След нападение с арбалет в БелградСърбин, приел исляма, стреля по

...
След нападение с арбалет в БелградСърбин, приел исляма, стреля по
Коментари Харесай

Червен код в Сърбия за риск от тероризъм

След нахлуване с арбалет в Белград
Сърбин, приел исляма, стреля по жандармерист пред израелското посолство

Първоначалната цел на офанзивата била синанога

Сръбският министър на вътрешните работи Ивица Дачич разгласи червен код за терористична заплаха в страната след нападението в събота в Белград, при което мъж стреля с арбалет по жандармерист, охраняващ израелското посолство, заяви сръбската национална телевизия РТС.

Всички звена на Министерство на вътрешните работи на Сърбия са приведени в най-висока степен на подготвеност и тяхната задача е да бъдат забележими при обезпечаване на публичния ред и попречване на възможни терористични актове, разяснява РТС.

„ Това значи, че те ще бъдат на доста места в Сърбия “, изясни Дачич. „ Това е превантивна мярка, с цел да се предотвратят други дейности. Понякога терористите знаят по какъв начин да пуснат „ примамка “, т.е. да извършат деяние, което е от второстепенен вид, което да бъде последвано от друго, главно деяние “, добави Дачич.

Той означи, че сериозните местоположения са дипломатически и консулски задачи, държавни институции, места, където има доста хора, сериозна инфраструктура, търговски центрове, жп гари и автогари и други.

В събота към 11,00 ч локално време мъж се доближил до охраняващия посолството жандармерист и го попитал за местонахождението на музей, само че изненадващо извадил арбалет и стрелял. Стрелата попаднала във врата на жандармериста, който обаче съумял да извади оръжието си и да стреля няколко пъти по нападателя, който умрял от раните си.

Служителят на реда - Милош Йевремович, е бил опериран по неотложност и животът му е отвън заплаха.

Белград дефинира офанзивата като терористичен акт против посолството на Израел, само че и против Сърбия.

Съобщено бе, че нападателят е 25-годишният Милош Жуйович от сръбския град Младеновац, намиращ се близо до Белград. Преди време той приел исляма, мюсюлманското му име било Салахудин и живеел в Нови Пазар, обитаем главно с мюсюлмани. 

„ (В Сърбия) има хора, които принадлежат към уахабитското придвижване. Трябва да се откри съответна причинно-следствена връзка сред дейностите на уахабитите и съответното събитие “, изясни Дачич. Той добави, че се води необятно следствие и двама души са арестувани в ареста - Игор Деспотович, задържан в Белград, и Кемал Бегович, който е арестуван при обиск в Нови пазар.

„ Много елементи към този момент са ни ясни. Възстановено е придвижването (на терориста) от гарата - пристигнал е от Младеновац. Разхождал се е из града, отишъл е до синагогата, там е видял полицията и не е могъл да извърши терористичен акт, по тази причина е тръгнал към израелското посолство “, сподели още сръбският вътрешен министър, съгласно който първичната цел на нападателя е била синагогата в Белград.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР