След неформални разговори с турската страна в рамките на срещата

...
След неформални разговори с турската страна в рамките на срещата
Коментари Харесай

Швеция ще изпрати официална делегация в Анкара

След неофициални диалози с турската страна в границите на срещата на външните министри на НАТО в Берлин Швеция разгласи, че ще изпрати дипломатическа делегация в Турция, която да разиска кандидатурата на Стокхолм за присъединение към НАТО и запасите на Турция по отношение на хипотетичната шведска поддръжка за Кюрдската работническа партия (ПКК), заяви „ Дейли Сабах “.

Шведската министърка на външните работи Ан Линде удостовери, че делегацията ще бъде изпратена в Анкара скоро за разискване на решението на шведската ръководеща Социалдемократическа партия в поддръжка на влизането на страната в Северноатлантическия алианс.

Решението за контактите е взето, откакто Турция изрази запаси към кандидатурите на Швеция и Финландия за участие в НАТО и ги упрекна, че оказват поддръжка на ПКК, която е обсъждана като терористична организация от Турция, Европейски Съюз и Съединени американски щати.

На неофициалната среща на външните министри на НАТО в Берлин през уикенда турският външен министър Мевлют Чавушоглу съобщи, че сред съдружниците в НАТО е нужна взаимност по тематиките на сигурността и Швеция и Финландия би трябвало да трансформират позицията си по въпроса, в случай че желаят да се причислят към Алианса. Освен това Анкара упорства за анулация на рестриктивните мерки, наложени от двете скандинавски страни за износа на отбранително съоръжение за Турция.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР