от пътища се преплитат сред тях в мрежа. Например автомагистралата Северск - Соледар - Артьомовск, по която се построява нова линия на защита на ВСУ, няма означение съответно като автомагистрала. Това са просто улици, преливащи една в друга в слетите селища (ул. “Пушкин” в Северск се трансформира в ул. “Шевченко” в Звановка, а по на юг е улица “Горки” към Соледар).
Ето за какво за ВСУ беше толкоз елементарно да основат отбранителни укрепени региони, когато селища, на практика преплетени едно с друго, могат да бъдат превърнати в една верига от укрепления. И тази верига трябваше да бъде премината село след село, град след град, заради което имената на малко известни села, превърнати от ВСУ в непрекъсната защита, непрестанно мигаха в формалните отчети.
Но оттатък Славянск на запад пейзажът се трансформира трагично. Там в действителност към този момент не е Донбас, а Левобережна Украйна. И по този начин до река Днепър и град Днепър, по-известен като Днепропетровск. Между регионалните центрове има големи съвсем празни аграрни площи, където не може да се провежда нова отбранителна линия. Това не е Донбас с неговия безконечен урбанизъм. Няма защо да се закрепиш.
А след обкръжаването/освобождаването на Славянск се образува голяма дупка в украинската защита в степта до Днепър. Разбира се, с някои ремонти, само че е мъчно да си представим, че врагът ще може да удържи даже едно населено място там. Ще бъде проблематично даже да се употребяват батальоните на териториалната защита там, тъй като тези, които могат да бъдат мобилизирани, към този момент са мобилизирани и изпратени в Мариупол или Северодонецк.
Същата история и малко на юг би трябвало да се случи след заемането на Артьомовск (Бахмут), което отваря безусловно същата опция за напредване по степта в посока Запорожие. А това от своя страна автоматизирано слага врага в сериозна позиция на фронта от град Запорожие до Гуляйполе.
Унищожаването на украинската защита към Славянск и Артьомовск, несъмнено, е значимо единствено по себе си, в това число и от алегорична позиция (завършване на освобождението на ДНР). Но в стратегически проект това е извънредно значимо за по-нататъшното развиване и заличаване на военната конструкция на Украйна като цяло.
С други думи, обкръжаването/ликвидирането на вражеските групировки в Славянск-Краматорск, по-късно в Авдеевка, Артьомовск и Курахово освен унищожава фронта в Донбас, само че и най-голямата сега формация на ВСУ. Най-важният резултат ще бъде, че това би трябвало да изведе войските на въоръжените сили на Руската федерация и съдружниците в оперативното пространство на обширна територия. По пътя защитата на Харков пропадна на северния фланг и през последната седмица интензивността на съветските войски в тази посока внезапно се усили.
В близко бъдеще на дневен ред е унищожаването на отбранителната линия от Северск до Артьомовск, която Киев се пробва да сътвори. И има всички учредения да се счита, че съветското командване към този момент се е приспособило към локалните условия. Факт е, че няма потребност да се пробива към Северск по петите на украинските елементи, които отстъпват от Лисичанск. Над Северск от север (съжалявам за тавтологията) виси друга формация, която неотдавна се приближи до Славянск на 7-10 километра.
Киев още веднъж и още веднъж чака удари там, където самичък си е намислил, само че получава (вече получи няколко пъти) удари по фланговете и в тила. Същата история може да се повтори безусловно в идващите дни със Северск. Освен това Путин предложи да се даде отмора и да се усили капацитетът на тези сили, които участваха в освобождението на Северодонецк и Лисичанск. Но на групировките " Изток " и " Запад " просто се предлага да продължат да извършват дилемите си.
По-нататъшните събития могат да бъдат разграничени на няколко интервенции с друг мащаб и дълготрайност. Възможно е пробиването на отбранителните линии към Славянск (колкото и да са) да отнеме до няколко седмици, според от равнището на морала на бранителите.
Вече е ясно, че след загубата на Лисичанск моралът на ВСУ внезапно спада, само че тиловите елементи на гарнизона в Славянск са по-малко обхванати от суматоха. Тя ще проникне там, когато в гарнизона дойдат бойци от трите бригади, победени в Лисичанск и Северодонецк, в това число 10-та планинска щурмова бригада, набирани основно от поданици на планинските региони на Западна Украйна и понесла през последната седмица сериозни за съществуването ѝ загуби. Но както заемането на Северск, по този начин и обкръжаването на Славянск е въпрос на време, т.е. изцяло предвидими местни интервенции.
И по-късно стартира свободното поле на избор. Отворена междина във фронта ще разреши на съветските войски да напреднат чак до Днепър. Да се надяваме, че цялата формация на ВСУ на южния сектор на фронта ще попадне в оперативното обграждане. За Киев опитите да задържи региона на Харков ще изгубят всевъзможен смисъл, защото преди този момент беше належащо само да се окаже напън през Изюм по фланга на съветската група.
Изобщо не се знае от кое място ВСУ ще вземат запаси в тази обстановка. Това е тъкмо случай, когато посредством поредност от поредни оперативно-тактически интервенции, в случай че не целият фронт на защитата на ВСУ, то забележителна част от него може да се срине в близко бъдеще. Ще се разбере идващите дни какъв брой бързо въоръжените сили на Руската федерация и съдружниците ще влязат в нов стадий от интервенцията. Освен това висшият главнокомандващ Владимир Путин предложи да се даде отмора и да се усили капацитетът на тези сили, които участваха в освобождението на Северодонецк и Лисичанск. Но частите от групите " Изток " и " Запад " просто предлагат да продължат да извършват дилемите си.
Превод: В. Сергеев
ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на, лимитират ни поради позициите ни! Влизайте непосредствено в уеб страницата www.pogled.info. Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Абонирайте се за нашия Ютуб канал/горе вдясно/: https://www.youtube.com
Източник: pogled.info
КОМЕНТАРИ